Dünya tarihini değiştiren 12 LGBTİ şahsiyet

Bu aktivistler, sanatçılar, doktorlar ve yazarlar dünyadaki topluluklar üzerinde kalıcı bir etkiye sahipti.

Sylvia Rivera ve Marsha P. Johnson gibi eşcinsel hakları aktivizminin önünü açan ya da Virginia Woolf ve Ifti Nasim gibi eserleri aracılığıyla kültürel simgeler haline gelen insanları onurlandırma zamanı.

Tarihin en önemli LGBTİ şahsiyetlerinin bazılarını ve kalıcı etkilerini keşfedin.

Sylvia Rivera
Sylvia Rivera

Sylvia Rivera
Sylvia Rivera, cinsiyetçi olmayan insanların haklarının yanı sıra transseksüel hakları için yorulmadan mücadele eden kendi kendini tanımlayan bir kraliçe Latina idi. İlk tuğlayı attığı söylenen Stonewall ayaklanmalarından sonra, Rivera S.T.A.R. (Sokak Travesti Eylem Devrimcileri), Marsha P. Johnson ile birlikte, queer, evsiz gençlere barınak ve destek sağlamaya odaklanmış bir grup. Ayrıca, New York’un Cinsel Yönelim Ayrımcılık Yasağı Yasası’nda trans bireylerin dışlanmasına karşı savaştı.

Marsha P. Johson
Marsha P. Johson

Marsha P. Johnson
Marsha P. Johnson siyahi bir trans kadındı, seks işçisi ve hayatının çoğunu eşitlik için savaşarak geçiren bir eylemciydi. New York’ta trans kadınlara ve Christopher Street’in evsiz gençliğine ana figür olarak hizmet etti. Stonewall ayaklanmalarının başlangıcında Sylvia Rivera ile birlikteydi ve birlikte S.T.A.R.’yı kurdular. Johnson, Rivera ile birlikte, 1970’lerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eşcinsel kurtuluş hareketinin başlangıcında merkezi bir figürdü.

Josephine Baker
Josephine Baker

Josephine Baker
Josephine Baker, Caz Çağı’nın ünlü bir eğlendiricisiydi ve biseksüel olarak tanımlandı. Fransız tarihinin en başarılı Afrikalı-Amerikalı sanatçılarından biriydi… Baker ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında Fransızlara casusluk yaptı ve Alman askerleri için gösteri yaparken duyduğu sırları anlattı.

Karl Heinrich Ulrichs
Karl Heinrich Ulrichs

Karl Heinrich Ulrichs
Ulrichs, bazıları tarafından modern eşcinsel hareketin öncüsü ve halka açık bir şekilde “açılan” ilk kişi olarak kabul edilir. Aslında, cinsel bilimin önde gelen Alman bilginlerinden Volkmar Sigusch, onu “eşcinsellerin en kararlı ve etkili öncüsü” olarak nitelendirdi. ”Ulrichs Almanya’da bir yargıçtı ancak bir meslektaşının eşcinsel olduğunu öğrenmesinin ardından 1854’te istifaya zorlandı. İstifa ettikten sonra eşcinsel hakları için eylemci oldu. Almanya’da eşcinsel olma konusunda broşürler yazdı ve 29 Ağustos 1867’de Ulrichs, Jüristler Kongresinde tüm cinsellikler için yasal eşit haklar talep etmek üzere Münih’te konuştu.

Michael Dillon
Michael Dillon

Michael Dillon
Michael Dillon, falloplasti veya penis ameliyatı yapılan ilk trans bireydi. Ayrıca geçişine başlamak için testosteron tedavisine giren ilk kişi olduğu düşünülüyor. Dillon daha sonra doktor oldu ve nihayetinde deniz doktoru olarak görev yaptı. Daha sonra Hindistan’da bir Budist manastırında keşiş olarak hayatını sürdürdü.

Virginia Woolf
Virginia Woolf

Virginia Woolf
İkonik feminist yazar, açıkça biseksüel olan yazar Vita Sackville-West ile bir ilişkiye girerken Leonard Woolf ile evlendi. Woolf, ilişkisini ve evliliğini yazarken, “Gerçek şu ki, pek çok ilişkiye yer var.” Dedi. West’in oğlu, romanı “edebiyattaki en uzun ve en büyüleyici aşk mektubu” olarak nitelendirdi.

Bayard Rustin
Bayard Rustin

Bayard Rustin
Bayard Rustin, Martin Luther King Jr. ve Washington’daki 1963 Mart’ının organizatörünün yakın arkadaşı ve danışmanıydı. Bununla birlikte, açıkça eşcinsel bir adam olduğu için, sivil haklar hareketindeki bütünleyici rolü nedeniyle geniş çapta tanınmadı. Rustin’in cinselliği, kendisine ve Dr. King’e karşı, ilişkileriyle ilgili yalanları yaymakla tehdit eden muhalif partiler tarafından kullanıldı. Bu, Rustin’i hem Dr. King’e hem de Washington’daki Mart ayına daha fazla tartışma getirmemesi için gölgelerde çalışmaya zorladı. Buna rağmen, Rustin hala AIDS krizini NAACP’nin dikkatine sunmaya çalışan siyasi ve eşcinsel bir eylemci olarak kaldı.

Eleanor Roosevelt
Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt
Eski First Lady, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni hazırlayan komiteye başkanlık eden ve Beyaz Saray’da bulunduğu süre boyunca ve sonrasında sosyal aktivizmi teşvik eden komiteye başkanlık etmiştir. Başkan Franklin D. Roosevelt ile evlenirken, Eleanor Roosevelt’in New York Times’ın ön sayfasında görünme çizgisini alan ilk kadın gazeteci Lorena Hickok ile bir ilişkisi olduğu düşünülüyordu. Mektupları, neredeyse 4000’i tutkulu bir romantizmi anlatıyor. Bir tanesi Roosevelt’ten “Ah! sesini duymak ne kadar güzeldi, ne anlama geldiğini söylemek sana söylemek o kadar yetersizdi ki… Yapmaya can attığım gibi ‘her zaman hatırlıyorum’ Bunu söylüyorum & seni düşünerek ve küçük sözümüzü tekrar ederek uyumaya gidiyorum.”

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Frida Kahlo
Frida Kahlo yetenekli bir ressamdı ve açıkça biseksüeldi. Ortamını, kadın cinselliği, acı ve kadınsı güzellik standartları gibi tabu konularını, özellikle kendi portreleriyle tasvir etmek için kullandı. Meksikalı ressam Diego Rivera’nın dikkatini çeken sanatıyla yerli Meksika kültürünü onurlandırdı. Rivera onun patronu oldu ve ikisi sonunda evlendi. Evlilikleri sırasında Kahlo’nun, Josephine Baker ve Leon Trotsky dahil olmak üzere kadınlarla ve erkeklerle ilişkisi olduğu biliniyordu.

Nancy Cardenas
Nancy Cardenas

Nancy Cárdenas
Oyun yazarı ve yönetmen Nancy Cárdenas’ın, televizyonda açıkça ortaya çıkan ilk Meksika insanlarından biri olduğu düşünülüyor. Çalışmalarının çoğu, lezbiyen kimliği etrafında dönüyor, şiir koleksiyonları yazıyor ve eşcinsel ve lezbiyen temalarını ele alıyor. Sadece bir yazar değildi, aynı zamanda bir aktivistti. Cárdenas, Meksika’da eşcinsel önyargıya karşı mücadeleye başlamasına yardımcı oldu ve cinselliklerinden bağımsız olarak herkes için eşit haklar için savaştı.

Simon Nkoli
Simon Nkoli

Simon Nkoli
Simon Nkoli, birçokları tarafından Güney Afrika’daki eşcinsel ve lezbiyen mücadelesinin ana kahramanı olarak görülüyor. Witwatersrand’ın Gay ve Lezbiyen Örgütünü (GLOW) kuran, apartheid karşıtı, eşcinsel hakları ve HIV / AIDS aktivisti. 1990’da Nkoli ve GLOW Johannesburg’da ilk Pride March’ı düzenlediler. Ayrıca, Güney Afrika’nın iktidardaki siyasi partisi olan Afrika Ulusal Kongresi’nin ülkedeki eşcinsel ve lezbiyen haklarını resmen tanıma konusunda ikna etmede bütünleyici bir rol oynadılar. Beş yıl sonra, Nkoli HIV’in pozitif durumunu ilan etti ve HIV / AIDS’i yok etmek için çalışmaya başladı.

İfti Nasim
İfti Nasim

Ifti Nasim
Ifti Nasim, cinselliği için zulümden kaçınmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınan eşcinsel bir Pakistanlı şairdi. Şiir koleksiyonunun Narman’ın Urduca’da yazılmış ve yayınlanan ilk eşcinsel temalı şiir kitabı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Güney Asya LGBTİ topluluğunu destekleyen bir organizasyon olan SANGAT / Chicago’yu kurdu. Nasim, 1996’da Chicago Gay ve Lezbiyen Onur Listesi’ne girerek onurlandırıldı.

 

Kaynak: National Geographic

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu