Ayı Sözlük Moderatörü ile Ayı Sözlüğü konuştuk

Ayı Sözlük Moderatörlerinden Futurelavirs ile Ayı sözlüğü konuştuk ve Ayı sözlük hakkında bilgiler aldık.

1-Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Sözlükte kaç yıldır yazıyorsunuz? Sözlükteki nick ve konumunuz nedir?

Merhaba, 2 yıldır ayı sözlükte yazıyorum. Sözlükteki nickim futurelavirs. twitter, tumblr vs gibi sayfalarda da aynı nicki kullandığımdan sözlüğe bu isimle kayıt olmayı uygun gördüm. Moderatör olarak konumlandırılmış olsam da müdahale etmek ya da yazarların heveslerini kırmak yerine; yazmayı özendirici olmaya çalışıyorum. Yeni yazmaya başlayan her insan gibi, dahası yeni gelen her üyenin başına geldiği gibi ben de ilk yazmaya başladığımda bu anlamda başka yazarlarca yazmayı engelleyen ruh hallerine az çok sokuldum. Bunu yaşamış biri olarak “entry girme” olarak yazma olayına bakan biriyim, moderatör olarak sorunları aşma kısmını kırıcı olmadan hep sona saklamak kesinlikle daha faydalı.

2-Ayı Sözlük fikri nasıl ortaya çıktı? Kuruluş amacı nedir?

Fikir tamamen dark bear’a ait. Başka sözlüklerde sırf lgbt konularında yazılar yazdığınızda ötekileştiriliyorsunuz. bende bizzat yaşadım, biliyorum. Ayı sözlük bu anlamda, eşcinsel kimliğe herhangi bir perde çekmeden ve kimin ne düşüneceği sorunsalı ile ilgilenmeden rahatça yazı yazılabilen özgür bir alan. Bu anlamda kuruluş amacının her harhangi bir cinsel yönelim ayrımı yapmaksızın her bireye özgürce yazı yazabileceği bir ortam sunmak. Homofobi, transfobi ve nefret suçlarına karşı duyarlılık ve farkındalık yaratmak için kurulan bir sözlük. Fazlasıyla iyi niyetlilik esas alınmış. Ayı sözlükte heteroseksüel bireyler yer yer sınırları zorlayan dozda hatta homofobiye giren formda entry ler girerken bizlerden hoşgörü bekliyorlar ve çoğunlukla hoşgörü gösteriyoruz ancak aynını heteroseksüel kullanıcıların yoğun olduğu bir sözlükte biz yazsak hemen küfürler ve hakaret içeren ifadeler kullanılıyor. Örneğin ben “the sheltering sky” filmine entry giriyorum hemen altına “evet beyler ibne yazardan ilginç bir bakış açısı geldi” şeklinde cevap entry giriliyor. Evet maalesef bir çok kişi ne yazdığınıza değil sadece cinsel kimliğinize bakıyor, durum bu. Ayı sözlük bu anlamda genç lgbt bireylere yol gösterici olabiliyor, yalnız hissetmelerine engel oluyor.

3- Ayı Sözlükte karşılaştığınız en ilginç konu başlıkları nedir?

Genelde başlığı gördüğümde hemen aklımda bunun resmini oluşturup gülümseten başlıklar şeklinde özetleyebilirim. Daha önceden yaşanmış ya da halen yaşanan bir olayın güzel bir gözlemle ya da bizzat yaşayan kişinin güçlü betimlemeleri ile yazıya dökülmesi beni her zaman heyecanlandırır. Bu aslında herkes için aynıdır kimse tatsız tuzsuz lezzetsiz bir düz yazıyı okumak istemez.

  • İdrak yolları iltihabı
  • İçselleştirilmiş homofobi
  • Gay bara gidiyorum taytı

Gibi başlıklar hemen aklıma resmi gelen ve hemen algımda etkileşim uyandıran ilginç başlıklardan bir kaçı.

4-Ayı Sözlükte neden yazma ihtiyacı duyuyorsunuz?

Hayatım sürekli bir şeyler yazarak geçti. Üniversite yıllarında bazı müzik ve moda dergilerinde yazdım. Sonrasında sinema editörlüğü yaptım ve sinema yazdım. Twitter hayatımıza girince bunlardan sıkıldığımı anlayıp twitter ve blog yazmaya yöneldim. Onlar da cazibesini yitirince eşcinsel içerikli bir sözlükte yazmaya başladım, yazarların bir kısım anlamsız tutumu yüzünden ordan da sıkıldığımı fark edip o dönem duyduğum Ayı sözlük’te yazmaya karar verdim. Yazdığım şeyleri genellikle sonrasında unutuyorum, benden çıkan her şey bana ait olma vasfını yitiriyor bir anlamda. Bu bakımdan yazma isteğim devam ettiği sürece Ayı sözlükte devam edeceğim.

5-Hukuksal sorunlar yaşadınız mı?

Sözlükte yer alan her entrynin kendi yazarını bağlaması kuralı gereği sanki bireysellik kuralı işliyor gibi görünüyor. Evrensel bir ceza hukuku ilkesi olan suç ve cezaların şahsiliği ilkesi gereği sözlük bundan hiç zarar görmeyecekmiş gibi görünüyor. Ne var ki başka sözlüklerde de gördüğümüz gibi keyfi uygulamalar ve genelde yürütme organı odaklı yaptırımlara boyun eğememe durumu nedeniyle durduk yere bile sözlükler kapatılabiliyor artık.

Sözlükte kapanma ya da müeyyide uygulanmasına yol açacak mukayeseli hukuk ya da iç hukuk bazında bir olay yaşanmadı. Birkaç uyarı mailler aldık ve incelemelerde bulunup başlıklara gerekli müdahaleleri yaptık. Avukat olmam hasebiyle, zaman zaman entry olma vasfını aşarak alenen şuç teşkil eden giri’ler gördüğümde ben de tedbir alınması için dark bear’ı uyarıyor ya da kendim müdahale ediyorum. Sadece tek bir entry nedeniyle başka yazarların yazı yazma hakkının gasp edilmesi tercih edeceğimiz bir yol değil.

6-Üye sayısı, yazar sayısı, tanım başlık sayısı, etkinlik adetleriniz gibi güncel bazı istatistiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

1546 kayıtlı kullanıcı sayısına ulaşan sözlükte, 739 yazar mevcut.38675 başlık altında toplam 205842 entry girilmiş durumda. 2011 yılından bu yana 56 adet etkinlik gerçekleştirilmiştir.

7-medyayı takip ettiğim kadarıyla çeşitli etkinlikler düzenliyorsunuz. Etkinlikleriniz ne sıklıkla gerçekleşiyor. En çok hangi konularda etkinlik oluşturuyorsunuz?

Sözlük zirveleri düzenliyoruz. sözlük zirveleri yazarların talepleri göz önüne alınarak uygun zaman aralıklarında yapılıyor. Sözlük zirveleri yazarlarla tanışma ya da kitabı çıkan ya da edebi bir ürün sunan sanatçılarla sohbet, fuar, sinema, spor etkinlikleri veya da sırf mesaj kaygısı olmadan salt eğlenmek amaçlı yapılabiliyor. Eşcinseller eğlenmeyi bilen insanlardır. Örneğin Soho’da bir gay barda çalınmayan parça dans 45liği sayılmaz, yine İngiltere eşcinsel kulüplerinde patlayan bir parçanın önüne geçemezsiniz, mutlaka her yerde liste başı olur. Bu eğlence tekeli değil de zevk ve algı problemi tamamen.

8-sözlük olarak doğa, insan hakları ihlalleri ve hayvanlarla ilgili tüm imza kampanyalarına destek olduğunuzu görüyoruz. Bunun sebebi nedir?

Sebepten ziyade sonuç diyelim. Bugün eşcinsel içerikli bir forum ya da fikir sayfasına girdiğinizde hetero-eşcinsel ayrımı yapılmadan inanılmaz duyarlı işler yapıldığını görürsünüz. Hatta hayvan tecavüzlerinin haber olmasını sağlayan ve daha çok müeyyide ile cezalandırılmasını öngören eşcinsel fikir sayfaları ve gay sözlüklerdir. Bu bakımdan hetero olarak kendini ayıran ve eşcinsel içerikli kaynaklara değinirken suya sabuna dokunmayan pek çok kurum ve olgunun; bizden fikir çaldığını düşünüyorum; yinede seviniyorum en azından dünyaya faydalı olurlar belki.

Sosyal kampanyalar düzenliyoruz. Kampanyalar daimi şekilde devam ediyor, Örneğin Kızılay’ın homofobik ve normalde suç teşkil eden kan bağışı uygulamasına yönelik kampanya halen devam ediyor yine lgbt bireylere yönelik ötekileştirme politikalarına yönelik eylemlere yönelik tepki kampanyaları devam ediyor. Başlık halinde sözlük sayfasında güncel olarak halen varlar.

9- Son dönemde medyaya yansıyan Vikipedi’deki Ayı Sözlük maddesinin silinmesiyle ilgili mücadele içindesiniz. Vikipedi’de Ayı Sözlük maddesinin olması neden önemli?

Vikipedi güncel olanı, doğru olanı seven bir oluşum. Sonuçta bir ansiklopedi. Bunun dışında fikir ve içselleşmiş düşünce kuramlarını umursadığını düşünmüyorum. Sırf birkaç sene önce Justin Bieber hayranları baskı yaptı diye vikipedi belieberleri tanımış ve böylece belieberle dünyanın vikipedi taarfından tanınmış ilk fan grubu olmuştu. Ancak ben başka bir sanatçı dinlediğim halde onun fanları Vikipedi’ye alınmıyor sırf gündemde değil diye. Sanırım bu Vikipedinin kafa yapısını açıklamaya yeterli olmuştur. Billboard sayfasından farkı olduğunu düşünmüyorum. Ancak Wikipedia bünyesinde bir kurum tarafından tanımlanmış olmak daha fazla alana nüfus etmek bakımından önemli, kişilerin bizleri doğru tanımasını isteriz elbette. Toplum içindeki algıyı değiştirmek için bu bir basamak olabilir. Sırf kalıp ve konvansiyonel bilgi aktarımı bakımından önemli. Yoksa Ayı Sözlük reklam peşinde olan, çok fazla duyulmak isteyen, kar amacı güden bir portal değil. Hatta fazla ortaya çıkmadan faaliyet göstermeyi hedefliyor. Sözlüğün bir amacı da LGBT bireyleri kabul aşamasında desteklemek, kucaklamak, yol göstermek diye düşünüyorum.

Sn. Futurelavirs’a bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz.

Ayı Sözlük Twitter:       @ayisozluk
Ayı Sözlük Facebook:  ayisozluk
Ayı Sözlük Google+:     ayisozluk
Ayı Sözlük Web Sitesi: ayisozluk.com

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu