Hırvatistan eşcinsel birliktelikleri onayladı

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, Hırvatistan parlamentosu, eşcinsel birliktelikleri onaylayan kanunu kabul etti.

Yeni kanuna göre, resmen kayıtlı bir beraberlik içinde olan eşcinsel çiftlere evlat edinme hariç normal nikâhlı çiftlere verilen tüm haklar tanınacak.

Kanunu, toplam 151 kişiden 89’u destekledi. Yeni kanun, Hırvatistan’ın Resmi Gazetesi “Narodne Novine”de yayınlanmasını müteakip sekiz gün sonra yürürlüğe girecek. Ağustosun ortalarından itibaren ise devlet eşcinsel çiftlere “birliktelik” kaydı yapmaya başlayacak.

Kanunun kabulüyle aynı cinsten iki kişinin beraber yaşama şekli olarak “hayat arkadaşı” kavramının devreye girdiğini ifade eden Kamu Yönetimi Bakanı Arsen Bauk, nikâh ise eskiden olduğu gibi sadece farklı cinsten kişiler arasında kıyılabileceğini belirtti. Bauk, “Azınlık olan bir gruba daha iyi yaşam şartları sağlayacak aynı zamanda çoğunluk grubun yaşamını daha kötü hale getirmeyecek bir kanunundan bahsediyoruz” dedi.

“Yaşam arkadaşı” çiftleri resmi nikâhlı geleneksel çiftlerle neredeyse aynı haklara (aile reisi olan partnerin ölümünde emeklilik hakkı, partnerin sağlık sigortasından yararlanmak, miras hakkı vb.) sahip olacak. Eşcinsel çiftlere sadece evlat edinme hakkı verilmeyecek, ancak partnerin bir veya birkaç çocuğu üzerinde vasi olma hakkı tanınacak.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu