T-Der, Trans Danışma Merkezi Derneği Kuruldu

Sivil Düşün desteğiyle Ankara’da Trans Danışma Merkezi kuruldu. Trans bireylerin geçiş süreçlerinde tıbbi, hukuki ve sosyal destek alabildikleri merkez aynı zamanda trans bireylerin cinsiyet değiştirme süreçlerinde yaşadıkları insan hakları ihlallerini ve bu süreçteki ayrımcılıkları raporlayarak toplumsal bilinç yaratıyor.

Sivil Düşün, Ankara’da faaliyet göstermeye başlayan T-Der, Trans Danışma Merkezi Derneğine 9.193 TL tutarında Kira, Aidat, Ofis Giderleri, Masaüstü Bilgisayar, Masa, Sandalye, Kitaplık Giderler adı altında destekte bulundu.
Sivil Düşün AB Programı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun aktivistlerin, sivil toplum örgütleri, ağlar ve platformlarının gereksinimlerine cevap vermek üzere tasarladığı yenilikçi, esnek ve katılımcı bir Avrupa Birliği programıdır. 2016 yılına kadar devam edecek Sivil Düşün AB Programı, Aktivist Destek Programı ile Ağlar ve Platformlar Hibe Programı’ndan oluşuyor.

Sivil Düşün AB Programı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun 2010-11 tarihlerinde 11 ilde 730 sivil toplum temsilcisiyle gerçekleştirdiği danışma toplantılarından oluşan geniş kapsamlı çalışma sonucunda, sivil toplum örgütlerinin gereksinimlerinin belirlenmesiyle tasarlandı.

Kapasite geliştirmedeki yetersizlikler, destek araçlarının ağır bürokratik uygulamalarla verimsizleşmesi, ortak çalışmalar yapılabilmesi için diğer aktivistler ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelebilmenin zorlukları, birçok sivil toplum temsilcisinin ortak kaygıları olarak belirlendi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, bu bulgulardan yola çıkarak sivil toplumu gereksinimleri doğrultusunda desteklemek üzere, Sivil Düşün AB Programı’nı tasarlayarak uygulamaya geçirdi.

Sivil Düşün AB Programı ile:
Sivil toplum, kamu ve özel sektör işbirliklerini güçlendiriyor.
Hak temelli çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerini, sivil işbirliklerini, ağları, platformları ve aktivistleri destekliyor.
Katılımcı demokrasi yapıları ve değerlerinin geliştirilmesine katkıda bulunan tüm çalışmalara açık.
Türkiye’de yürütülen hak temelli çalışmaların daha geniş kitlelere duyurulmasına destek oluyor.
Adil rekabet, fırsat eşitliği ve şeffaflık ilkelerini temel alıyor.
Verdikleri desteklerin sivil toplumun gereksinimlerine doğrudan cevap vermesine önem veriyor.
Tüm süreçlerde sivil toplumla katılımcı bir yaklaşım benimsiyor.
Dezavantajlı grupların gereksinimlerine cevap vererek çoğulculuğun sağlanmasına katkı sağlıyor.

Trans Danışma Merkezi Dernek Ofisi
Trans bireyler cinsiyet değiştirme ve geçiş süreçlerinde artık yalnız değil.
Sivil Düşün desteğiyle Ankara’da Trans Danışma Merkezi kuruldu. Trans bireylerin geçiş süreçlerinde tıbbi, hukuki ve sosyal destek alabildikleri merkez aynı zamanda trans bireylerin cinsiyet değiştirme süreçlerinde yaşadıkları insan hakları ihlallerini ve bu süreçteki ayrımcılıkları raporlayarak toplumsal bilinç yaratıyor.

Trans Danışma Merkezini daha yakından tanımak için http://t-der.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Proje Detayları

Kategori: Aktivist Programı
Etiketler: LGBTİ
Uygulama Yeri: Ankara
Bütçe: 9.193 TL
Destek Verilen Kalemler: Kira, Aidat, Ofis Giderleri, Masaüstü Bilgisayar, Masa, Sandalye, Kitaplık Giderleri
Proje Sahibi: Trans Danışma Merkezi Derneği

Kaynak: sivildusun.net

Haber: Özcan Özer

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu