Muhafazakar parti lideri eşcinsel olduğunu açıkladı

Danimarka’da Muhafazakar Parti Genel Başkanı  seçilen 42 yaşındaki eski belediye başkanı Sören Pape Poulsen eşcinsel olduğunu açıkladı.

Danimarka Muhafazakar Parti’nin 3,5 yıldır genel başkanlığını yapan Lars Barfoed, geçen hafta partinin yenilenmeye ihtiyacı olduğu ve gençlerin önünü açmak istediğini belirterek görevi bırakınca yerine Viborg Belediye Başkanlığı’nı yapan 42 yaşındaki Sören Pape Poulsen getirildi.

Viborg kentinin futbol takımına usulsüz para aktarılması konusunda suçlamalara da maruz kalan Poulsen, genel başkanlığa seçildikten sonra özel hayatıyla ilgili medyanın yoğun soruları üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı.

Kamu yayıncısı DR’ye özel bir röportaj veren Poulsen, “bilgi sahibi her insan cinsel durumunu kendisinin seçmediğini bilir” dedikten sonra eşcinsel olduğunu kabul etti.

“Homoseksüel olduğum bir sır değil”

Geçen hafta genel başkanlığa seçildikten sonra özel hayatına dair gazetecilerin röportaj talepleri olduğunu belirten Poulsen, “Basın ofisimizi arayan bazı gazeteciler, özel yaşantım hakkında bazı şeyleri bildiklerini söyleyerek röportaj istiyorlar ancak ben bu konuda röportaj yapmak istemesem de durumum bir şekilde ortaya çıkacak. Benim homoseksüel olduğum bir sır değil ancak bu konunun günümüzde Danimarka’da bile bu kadar ilgi çekmesi ve insanların bunu bilmenin hakları olduğuna inanması beni şaşırtıyor. Cinselliğin neden bu kadar büyük mesele olduğunu anlamıyorum” dedi.

Paulsen, muhafazakar bir lider olarak bu konuyu konuşmasının ilkeleriyle uyuşmadığını ve konuşmak zorunda hissetmesinin talihsiz olduğunu da söyleyip cinsel durumuna rağmen eşcinsellik konusunda aktivistliğe soyunmayacağını sözlerine ekledi.

Mayısta yapılan AP seçimlerinde yüzde 9,2 oy alan Muhafakar Parti Genel Başkanı Lars Berfoed görevden çekilmiş, destek olduğu Poulsen yerine geçmişti.

Danimarka’da sağ bloktaki partilerden aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi, eşcinsel evliliklerine ve eşcinsellerin evlatlık alabilmelerine karşı çıkarken, muhafazakarlar üyelerini ortak tavır almaya zorlamasa da genel olarak eşcinsellerin taleplerine karşı çıkıyor.

CNN TÜRK

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu