Avrupa Konseyi Homofobi ve Transfobi konusunda İsviçre’yi uyardı

Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, İsviçre’den ırkçılık, “homofobi ve transfobi” ile mücadele yasalarını güçlendirmesini istedi.

Avrupa Konseyi bünyesinde etkinlik gösteren Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, İsviçre’den ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadeledeki yasalarını güçlendirmesini ve göçmenlerin uyumunu daha çok desteklemesini istedi.

Komitenin raporunda, ırkçılıkla mücadele konusunda nihayet dönemde bazı müspet adımlar atılsa da bilhassa lgbti lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksüel” topluma yönelik ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğün kaygı kaynağı olmayı sürdürdüğü belirtildi. Raporda, bilhassa siyasetçilerin bu kişilere yönelik nefret içeren söylemlerinin engellenmesi istendi.

Raporda, İsviçre ayrıca göçmenlerin topluma uyumu konusunda lüzumlu çabayı göstermediği için eleştirildi.

İsviçre’de ırkçılıkla mücadele konusundaki yasal mevzuatta bulunan eksikliklere dikkat çekilen raporda, bu konudaki zafiyet yüzünden mağdurların şikayetlerini doğrudan konu ile ilgili etkinlik gösteren bir kuruma iletemedikleri uyarısında bulunuldu.

Haber Kaynağı: Haber 7

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu