Fırat Söyle’den Homofobik ve Transfobik İthamlara yanıt

Medya’da Lambdaistanbul Derneği  Avukatı olarak bilinen Fırat Söyle‘nin kişisel Facebook sayfasından paylaştığı  “bazı transların ölümüne çok sevineceğim bir de birkaç gay’in”” ifadelerine Can ÇavuşoğluŞeytanlar ve İnsanlar” başlıklı bir yazıyla lgbti.org‘da yanıt vermişti.

avukat fırat söyle
avukat fırat söyle

Fırat Söyle o ifadelere çok sinirlenmiş olacak ki kişisel Facebook sayfasından Can Çavuşoğlu‘na; “Can çavuşoğlu sende ölsen mesela 😀 biliyorsun bu doğanın bir döngüsü. birileri doğarken birileri ölüyor. sende o savcı gibi halt etmişsin. canın çok sıkılıyorsa, savcılığa git, aym olmazsa aihm e git. ne de olsa zamanın var, iyi bir eğlence çıkar sana… homofobik transfobik avukat. bu güne kadar kesik bir parmağa işemeyen sen ve senin gibilerin yeri tarihin çöplüğü olacağını bilesin.” şeklinde yanıt verdi.

can çavuşoğlu
can çavuşoğlu

Can Çavuşoğlu da bu yanıta karşılık olarak

#transfobik ve #homofobik sn. avukat Firat FiratFirat doğmak ve ölmek hayatın döngüsüdür, doğru… lakin insanların ölmesini istemek, öldürülürlerse şayet buna sevinmek ve sonrasında belki insanları öldürmek bu döngüde yer almaz. olsa olsa hastalıklı ruh halinin söze veya fiziksel eyleme dönüşme şeklidir. tehlikelidir! hem şahsıma hem de topluma karşı tehlike içerir. yapmış olduğunuz gülücük işareti, (şaka yapmıştım, mesela gibi sözlerle) “sen de ölsen” ihtiyacını, arzusunu ve beklentisini hafifletmez. insanlık suçu kalmaya mahkumdur. buyurun, çevrenize nefret kusmakta serbestsiniz. aynası sözdür kişinin.” şeklinde yanıt verdi.

 

Ayrıca Fırat Söyle kişisel Facebook sayfasından sarf ettiği “bazı transların ölümüne çok sevineceğim bir de birkaç gay’in“, sözlerine de açıklık getirdi.

İşte Fırat Söyle‘nin kişisel Facebook sayfasından paylaştığı o açıklama

“23 Ocaktaki paylaşımda bulunduğum cümleden dolayı 3-5 kişi haricinde özür dilerim. Bir kaç trans ve gay yerine adını anmak istemediğim 3-5 kişiye dair bir söz olup aynısı ile bedduamı ediyorum.

“Üyesi olmadığım bir facebook grubunda aleyhimde transfobik, hırsız ve bir kaç hakaret içeren yazışmalar olmuş.

Bu yazışmaların başında yüz yüze geldiğim insanlar ile hayatımda görmediğim insanlar arasında geçmiş durumda.

Ben 2006 dan bu güne kadar ister bir dernek bünyesinde ister bağımsız olarak pek çok davayı takip ettiğim gibi, yüzlerce insanın gözaltına alınmasından sorgu hakimliğine giden süreçte hukuksal destek verdim. Vermeye devam ediyorum.

Demet Demir ve bir kaç arkadaşı LGBTİ derneklerine saldırmaktan yorulmuş olacak ki bana yaftalamalarda bulunmayı kendilerine görev edinmişlerdir. Şimdi isim isim yazıp bunların canı cehenneme deseydim hedef göstermiş kabul edilecektim.

Ancak birilerini hedef göstermek yerine “hazı” kelimesini kullandım. Benim kim olduğumu, ne dediğimi, NE DEMEK İSTEMEYECEĞİMİ herkes biliyor. Ancak burada birisi lehte aleyhte birşey yazsa herkes saldırmayı tercih ediyor. Bana TRANSFOBİK DİYENLER, bana NEFRET SUÇU İŞLİYOR diyenler bu gün bu saatte kadar eşcinsel hareketi bırakın TRANS hareketine ne katıkınız olmuştur? Hangi trans kadının davasını takip ettiniz, hangi trans kadının veya trans erkeğin hukuksal sürecinde yardımlarımız oldu? Benim aleyhimde kullacağı bir hazine bulmuş durumda Asya Elmas (özgür). Bir yerde barınamayan bu ve buna benzer insanların yapacağı tek şey başkalarına saldırmaktır. Demet Demir, benim transofik oldugumu, kzların parasını haksız yere aldığımı yazmış. Haksız yere kimsenin parasını almadığım gibi karakola düşmüş bir seks işçisinin parasını haksız yere alacak kadar alçak değilim. A. V. isimli bir lubunya, Lambdaistanbulun kapatma davasında Af Örgütü ile ortak çalışmadığımı vs birşeyler yazmış. Dava dosyası ortada, duruşma zabıtlarında her bir duruşmaya kaç avukatın katıldığını ben ispatlayabilirim de kendisi iddiasını nasıl ispatlayacak? Öykü Evren, 2000 li yıllarda Bursa Gökkuşağı Derneğindeki trans kadınlara ne yaptığını merak ediyorsanız Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 2008/394 Esas sayılı dosyayı incelesinler. Bu da yetmez İstanbul DGM de yargılandığı 2007/426 Esas Sayılı dosyayı inceleyip o şekilde yorum yapmaya devam ediniz. Konu dışında olan trans kadın ve erkekler ile eşcinsel, biseksüel ve de heteroseksüel insanlardan böyle bir yorumda bulunduğum için özür dilerim! Ancak yorum yaparken esen rüzgara kapılmadan yapınız, google elinizin altında.”

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu