Butan Parlamentosu Eşcinselliği Suç Olmaktan Çıkardı

Timpu, Butan

Butan parlamentosunun her iki meclisinin ortak oturumu Perşembe günü eşcinsel ilişkileri yasallaştırmak için bir tasarıyı onayladı ve küçük Himalaya krallığını aynı cinsiyetten ilişkiler üzerindeki kısıtlamaları hafifletmeye yönelik adımlar atan en son Asya ülkesi haline getirdi.

Ceza kanununun 213 ve 214. bölümleri, yaygın olarak eşcinsellik olarak yorumlanan “doğal olmayan cinselliği” suç saymıştı.

Rainbow Bhutan LGBTİ+ grubu direktörü Tsheten’in Reuters’e verdiği demeçte, “İnsan Hakları Günü’nde kabul edilen tasarının Butan’daki herkes için çok önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Butan’daki LGBTi+ topluluğunu savunan herkesin bugün zaferimiz olduğu için kutlayacağına inanıyorum.” dedi.
800.000 kişilik çoğunluğu Budist olan ülkede yapılan düzenleme, diğer Asya ülkelerinin LGBTİ+ bireylerin haklarına getirdiği kısıtlamaları gevşetmesinin ardından geldi.

Komşu Hindistan, 2018’de asırlık sömürge yasağını kaldırdı ve ülke çapında kutlamaları tetikledi.

Nepal’de yetkililer, cinsel azınlıkların eğitim ve sağlık programlarına daha iyi erişim sağlamasına yardımcı olmak için önümüzdeki yıl ulusal nüfus sayımında ilk kez LGBTİ+ bireyleri de sayacak.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu