Transeksüel nedir, ne değildir?

Transeksüel sendromu, dünya çapında üniversite hastaneleri tarafından tedavi edilen, doğuştan olan tıbbi bir durumdur. Annenin dölyatağında şekillenen fiziksel (organik) bir durumdur. Tüm memelilerde yavrunun başlangıçtaki cinsiyeti dişidir. Rahimdeki gelişimin 2. ayında, ceninin salgıladığı hormanlarla, bebeğin cinsiyeti ya dişi olarak kalır ya da erkeğe dönüşür. Bu dönemde o küçücük gövdenin ve beynin cinsel yapısı belirlenmiş olur. Bu durum erkeklerin de neden orjinal dişi cinsiyetin izi olarak kalan meme başlarına sahip olduğunu açıklar.

Ceninin gelişiminin tam bu aşamasında birşeyler yanlış gider ve bebeğin gövdesinin cinsiyeti ile beynin cinsiyeti aynı olmaz, yani gövde cinsel dönüşümünü yaparken beyin değişmeden dişi kalır, ya da beyin dönüşümünü yaparken beden dönüşmeden dişi kalır. Beyin üzerinde yapılan araştırmalar bu açıklamayı doğrular. Transeksüel doğmuş kişilerde yapılan otopsilerde beynin cinsiyetinin, doğduğundaki cinsiyeti ile aynı olmadığı görülmüştür. (Beynin bir bölümü erkeklerde ve dişilerde farklıdır.)

Bilinci transeksüel gövdeye uygun hale getirmek tıbben mümkün değildir. Çözüm bedeni beyne/bilince uygun hale getirmektedir. Bu işleme cinsiyetin yeniden belirlenmesi ya da cinsiyet düzeltmesi adı verilir. ışlem uzun yıllar alır (epilasyon, konuşma terapisi, hormon tedavisi gibi). Bir de bu işlemin parasal kaynağı sağlanmış olmalıdır. Ameliyat işlemin en son basamağı değildir.

Transeksüelliğin transvestitlikle bir bağlantısı yoktur. Tranvestitler, erkek olmaktan memnun olmalarına hatta bundan kıvanç duymalarına rağmen kadın gibi görünmekten hoşlanan erkeklerdir.

Transeksüellik eşcinsellik (homoseksüellik) le bağlantılı değildir. Eşcinsel bir erkek eşcinsel bir erkek ile, ve eşcinsel bir kadın eşcinsel bir kadın ile birlikte olur. Bunlar cinsiyetlerinden gurur duyarlar ve kanser veya diğer bir hastalıkla karşılaşmadıkça ameliyatla cinsel organlarının kaldırılmasına karşı çıkarlar. Eşcinsellik bir ilişkiyi ifade eder. Transeksüellik kimlik kaygısı belirtir, cinsel yönelimi değil. Diğer insanlar gibi transeksüel-doğmuş kişide bir erkekle, bir kadınla, her ikisiyle de, ya da hiçbiriyle ilişki kurabilir.

Transeksüellik bir ruhsal hastalık değildir. Psikiyatristler ve psikologlar bunu bir hastalık olarak görüp yıllarca tedavi etmeye uğraştılar. Ama bu ruhsal bir hastalık olmadığından ruh hekimlerince tedavi edilmesinin mümkün olmadığı artık anlaşılmıştır. Hatta bir transeksüelin diğer insanlara göre ruhsal sağlık bakımından daha dengeli olduğu görülmüştür.

Transeksüellerde giyim ve görünüş bir zevk unsuru değildir. Transeksüel kişi özellikle karşı cinsin doğal bir üyesi olarak görülmek için giyinir ve süslenir. Bu tedavini gerekli bir bölümüdür ve kişi ameliyat izni verilene kadar karşı cinsin bir üyesi gibi en az 1 yıl bu rolü yaşamak zorundadır.

Transeksüel, kadın olmak isteyen bir erkek veya erkek olmak isteyen bir kadın değildir. Kimlik belgesinde bir cinsiyetin üyesi olduğu yazmasına rağmen tedaviden önce kişi ne erkekdir ne de kadındır, o transeksüeldir. Çünkü beynindeki/bilincindeki cinsiyet ile kimlik belgesindeki cinsiyet arasında uyumsuzluk vardır.

Sendromun cinsiyetin yeniden belirlenmesi işleminden başka bir yolla tedavisi mümkün değildir. Cinsiyetin yeniden belirlenmesi aşamasına kadar kişi tıbben transeksüel olarak kabul edilirse de işlemden sonra artık o bir transeksüel değil basitçe bir kadın ya da bir erkektir.

Bir transeksüelin hangi ailenin evladı olarak doğabileceği önceden tahmin edilemez. Siz, çocuğunuzun ya da torununuzun transeksüel olup olmadığını bilemezsiniz. Istırap çekenlerin çoğunluğu, herkes gibi doğduğu cinsiyette yaşamayı ısrarla denerken mutsuz geçen onlarca yılını harcar. Öyleki bu kişiler sorgulandıklarında karşı cinsden olmayı ısrarla red bile edebilirler. Yıllar geçip olgunlaştıkça neyin yanlış olduğunu anlamaya başlarlar ve çok büyük bir cesaretle herşeyi kökten değiştirmeye girişebilirler. Çünkü hiç kimse zamanla transeksüel olmaz, siz kişisel olarak transeksüel olup olmadığınızı bilirsiniz. Eğer değilseniz bundan müteşekkir olursunuz.

Tedavi edilmediği takdirde transeksüeller başa çıkamadıkları anksiyete ve depresyonlar neticesinde delirebilir hatta intihar edebilir, çünkü hiç kimse bir ömür boyu mevcut kimliğini bastıramaz. Ameliyat öncesi bu kişilerin %80 i kendini öldürmeyi cidden tasarlar, dener veya gerçekten intihar edebilirler. Ameliyat sonrası bu oran toplumdaki intihar oranları seviyesine düşer.

Transeksüellik önemsenmeyecek bir durum değildir. Genellikle, ailesini, arkadaşlarını, işini, evini, tasarruflarını ve itibarını bu tedavi uğruna yitirebilir. Unutulmamalıdır ki,

Hiç bir şey onların yaşamlarından daha pahalı değildir.

Bu kayıplar, toplumun meseleye duyarsızlığının bir sonucudur. Transeksüel doğmuş olmak onların seçimi değildir. Bu onun kendi yarattığı bir sorun değildir.

Eğer siz cinsiyetinizi ameliyatla değiştirirseniz, bir transeksüelin tedavi öncesi durumuna düşersiniz. Hiç kimse yanlış cinsiyette yaşamaya zorlanamaz, bir gün bile!.

12 Ocak 2000
geocities.com/Wellesley/3116/ne.html
lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

49 Yorum

 1. Panseksüel bir kızım.Sevgililerim arasında kızlar ve erkekler oldu.Ve bir transeksüelle şu an konuşuyorum.Sanırım gördüğüm en şeker insanlardan biri.Gerçekten zor bir durum olduğunu onu tanıdığımda çok iyi anladım.Genelde insanlar soruğunda biseksüelim derim.Türkiye’de lgbt olmanın zorluklarını çok ağır biçimde yaşadım ve sanırım yaşamak zorundayım.Bizler de insanız her birey gibi.Yaşamaya ve sevilmeye hakkımız var.Sonuçta bizden tiksinen homofobiklere bir zararımız dokunmuyor.Homofobik insanların sığ düşünceleri yüzünden insanlardan nefret eder oldum.

 2. çok güzel bir açıklama olmuş sizi tebrik ediyorum toplumumuzda homofobik insanlar çok ne yazık ki bende bir lgbti üyesiyim benim de yaşadığım zorluklar oldu keşke bizim gibi insanlar kendilerini gizlemek zorunda kalmadıkları bir ortamda yaşıyor olsaydık

 3. Bilgilendirme için teşekkür ederim emeğinize yüreğinize saglık .
  Aslında bu tür konuları üst düzey yöneticileri tarafından ele alınmalı tv lerde abuk subuk yayınlar yerine böyle faydalı bilgiler üzerinde durulmalı ve halk bilinçlendirilmeli

 4. Birini tanıyorum giyinisi goruntusu resmen erkek gibi yasiyor gogusleri de yok bu kişi butch mudur transseksuel midir ? Kendisi arkadasim ama yanlış anlar diye konuyu acmiyorum

 5. Cidden bir erkek transexuelim 18 yasındayım istemediğim halde erkek gibi oluyorum aileme söyleyemiyorum ama çok mutsuzum intihar edebilirim bazen keske kız olsam neden erkek dogdum diyorum

 6. Arkadaşlar tüm yorumları okudum. Şüphesiz bu konu İslam coğrafyasında yaşayanlar için çok sıkıntılı bir vaziyet. Oysa bir otomobil sıkıntılı çıktığında Fabrikasına dava açıyorsunuz vs. İnançlı olduğunu kabul eden zavallı despotlar madem Tanrı yarattı bu insanların günahı nedir (?) Diyemiyor bunu idrak edemiyor. Hiç kimse sahip olduğu cinsel olgusuna rezervasyonla sahip olmuyor. Bunun içindir ki bu durum da olan insanlar adına fevkalade içli ve anlamak temelinde duygudaşım diye bilirim. Eğer mensubu olduğunuz aile cahil ve lümpen ise hayatınız daha vahim bir evre de demektir. Bu ameliyatlar ortalama bir portföye sahip insanları da kapsasa aslında üstesinden gelinemeyecek bir açmaz da değil…

  1. Problem olarak görülmesinin nedeni içinde bulunduğun toplumdur,insanları suçlayacağımız yerde tanrıyı suçluyoruz ,hatalı olduğunu düşünüyoruz,çünkü hatalı olduğumuzu düşünüyoruz,Yaptığınız alegori gerçekle örtüşmüyor,çünkü o daha yavan bir suçlama ,Hayat zor,dışlanmış bireyler olarak daha da zor,Bu zorlukları yaşayanlar yaşadıklarınla kalacaklar,önümüzdeki bir 50 yılda bu tartışmaları işiteceğimizi sanmıyorum.

 7. sorarlar neden durgunsun.ne yaşadın da yoruldun,çok genç daha yaşın.insan yaşayamadıklarından da yorulur demezsin.ya neden diye sorarlarsa.bakkala ayrı,komşuna ayrı,işverene ayrı rol yaparsın.ne hazin tiyatrodur dünya.bazen koşmadan da yorulursun.senelerdir tanıdığın bi arkadaşın sorar birgün’sen kimsin?’.anlatamazsın.pencerenin yere mesafesi hayat mücadelesinden kısadır belki.korkak değilsin kaçamazsın.kaldır kafanı.yalnız değilsin.

 8. Çok dogru açiklamişsiniz ama çok homoseksualler ve travistileride biliyorum kendini sanki ayni sindromli olarak gostericek

 9. Bu zamana kadar hep kulaktan dolma şeyler duymuştum şu an 24 yaşında bunları okumuş ve neyin ne olduğunu yeni öğrenmiş olmaktan utanıyorum ne kadar geç kalmışım fark etmekte.. umarım bunlar daha çok konuşulur ve farkındalığımız artar

 10. yazıda “Transeksüel doğmuş kişilerde yapılan otopsilerde beynin cinsiyetinin, doğduğundaki cinsiyeti ile aynı olmadığı görülmüştür. (Beynin bir bölümü erkeklerde ve dişilerde farklıdır.)” denilmiş.

  1.Burada söylenmek istenen beynin hayat içerisinde değiştiği midir? Beyin hayat içinde değişebiliyorsa herkes çok rahat bir şekilde kadın ya da erkek olarak beynini evirebilir ve bu şekilde yaşar. doğru mu? cevap bence de yanlış olacak..
  2.peki eğer söylenmek istenen bu değilse nedir?
  3.sorum ise “beynin bir bölümü erkeklerde ve kadınlarda farklıdır” denilmiştir. kendini trans olarak nitelendiren bireyin beyin filmi çekilse ve incelense hangi cinsiyetin beyin yapısı görünecek. örneğin erkek olarak doğmuş ancak kadın hissediyor. bu kişinin beyninin yapısı erkek beyni gibi mi kadın beyni gibi midir?

  Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirse sevinirim.

 11. Bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yaşadığım ülke Avustralya,da eşcinsel evliliği yasal olarak aynı haklardan yararlanıyorlar. Bu eşcinsel evliliği onaylamayıda Avustralya halkına referandum İle soruldu.
  o/o 60 oranda çoğunlukla eşcinsel evliliğe evet denildi. Transeksüel biyolojik görüntülerine karşın beyin cinsiyetleri farklı olması ve bir çok tedavi görerek hormon tedavisi ve cinsiyet deyiştirmeleri sık karşılaşılan bir durumdur.Bence insanlar nasıl
  mutlu oluyorsa öyle yaşamalıdır. Kadın ruhu taşıyan kadını düşünen ve kadın gibi hareket eden killerim erkek gibi yaşanmaları beklenemez.

 12. panseksüel transeksüellere karşı bir fobim zaten yoktu. Ama maalesef hala lezbiyen biseksüel vs gibi farklı yönelimler hala benim için biraz şok edici. Yanlış anlaşılmasın asla onlara karşı farklı bir tutumum olmadı sadece Homofobiklere sana ne diyebilsem de kendi içimde halledemedim maalesef.

 13. Geri bildirim: Transfobi nedir?
 14. Geri bildirim: Trans Kadın Olmak
 15. Geri bildirim: Transseksüellik ve Tıp
 16. Geri bildirim: Genderqueer'i tanımlamak
 17. Geri bildirim: Trans Erkekler ve Nefret
 18. Ben bu durumu nasil çözeceğimi anlayamadim. Yakınımın boyle bir durumu olduğundan şüphe ediyorum. Henuz 8 yaşında. Yardımcı olurmusunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu