“O Gay; ben de” ile Söyleşi

Türkiye’nin en popüler LGBTİ blogger’larından “O gay; ben de” ile çok özel bir söyleşi yaptık.

Bu muhteşem bloğun sahibi okuyucularımız için biraz kendinden bahsedebilir mi acaba?   O gay; ben de kimdir?
Erkeklerden hoşlanan bir erkeğim, ne hastayım ne sapık ne de dinsiz. Bence Aşk diye bir şey var. Koç burcuyum ve burcumun çoğu özelliklerini taşıdığıma inanıyorum 🙂

En popüler LGBTİ blog yazarlarından birisiniz. Blogunuzun adı neden O gay ben de?
Teşekkür ederim, siz öyle görüyorsanız :)) Blogumun adına gelecek olursam amacım farkındalık yaratmak idi. Kafalarda bazı “gay” kalıpları var değil mi? Evet, bu kalıplara uygun gay bireylerde var okey ama bunu tek tipleştirmek herkesi aynı kalıba sokmak neden? İşte bu noktada ben ve benim gibiler de diyor ki; bakın o gay tamam ama ben de gayim, bakın bakalım sizin kalıplarınıza uyuyor muyum? Aslında olay tek tipleştirmeye karşı çıkmak, farklılıkları göstermek ya da tam tersi kişi birşeyler içerken serçe parmağını kaldırıyorsa bu gay’dir diyemez ya da bir gay su içerken serçe parmağını kaldırmak zorunda değil gibi gibi. Çorba mı oldu ne 😀

Blog yazmaya sizi iten neden nedir?
Çoğu eşcinsel arkadaşım gibi bende eşcinsel yönelimimi fark ettiğim zaman “neden ben” soruları sordum kendime, sanki bir tek ben varmışsım gibi. İnternet sayesinde ise yalnız olmadığımı fark ettim. Vaktimin çoğunu internet ortamı alıyordu çünkü benim gibi! düşünen kişilerle bir şekilde iletişime geçmek hoşuma gidiyordu kendimi daha özgür hissediyordum. Böyle bir ortamda forum alemi ile tanıştım e-disco’da yıllarca paylaşımlarda bulundum. LGBTİ temalı filmlerin tanıtıldığı ciwciw isimli forumda yıllarca moderatörlük yaptım falan. Takdir edersin ki artık forum olayları eskisi gibi revaçta değil, zamanla popüleritesini kaybedince yazmak için yeni mecralar aramaya başladım, benim gibi eşcinsel arkadaşlara ulaşabileceğim türden ortamlar ama manjam kafasında değil 😀 ve blog olayı o an için kurtarıcım olmuş oldu.

Türkiye’de LGBTİ hakları ve LGBTİ hareketinin geleceği hakkında düşünceniz?
Bence gerek Dünya’da gerekse Ülkemizde LGBTİ bireyler özellikle de internet ve sosyal medya sayesinde daha çok görünür oldu. Hani diyorlar ya internet eşcinselliğe özendiriyor! diye ortalıkta daha çok eşcinsel dolaşır oldu falan diye, o iş öyle değil; olay tamamen görünür olan eşcinsel bireylerin artmasından kaynaklanan bir artış, halbuki tarihin her zamanında vardık 🙂 Bu vesile ile gelişmeleri olumlu buluyorum ve daha da iyiye gideceği yönünde olumlu düşüncelerim var, lakin gerek ülkemiz gerekse ortadoğu ekseninde “LGBTİ” bireylerin diğer Avrupa, Abd ve kısmen Asya ülkelerine göre yollarının fazla da kolay olduğunu söyleyemem. Ülkemiz için “Ne sen sor ne ben söyleyeyim” ve “yokmuş” gibi varsaymak en kolaya kaçılan yol.

Blog yazmayı düşünen LGBTİ’lere tavsiyeleriniz?
Öncelikle blogu ne için yazacaklar ona karar vermeleri lazım. Moda mı, Siyaset mi, günlük sıkıntılarını paylaştığı, yaşadıklarını yazdığı, sevgilisine adadığı, ayrılık acısı çektiği gibi gibi konuları altında birleştirebileceğimiz günlük tarzı bir şey mi yoksa ortam olsun diye mi J Veya benim yaptığım tarzda genelde eşcinsel bireyleri ilgilendiren konularda yazmak mı? Bir ara blog olayı fazlaca revaçta idi blog ortamına girebilmek için bile bir iki bir şey yazan olmuştu J Tavsiyem ise bloglarını güncel tutmaları takip ettikleri blogları vakit buldukça okumaları ve yorumları ile katkıda bulunmaları zira blogun okunduğunu bilmek blog yazarını daha da motive ediyor ve güncel tutma isteği uyandırıyor.

Başınızdan geçmiş en tatsız homofobik olayı anlatabilir misiniz?
Şahsen böyle bir olay yaşamadım veya şahit olmadım.

Başınızdan geçmiş ve asla unutamayacağım dediğiniz güzel olay?
İlkez bir eşcinsel ile mailleşmem, ilkkez bir eşcinsel ile buluşmam, katıldığım ilk onur yürüyüşü, blogger toplantıları

Aileniz LGBTİ birey olduğunuzu biliyor mu?
Hayır bilmiyor, bilmelerine de gerek yok. Burada şöyle bir uyarıda bulunayım 3. bir kişinin sizin aileniz ile aranızdakileri bilmesi gerekmez. Size “ailen eşcinsel olduğunu biliyor mu” diye sorulduğu zaman, karşınızdakini iyi tanımadan “hayır bilmiyor, bilselerdi başıma neler neler gelirdi” gibi cevap vermeyin. Kendi kendinizi karşınızda iyi tanımadığınız birisine şantaj malzemesi olarak teslim etmeye gerek yok. Kişinin bu bilgiyi ne şekilde kullanacağını asla tahmin edemezsiniz. En olmadık “Biliyorlar ve mutluyuz” diyerek geçiştirin.

Bu güzel söyleşi için O Gay; ben de‘ye teşekkür ederiz.

Takip etmek isteyenler için..

O Gay; ben de Tumblr: http://ogaybende.tumblr.com/

O Gay; ben de Twitter: http://twitter.com/ogaybende

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yukarıdaki Banner resmini çok beğendim elinize sağlık hemen twitter hesabımda değerlendiriyorum :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu