Rusya ABD ile öğrenci değişimi yapmayacak!

Rusya’nın sesi radyosunun haberine göre,Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Yardımcısı Veniamin Kaganov, gazetecilere yaptığı açıklamada

ABD dışında Avrupa ve Asya ülkeleri ile öğrenci değişimi programlarını geliştirme kararı aldıklarını söyledi.

Açıklamada, ‘‘Bir çok ülke ile oldukça yüksek sayıda öğrenci değişiminin yapılacağı  programlar geniş bir biçimde devam etmektedir. Sadece eğitim ve öğretim alanında dünyada 70 farklı ülke ile anlaşmamız bulunuyor. Sadece ABD ile değil, Avrupa ve Asya’da bir çok ülke  ile de pek çok değişim programımız var. Bu programları büyütmeye devam edeceğiz’’ diyen Bakan Yardımcısı, ‘‘Rus öğrenciler pek çok programa katılma konusunda yeterli imkana sahiptir. Bu sebeple FLEX isimli programdan çıkılmasının herhangi bir sıkıntı yaratacağını düşünmediği yönünde görüş belirtti.

Rus öğrencilerin ABD’de eğitim görmelerine ve Amerikalı ailelerin yanında yaşamalarına olanak tanıyan Future Leaders Exchange isimli öğrenci değişim programından çıktığını açıklayan Rusya bu kararını  Eylül ayında  Rusya’daki ABD Büyükelçiliği’ne bildirmişti. Rus hükümeti, söz konusu kararın ABD’de gerçekleşen yasadışı bir evlat edinme olayı sonucu alındığını söylerken, Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi’nin çocuk haklarından sorumlu yetkili temsilcisi Pavel Astahov ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Rusya’da ailesi bulunan bir öğrencinin ABD’deki LGBTİ bir aile tarafından evlat edinildiğini ifade etmişti.

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu