ABD’ye İlk Eşcinsel Bakan Geliyor

Biden: ‘‘Buttigieg ABD Siyasetinde Yeni Bir Soluk’’

ABD’de 3 Kasım seçimlerinde başkan seçilen Joe Biden, Indiana eyaletinin South Bend kenti eski belediye başkanı 38 yaşındaki Pete Buttigieg’i resmen Ulaştırma Bakanı adayı olarak gösterdi. Delaware eyaletinin Wilmington kentinde bir etkinlikle Buttigieg’in adaylığını açıklayan Biden, ‘‘O tanıyabileceğiniz en zeki ve alçakgönüllü insanlardan biri’’ dedi.

38 yaşındaki Pete Buttigieg, Senato tarafından onaylanması halinde ABD’deki ilk eşcinsel bakan olacak.

Biden Buttigieg’i, “Ülkenin kalbinden bir belediye başkanı, uzman yönetici, gönlü zengin bir politikacı, savaş muharibi, belediye başkanı olduğu dönemde Afganistan’da görevlendirilen bir istihbarat yetkilisi… Eski politikaları aşmaya kararlı, yeni fikirlerle gelen, yeni bir ses” diye tarif etti.

Kabinesinde sağladığı çeşitlilikle övünen Biden, ‘‘Sürecin sonunda bu kabine Amerikan tarihindeki tüm kabinelerden daha fazla temsil sağlayan bir kabine olacak. Daha önceki kabinelerin hiçbirinin olmadığı kadar beyaz ırktan olmayan ve kadın yer alacak. Sınırları aşanlardan ve ilklerden oluşan bir kabinemiz olacak’’ dedi.

Yeni nesil Demokrat siyasetçilerin öncüsü olarak görülen Buttigieg, 2020 başkanlık seçimlerinde Demokrat adaylar arasında yer alıyordu.

Etkinlikte konuşan Buttigieg de ‘‘Bu adaylığın tarihi öneminin farkındayım. İlk kez bir Amerikan başkanının Senato’ya onaylanması için LGBTİ+ topluluğu mensubu bir kabine üyesinin adını göndereceğini biliyorum’’ dedi.

Buttigieg, daha önce Birleşik Devletler Donanması Rezervi’nde teğmen olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında McKinsey and Company’de yönetim stratejisi danışmanlığı yaptı. Buttigieg, Harvard Üniversitesi mezunu ve bir Rhodes Scholar.

Buttigieg, LGBTİ‘lere karşı ayrımcılığı yasaklayan federal bir yasayı desteklemişti.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu