Ateş Family’nin Yöneticisi Mehmet Ateş ile Röpörtaj

ABD’de LGBTİ bireylerin birbirlerine sosyal destek sağlamaları, özgüvenlerinin artması, bilgi/ haber alışverişinin sağlanması ve sosyal dışlanmayla baş etme becerileri kazanmaları amacıyla günüllüler tarafından kurulduğunu gördüğümüz grupların benzerleri Türkiye’de de ortaya çıkmaktadır. Kendilerine LGBTİ Aile diyen bu gruplardan birisi de ATEŞ Family  (ATEŞ Ailesi). Tamamı LGBTİ bireylerden oluşan Ateş Family Grup önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. 16 Ocak 2016 Cumartesi günü 5. yıl etkinliğini bu sosyal sorumluluk projesiyle kutlayacak ve gecede elde edilen bütün gelir Epudermoliys hastası çocuklar – yani halk arasında bilinen dili ile Kelebek Çocuklar – için bağışlanacak. Gecede Fulden Uras ve bir çok ünlü sahne alırken sunuculuğunu Trans Model Çağla Akalın yapacak. Bu kapsamda Ateş Family’nin kurucusu Mehmet Ateş ile kısa bir röpörtaj yaptık..

İşte o röpörtaj..

Mehmet Ateş kimdir, bilmeyenler için Mehmet Ateş’i anlatır mısın?

Yaklaşık 30 sene önce Diyarbakır’dan İstanbul’a ailemle geldim, kendi düzenimi kurdum. Büyük bir arkadaş çevrem, sevenlerim sevdiklerim oldu, tüm ilişkilerimi saygı çercevesinde yürüttüm ve bugünlere geldim. Mecidiyeköy’de ev arkadaşlarımla yaşıyorum, organizatörlük yapıyorum. Son iki yıldır büyük keyif aldığım bu işlerlede tüm LGBTİ derneklerine adımı duyurduğumu düşünüyorum.

Ateş Family düşüncesi nerden çıktı, amacınız nedir?

Ateş family ailesini kurmamın tek amacı, LGBTİ üyeleri için sadece cinsel eğilimlerinin söz konusu olmadığının; dostluğun, kardeşliğinin, yardımseverliğin, birlik ve dirliğin olduğunu da göstermekti.

Kaç üyeniz var, üyeleriniz arasında tanınmış isimler var mı?

45 üyemiz bulunmakta. 5 senedir de aynı aile üyeleriyle devam ediyoruz. Ünlü üyelerimiz de bulunuyor ENKA, FULDEN URAS, HARUN BAŞAL, HALA DİVA gibi değerli isimlerimizdir.

Sizi diğer ailelerden farklı kılan nedenler?

Her ailenin kendine göre bir farkı, kurucusunun ve üyelerinin emeği vardır tabii , bizi biz yapan ise birlik ve beraberliğimizdeki güçlü ve saygılı duruşumuzu bugüne kadar kaybetmememizdir.

LGBTİ ailelerin olumlu ve olumsuz tarafları neler?

LGBTİ ailelerindeki olumlu tarafları

Ailenin kurucusu dahil her aile bireyinin birbirine ve değerlerine sahip çıkmasını ve tepkilere karşı da dimdik durmasını olumlu taraflar olarak sayabiliriz. Olumsuz bir tarafının olduğunu düşünmüyorum. İyi niyetleri ve iyi yaklaşımları suistimal eden insanlar olmadığı sürece.

16 Ocak 2016 Cumartesi günü 5. yıl etkinliğinizi düzenliyorsunuz, etkinlik gelirini pidermolysis hasta cocuklara bağışlayacağınız söyleniyor, sebebi nedir?

Ateş Family’i kurduğum günden bugüne birçok parti düzenledim ama ailemizin 5.yıl kutlamasını yapmaya karar verdiğimde kelebek çocukların hastalığına dair sınırlı bilgim vardı. İlk düşüncem gelirin %10 ununu bağışlamaktı. Üzerinde araştırmalar yaptıktan sonra durumun ciddiyetinin farkına vardım ve çocukların daha önemli olduğunu düşünüp, gelirin tamamını bağışlamaya karar verdim 16 Ocak günü de tüm dostlarımızı ve yardımsever insanlarımızı gecemize bekliyoruz. Kendin için bağış yap, kendin için eğlen.

İleride hayata geçirmeyi düşündüğünüz projelerinizdan biraz söz eder misiniz?

Şu anda kendi ajansımı ve organizasyon şirketimi kurmak için temeller atıyorum. Gerek kendim için, gerek LGBTİ camiası için daha nice faydalı işlere imzamı atmak için kolları sıvadım. Hayırlısı olsun diyorum.

LGBTİ Dernek & Örgütlerden beklentileriniz var mı peki?

LGBTİ bireylerimizin sosyal ve özel hayatlarında özgür olmaları ve LGBTİ camiasında birlik ve beraberliğin daha güçlü bi hale gelmesi için çok daha çalışılması gerektiğine inanıyorum. Sizin de bildiğiniz üzere çok sayıda LGBTİ bireyimiz ya öldürülüyor ya da intihar ediyor. LGBTİ dernek ve örgütleri olarak bu konuların daha cok üzerine düşülmesi ve sesimizi duyurmak için yürüyüşlerin daha çok olması gerektiğini düşünüyorum. Yılda bir kez kendimizi ifade ederken bile zorlandığımız bu ülkede daha çok işler yapılmasından yanayım. Hepinize teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz..

İlgili Bağlantılar:
Ateş Family Facebook Sayfası
Mehmet Ateş Facebook Sayfası

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sırf bu geceye ENKA yı izlemek için geleceğiz. Bilet aldığımızda yardım olacağını duyunca çok sevindik . Enka seni İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü olarak çok seviyoruz. Sahnede bize seslen ♡♡♡

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu