Eşcinsel başbakanlar Lüksemburg’da bir araya geldi

Lüksemburg’un Eşcinsel Başbakanı Xavier Bettel ve eşi Gauthier Destenay ile Sırbistan’ın Lezbiyen Başbakanı Ana Brnabic ve eşi Milica Durdic Lüksemburg’da bir araya geldi.

Xavier Bettel kimdir?

Xavier Bettel, Lüksemburglu politikacı, avukat ve 2013 yılından beri Lüksemburg başbakanı. Demokrat Parti’yi temsillen Lüksemburg Belediye Başkanı ve Lüksemburg milletvekili, belediye meclisi odası üyesi. Lüksemburg’un ilk eşcinsel başbakanı. Başbakan Bettel Avrupa Birliği’nde görevdeyken evlenen ilk başbakan olmuş, uzun süredir birlikte yaşadığı Belçikalı mimar Gauthier Destenay ile olan ilişkisini artık saklamak istemediğini söylemişti.

Ana Brnabic kimdir?

Ana Brnabić, Sırp siyasetçi. Brnabic, Sırbistan’da 29 Haziran 2017 tarihinden bu yana başbakanlık makamında bulunmaktadır. Devlet Başkanı Aleksander Vuçiç’in başbakanlık görevine atadığı Ana Brnabiç, ülkenin ilk kadın başbakanı olmasının yanı sıra, ilk açık eşcinsel başbakanı da olmuştu.

Genç Başbakan ağustos ayında o dönem başbakan olan Vuçiç tarafından Kamu Yönetiminden Sorumlu Bakan olarak atanmış ve eşcinselliğini gizlemeyen ilk hükümet temsilcisi olmuştu. Politika ve toplumun erkek egemen olduğu Sırbistan’da lezbiyen olduğunu daha önce kamuoyu ile paylaşan Brnabiç Deutsche Welle’ye verdiği demeçte “Vuçiç’e, cinsel yönelimini ne öne çıkarmak ne de gizlemek istediğimi söyledim, o da kabul etti” diye konuşmuştu. Bakan olarak atanmasının Sırp toplumu için büyük bir ilerleme olduğunu kaydeden Brnabiç “Birisinin sadece azınlığa ait olduğu için bir göreve getirilmesine kesinlikle karşıyım. Ama eğer o kişi gerekli beceri ve nitelikleri taşıyorsa, tercihleri, kökleri veya görüşleri nedeni ile de kesinlikle ayrımcılığa uğramamalıdır” diye konuşmuştu.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu