Eşcinsellere nefret duyan siyasiler Hitleri hatırlatıyor

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, eşcinsellere, Yahudilere ve Romanlara öfke duyan siyasilerin Adolf Hitler’i hatırlattığını söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre; Ceza hukuku üzerine düzenlenen uluslararası bir konferansta konuşan Papa, “Kanunlardan veya yönetimden sorumlu olanların nefret söylemlerini duyduğumda aklıma Hitler’in 1930’larda yaptığı konuşmaları geliyor” dedi.

1933-1945 yılları arasındaki Nazi döneminde, yaklaşık 6 milyon Yahudi ile birlikte eşcinseller ve Romanlar toplama kamplarına gönderilmişti.

Papa, “Eşcinsel eğilimi olanların, Yahudilerin ve çingenelerin uğradığı baskı, nefret kültürünün en iyi örneği. Bunlar o dönemde de yaşandı ve bugün halen devam ediyor.” diye konuştu.

Ruhani lider eleştirisinde ülke adı veya bahsettiği siyasilerin isimlerini vermese de son dönemde homofobik demeçler ve hayata geçirilen politikalar haberlere konu olmuştu.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro sene başında göreve gelmeden önce homofobik açıklamalarda bulunarak, “Oğlumun eşcinsel olmasındansa ölmüş olmasını tercih ederim” demişti.

Brunei’de ise, ‘eşcinsel ilişki, zina ve tecavüzden suçlu bulunanların taşlanarak idam edilmesini’ kapsayan yasa uluslararası tepki toplayınca Sultan Hasan el Bulkiye, geçen mayıs ayında cezanın fiilen uygulanmasını ertelemişti.

Temmuz ayında yapılan bir araştırmada ise Avrupa’da yaşayan genç Yahudilerin, bir önceki nesle oranla daha fazla nefret söylemine maruz kaldığını ortaya çıkarmıştı.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu