Eğer penis, anüse girdiği sırada kondom kullanılmamışsa, kişi cinsel ilişki sırasında HIV kapabilir. Size virüsün bulaşmasını ya da taşıdığınız virüsü karşı tarafa bulaştırmayı prezervatif kullanarak engelleyebilirsiniz. Prezervatif ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruyacaktır.

HIV çoğunlukla korunmasız ilişkiyle bulaşır. Aynı iğneyi kullanmak da bir başka bulaşma ve bulaştırma yoludur.

Gey ve biseksüel erkekler için HIV bulaşmasında en yaygın 4 ana yol şudur:

Kondomsuz pasif ilişkiye girmek
Kondomsuz aktif ilişkiye girmek
Oral seks
İğne paylaşımı

Gey ve biseksüel erkekler için HIV’in en yaygın bulaşma yolu anal sekstir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre HIV Pozitif gey ve biseksüel erkeklerin %90’ı virüsü anal seks yoluyla kapmakta ve bunların büyük bir bölümü kondomsuz pasif ilişkiye girmekten kaynaklanmaktadır.

Pasif ilişki sırasında penis, anüsün duvarlarına sürter. Bu duvarlar çok hassas ve sıvıları içine kolaylıkla çekecek incelikte olduğu için HIV virüsünün kan sistemine geçmesi de bir o kadar kolay olmaktadır.

Korunmasız aktif ilişki, pasif ilişkiden daha az risklidir ama bu risk olmadığı anlamı taşımaz!

HIV virüsü taşıyan bir kişiyle KORUNMASIZ aktif ilişkiye girdiğinizde, partnerinizin anüsünde, anüs mukozasının ince olmasından dolayı yırtılma olabilir ve bu, kanamaya yol açabilir. Kanın içerisinde bulunan HIV virüsü penis mukozasından emilerek size de geçebilir.

Gerek aktif gerekse pasif ilişki sırasında kondom kullanılması, her iki taraf için de güvenli olacaktır. Çünkü HIV çok küçük olmasına rağmen, kondomun ana maddesi olan lateksten geçemez.