Özbekistan’da eşcinel cinayeti

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e bağlı Yunusabad ilçesinde dün gece bir eşcinsel cinayeti işlendi. 25 yaşında bir eşcinsel olan Şakir Shavkatov, kafası kesilerek vahşice öldürüldü.

Eşcinselliğin resmen bir suç olarak kabul edildiği ülkede, cinayetle ilgili olarak iki kişinin gözaltına alındığı iddia edildi.

Taşkent’in Yunusabad bölgesinde bir polis teşkilatı temsilcisi, rferl.org’a yaptığı açıklamada bir kişinin 25 yaşındaki Şakir Shavkatov cinayetiyle suçlandığını söyledi.

Devam eden bir soruşturma hakkında bilgi vermeye yetkisi olmadığı için isminin söylenmemesini isteyen memur, Shavkatov’un vücudunda iki bıçak yarası bulunduğunu ve boğazının derinden kesildiğini söyledi.

Shavkatov, Instagram’da eşcinsel olduğunu söylemişti.

Annesinin rferl.org’a verdiği demeçte, yetkililerin, Müslüman geleneklere göre ölümden sonra gün batımından önce gömülmesi gereken oğlunun gömülmek üzere cenazesinin verilmesini reddettiğini söyledi.

Shavkatov’un sadece ilk ismini veren arkadaşı Aziz, rferl.org’a Shavkatov’un 12 Eylül’de bir gece kulübünde olduğunu söyledi. Gece kulüpten iki adamla ayrıldı ve Taşkent’te en çok yaşadığı bir daireye gitti.  Büyük olasılıkla saldırıya uğradı ve sonunda öldürüldü.

Bu noktada cinayetin nefret suçu olup olmadığı açık değil, ancak Taşkent’in eşcinsel bir sakini refl.org’a cinayetin nefret suçu olduğuna inandığını söyledi.

“Sadece iki gün önce, polis aynı gece kulübüne baskın yaptı ve yaklaşık 10 eşcinseli gözaltına aldı.  Dün gece Shokir Shavkatov’u o gece kulübünden alan iki adam ahlak polisi olarak kendilerini tanıttı.” Dedi.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu