İHD, İnsan Hakları Derneği Kırmızı Şemsiye Derneği kurucularından Kemal Ördek‘e yönelik saldırı için kınama mesajı yayınladı.
İşte İHD’nin yayınladığı o mesaj

“Uzun yıllardan bu yana LGBTİ’ler ve seks işçilerinin maruz kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımanın derdiyle hak savunuculuğu yapıyorum. Bu yaşananları bilmediğimden değil yani, biliyorum ayrımcılığın, şiddetin ne demek olduğunu” Kemal Ördek

Trans aktivist ve Kırmızı Şemsiye Derneği kurucularından Kemal Ördek‘in, Ankara’daki evinde tecavüze uğradığı ve gasp edildiği saldırganların ise mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldığını büyük bir şaşkınlıkla öğrenmiş durumdayız.

LGBTİ bireylerin genellikle toplumsal baskılar nedeniyle başlarına gelen saldırıları anlatmakta güçlük çektikleri bilinmektedir. Kemal Ördek kendisine yaşatılan bu insanlık dışı durumu yapmış olduğu açıklama ile kamuoyuna duyurmuş, LGBTİ bireylerin yaşadıkları ağır travmatik durumları ve ne yazık ki insanlığın/insanlığımızın ne halde olduğunu açık bir biçimde gözler önüne sermiştir.

İnsan hakları aktivistleri olarak sevgili Kemal Ördek ve LGBTİ’lerin yanında olduğumuzu, hukuksal süreçleri takip edeceğimizi, saldırganları kınadığımızı ve yargı önünde cezalandırılmaları için her türlü çabayı göstereceğimizi belirtir, Türkiye’nin bir an önce nefret suçlarını düzenleyerek nefret saikiyle işlenen suçların cezalarını ağırlaştırmasını hükümetten bir kez daha talep ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ