Belgrad’taki “Onur Yürüyüşü”nde olaylar çıktı

Sırbistan’da tepkilere rağmen başkent Belgrad’da LGBTİ  bireyleri ve destekçilerinin yürüyüşü, geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

LGBTİ üyelerinin yürüyüşü öncesinde Belgrad’ın ana caddeleri ulaşıma kapatıldı, bine yakın özel polis gücü ise zırhlı araçlarla ve yerleştirdikleri güvenlik barikatları ile hazır bulundular.

Saat 11 sıralarında 3 binin üzerinde LGBTİ üyesi ellerinde gökkuşağı bayrakları, “Biz de varız”, “Sırbistan’da Demokrasi” yazılı pankartlarıyla ele ele tutuşarak fakülteler semtinden, Sırbistan Meclisi binası önüne yürüdüler.

Sırbistan Meclis binası önünde yapılan konuşmalarda , LGBTİ bireyleri artık dünyanın neredeyse her yerinde gerek hükûmet gerekse toplum tarafından kabul edilen bir hareket olduğu vurgulandı. Sırbistan Hükümetinden LGBTİ’nin yasalaştırılması istemi ortaya atıldı.

Yürüyüşte destek amacıyla ABD Büyükelçisi Michael D. Kirby, Belgrad Büyük Kent Belediye Başkanı Sinişa Mali, Demokratik Parti üyeleri hazır bulundu.

Saldırı engellendi

Sırbistan Meclis binası önünde LGBTİ üyelerinin eylemi sürerken, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç’in kardeşi, Andreya Vuciç önderliğinde 100 üzerinde genç, LGBTİ üyelerine saldırmak için hazırlanırken Jandarma birlikleri müdahalede bulundu ve bu sırada Başbakanın kardeşi olan Andreya Vuciç gözaltına alındı.

Arka sokaklarda LGBTİ üyeleri ile bazı gençler arasında arbede yaşandı ve bu sırada 11 kişi yaralandı çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Araştırmalara göre Sırbistan’da homofobi ve transfobi her yıl yüzde 2 oranında artıyor.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu