Bosna Hersek Onur Yürüyüşü’ne Hazırlanıyor

Saraybosna, yaklaşık 500 kişinin katılması beklenen LGBTİ topluluğunun haklarının korunmasını destekleme amaçlı Pazar günü ilk Onur yürüyüşü törenine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Başkent Sarajevo‘da düzenlenecek yürüyüş geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek.

Bosna’daki ilk Onur yürüyüşü organizatörleri Pazar günü dönüm noktası yürüyüşlerine hazırlanırken, muhalif gruplar ‘geleneksel değerleri’ desteklemek için paralel yürüyüşler planlıyor…

Onur yürüyüşünün ardındaki bir grup aktivistten biri olan Lejla Huremoviç, “Onur yürüyüşü ülkedeki ve ötesindeki bütün insanlara açık” dedi. .

Basında çıkan haberlerde,  1000’den fazla polis memuru görev alacak.

Çok sayıda Bosnalı politikacı yürüyüş hakkında yorum yapmaktan çekinirken, Bosna devlet başkanlığının Hırvat üyesi Zeljko Komsiç, Bosna’nın gerçek renklerini göstereceği önemli bir siyasi etkinlik olarak gördü.

ABD büyükelçiliği ülkedeki ilk Onur yürüyüşüne tam destek verdi, ABD Büyükelçisi Eric Nelson Çarşamba günü yayınladığı bir video mesajda Onur yürüyüşünü desteklediğini ve ailesiyle Onur yürüyüşüne katılacağını söyledi.

Ancak, cumartesi, yürüyüşten önceki gün, Svjetlo Derneği, Pride yürüyüşünün organizatörleriyle aynı güzergahı kullanarak geleneksel aile değerlerini destekleyen bir yürüyüş düzenleyeceklerini açıkladı.

“Geleneksel Aile Günü” sloganıyla yürüyen organizatörler, amaçlarının “geleneksel ailenin bilim ve din açısından doğallığının” altını çizmek olduğunu söyledi.

Diğer bir karşı yürüyüş, Pazar günü Priştine yürüyüşüyle ​​aynı zamanda Saraybosna’daki Ciglane semtinde yapılacak.

Yürüyüş organizasyon komitesi, Nisan ayında planlarını açıkladığından bu yana siyasetçilerden ve halktan büyük bir baskı görüyor

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu