Testosteron Hormon Tedavisi Hakkında Bilgi

Merhaba, ben UCSF Transseksüel Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi’nde Klinik Hizmetler Müdürü Dr. Maddie Deutsch. Sizinle kadından erkeğe geçişinizle ilgili bazı riskler, beklentiler, uzun vadeli değerlendirmeler ve ilaçlar hakkında konuşmak istiyorum.

Birçok insan hormonal değişikliklerin hızla gerçekleşmesi için isteklidir – bunu anlıyorum. Ancak, değişikliklerin gerçekleşmesinin derecesinin ve oranının birçok faktöre bağlı olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Bu faktörler genetiğinizi, hormon almaya başladığınız yaşı ve genel sağlık durumunuzu içerir.

Hormon tedavisinin etkilerini ikinci bir ergenlik olarak düşünün ve ergenliğin normalde tüm etkilerin görülmesi birkaç yıl alır. Daha yüksek dozlarda hormon almak mutlaka daha hızlı değişiklikler yapmaz, ancak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Ve herkes farklı olduğu için, ilaçlarınız veya dozajlarınız arkadaşlarınızınkilerden veya kitaplarda veya çevrimiçi olarak okuduklarınızdan çok farklı olabilir.

Hormon terapiniz ilerledikçe değişikliklerin gerçekleşmesini bekleyebileceğiniz dört alan vardır.

Fiziksel değişiklikler

İlki fizikseldir.

Muhtemelen farkedeceğiniz ilk değişiklikler, cildinizin biraz daha kalın ve daha yağlı olacağıdır. Gözenekleriniz büyüyecek ve daha fazla yağ üretimi olacak. Bazı durumlarda rahatsız edici veya şiddetli olabilen ancak iyi cilt bakım uygulamaları ve genel sivilce tedavileri ile yönetilebilen sivilce gelişebilir. Ayrıca ter ve idrarınızın kokularının değişeceğini ve daha genel olarak terleyebileceğinizi fark edeceksiniz.

Bir şeylere dokunduğunuzda, “farklı hissedebilirler” ve acıyı ve sıcaklığı farklı algılayabilirsiniz.

Göğüsleriniz, bazı göğüs ağrısı veya büyüklüğünde hafif bir düşüş görebilseniz de, geçiş sırasında fazla değişmez. Bu nedenle, bazı göğüs cerrahları göğüs rekonstrüktif ameliyatı yapmadan önce testosteron tedavisinin başlamasından en az altı ay sonra beklemelerini tavsiye etmektedir.

Vücudunuz kilonuzu yeniden dağıtmaya başlayacaktır. Yağ, kalça ve uyluk bölgelerinde bir miktar azalır. Kollarınız ve bacaklarınız daha fazla kas tanımı ve cildin hemen altındaki yağ biraz daha ince hale geldiğinden biraz daha sert bir görünüm kazanacaktır.

Yüz yağınız azaldıkça ve kayarken, gözleriniz ve yüzünüz daha açısal, erkek bir görünüm kazanacak Lütfen kemik yapınızın değişmeyeceğini, ancak gençlerin geç saatlerinde veya yirmili yaşlarının başlarında bazılarının ince kemik değişiklikleri görebileceğini unutmayın. Yüz değişikliklerinin kesin sonucunu görmek 2 veya daha fazla yıl alabilir.

Kas kütleniz artar, kuvvetiniz de artar, ancak bu diyet ve egzersiz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Genel olarak, diyetinize, yaşam tarzınıza, genetik ve kas kütlenize bağlı olarak hormon tedavisine başladığınızda kilo alabilirsiniz veya kaybedebilirsiniz.

Testosteron daha sesli bir ses çıkarması için vokal akorlarının kalınlaşmasına neden olur. Her transmen testosteron ile seslerinin tam bir derinleşmesi yaşamaz ve bazı erkekler çeşitli vokal teknikleri kullanmanın veya bir konuşma terapistiyle çalışmanın daha rahat ve uygun hissettiren bir ses geliştirmelerine yardımcı olabileceğini görebilir. Ses değişiklikleri testosteronun başlamasından sadece birkaç hafta sonra başlayabilir..  Daha sonra sesiniz yeni tonunu ve kalitesini bulduğu için biraz bozulabilir.

Saç hakkında konuşalım. Göğüs, sırt ve kollar dahil vücudunuzdaki kıllar kalınlıkta artar, koyulaşır ve daha hızlı büyür. Ailenizdeki diğer erkeklere benzer bir vücut kılları modeli geliştirmeyi bekleyebilirsiniz – herkesin farklı olduğunu ve nihai sonuçları görmenin 5 veya daha fazla yıl alabileceğini unutmayın.

Başınızdaki saça ilişkin olarak: trans erkeklerin çoğu, özellikle, bir miktar ön saç derisi saç dökülmesi fark eder. Yaşınıza ve aile geçmişinize bağlı olarak, saçlarda incelme, erkek tipi kellik veya hatta tamamen saç dökülmesi gelişebilir.

Son olarak, herkes yüz kılı hakkında… Sakallar kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar oldukça hızlı bir şekilde kalın bir sakal geliştirirken, diğerleri birkaç yıl alırken, bazıları asla tam ve kalın bir sakal bırakmaz. Bu, genetik ve testosteron tedavisine başladığınız yaşın bir sonucudur. Transseksüel olmayan erkekler, farklı derecelerde yüz kıl kalınlığına sahiptir ve trans erkeklerde olduğu gibi farklı yaşlarda geliştirir.

Duygusal durum değişimleri

Hormon tedavisinin ikinci etkisi duygusal durumunuzdur.

Ergenlik duyguların bir roller coaster ve geçiş sırasında deneyimleyecek ikinci ergenlik bir istisna değildir. Daha dar bir duygu ya da duygu yelpazesine erişiminiz olduğunu ya da farklı ilgi alanlarına, zevklere veya eğlencelere sahip olduğunuzu veya insanlarla ilişkilerde farklı davrandığınızı fark edebilirsiniz.

Psikoterapi herkes için değildir, ancak geçiş halindeki kişilerin çoğu yeni düşüncelerini ve duygularını keşfederken yeni bedenlerini ve benliklerini tanımalarına yardımcı olan danışmanlıktan faydalanacaktır.

Cinsel değişiklikler

Hormon tedavisinin üçüncü etkisi doğada cinseldir.

Hormon tedavisine başladıktan kısa bir süre sonra libidonuzda bir değişiklik olduğunu göreceksiniz. Oldukça hızlı bir şekilde, klitorisiniz, uyandığınızda büyüyecek ve daha da büyüyecektir. Farklı seks eylemleri veya vücudunuzun farklı bölümlerinin size erotik zevk getirdiğini görebilirsiniz. Orgazmlarınız belki daha yüksek yoğunlukta ve tüm vücut deneyiminden ziyade cinsel organlarınıza daha fazla odaklanarak farklı hissedecektir. Bazı insanlar testosteron alırken cinsel yönelimlerinin değişebileceğini; bu yeni duyguları, şişelenmelerini sağlamak yerine keşfetmek en iyisidir.

Mastürbasyon ve seks oyuncakları ile yeni cinselliğinizi keşfetmekten ve denemekten korkmayın. Varsa cinsel partnerinizi dahil edin.

Üreme sistemi değişiklikleri

Hormon tedavisinin dördüncü etkisi üreme sistemi üzerindedir.

İlk önce periyotlarınızın daha hafif, daha sonra geldiğini veya sürelerinin kısaldığını fark edebilirsiniz, ancak bazıları tamamen durmadan önce birkaç döngü için daha uzun veya daha uzun süreler fark edebilir.

Testosteron hamile kalma yeteneğinizi büyük ölçüde azaltır, ancak hamilelik riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Transseksüel erkekler testosterondayken hamile kalabilir, bu yüzden transseksüel olmayan bir erkekle cinsel olarak aktif kalırsanız, istenmeyen gebeliği önlemek için her zaman bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Hamile kalacağınızdan şüpheleniyorsanız, testosteron tedavisine son verin ve testosteron fetüsü tehlikeye atabileceğinden en kısa zamanda sağlayıcınızı görün.

Hamilelik sahibi olmak istiyorsanız, testosteron tedavisini durdurmanız ve doktorunuzun gebe kalmaya başlamanın uygun olmadığını söylemesi için beklemeniz gerekir.
Testosteron tedavisi ne kadar sürdüğünüze bağlı olarak, yumurtalıklarınızın yumurta salması zorluğuna bağlı olarak, doğurganlık ilaçları veya hamile olmak için in vitro fertilizasyon gibi pahalı teknikler kullanmanız gerekebileceğini bilmek de önemlidir. Testosteron tedavisi, gebe kalma yeteneğini tamamen kaybetmenize neden olmuş olabilir. Döllenmiş yumurtaları dondurmak bir olasılıktır ancak çok pahalıdır ve her zaman etkili değildir.

Kanser riskleri

Testosteron tedavisi ile ilişkili bazı riskler hakkında konuşalım.

Bir testosteron dozu kaçırırsanız veya dozunuzu değiştirirseniz, az miktarda lekelenme veya kanama olabilir. Ancak süreleriniz durduysa, herhangi bir kanama veya lekelenme olduğunu doktorunuza bildirdiğinizden emin olun; bu durumda bir kanamayı uterusun dengesizliği belirtisi olmadığından emin olmak için bir ultrason isteyebilirsiniz. Bazen böyle bir dengesizlik transseksüel erkeklerde oldukça nadir olmasına rağmen, öncelikli bir duruma neden olabilir. Bazı erkekler aylarca veya hatta yıllarca testosteron tedavisinden sonra lekelenme veya daha ağır kanamaya neden olabilir. Çoğu durumda bu, zaman içinde vücudun metabolizmasındaki değişiklikleri temsil eder. Güvende olmak için her zaman kanama düzenindeki değişiklikleri veya değişiklikleri doktorunuzla görüşün.

Testosteron tedavisinin over kanseri riskinin artmasına neden olup olmadığı açık değildir. Yumurtalık kanseri taraması zordur ve çoğu yumurtalık kanseri vakası tedavi için çok geç kaldıktan sonra keşfedilir. Doktorunuzun vajinanızı, rahim ve yumurtalıkları incelemek için eldivenli bir el kullandığı periyodik bir pelvik muayene yapılması, bu durumun saptanmasına yardımcı olmak için önerilir.

Rahim ağzı kanseri veya HPV riskiniz geçmiş ve şu andaki cinsel uygulamalarınızla ilgilidir, ancak vajinalarına hiç temas etmiş bir penisi olmayan kişiler bile hala bir HPV enfeksiyonu geçirebilir. HPV aşısı, rahim ağzı kanseri riskinizi büyük ölçüde azaltabilir ve bunu sağlayıcınızla görüşmek isteyebilirsiniz. Pap smear’leri rahim ağzı kanserini veya HPV enfeksiyonu gibi prekanser rahatsızlıkları tespit etmek için kullanılır. Sağlayıcınız ne kadar sıklıkla bir smear yaptırmanız gerektiği konusunda öneride bulunacaktır. Testosteron tedavisinin HPV enfeksiyonlarında veya rahim ağzı kanserinde herhangi bir rolü olup olmadığı açık değildir.

Bazı uzmanlar, uterus, yumurtalıklar ve fallop tüplerinin çıkarılmasını da içeren tam bir histerektomi önermektedir – kanser riskini en aza indirmek ve tarama ihtiyacını ortadan kaldırmak için testosteron tedavisine başladıktan 5-10 yıl sonra.

Testosteron tedavisi, meme kanseri riskini önemli ölçüde artırmıyor gibi görünmektedir, ancak kesin olarak kesin bir araştırma yapılmamaktadır. Bununla birlikte, doktorunuz tarafından önerilen periyodik mamogramları veya diğer tarama prosedürlerini almak yine de önemlidir. Meme çıkarma ameliyatından sonra, geride az miktarda meme dokusu kalır. Göğüs rekonstrüksiyonu ameliyatından sonra transseksüel erkeklerde neredeyse hiç meme kanseri vakası olmasa da, meme kanseri için bu küçük miktarda doku taraması zor olabilir.

Diğer riskler

Testosteron tedavisinin bir sonucu olarak, genel sağlık riski profiliniz bir erkeğinki olarak değişecektir. Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskiniz artabilir, ancak bu riskler transseksüel olmayan bir erkeğin risklerinden daha az olabilir. Ortalama olarak erkekler kadınlardan yaklaşık 5 yıl daha az yaşadıklarından, kesin olarak bilmek için yeterli araştırma verisi olmasa da teorik olarak ömrünüzü kısaltabilirsiniz. Neyse ki, bir prostatınız olmadığından, prostat kanseri riskiniz yoktur ve bu durumu taramanıza gerek yoktur.

Bilmeniz gereken testosteron tedavisi ile ilişkili birkaç risk daha var.

Testosteron kanınızı çok kalınlaştırabilir, aksi halde inme, kalp krizi veya diğer rahatsızlıklara neden olabilecek yüksek hematokrit sayısı olarak bilinir. Vücudunuzun metabolizması için çok yüksek bir doz alıyorsanız bu özel bir problem olabilir. Testosteron çekerken kolesterolünüz potansiyel olarak artabilir. Doktorunuz, tedavinizi yakından izlemek için kan sayımı, kolesterol, böbrek fonksiyonları ve karaciğer fonksiyonları ve diyabet tarama testlerini düzenli olarak gerçekleştirir. Pahalı bir işlem olan testosteron seviyenizi rutin olarak kontrol etmeniz gerekmese de, doktorunuz çeşitli nedenlerle kontrol etmeyi seçebilir – genellikle rahatsız edici semptomlar veya devam eden kanama varsa.

Hormon tedavisinin etkilerinden bazıları, almayı keserseniz geri dönüşümlüdür. Onların geri alınma derecesi, ne kadar zamandır testosteron kullandığınıza bağlıdır. Klitoral büyüme, yüzdeki kıllanma, ses değişiklikleri ve erkek tipi kellik geri dönüşümlü değildir.

Yumurtalıklarınızı çıkardıysanız, kemik osteoporozu olarak bilinen kemiklerin zayıflamasını önlemek için en az 50 yaş ve hatta daha büyük olana kadar ameliyat sonrası en az düşük dozda hormonlarda kalmak önemlidir.

Herhangi bir sorunuz olması halinde doktorunuzla görüşmelisiniz. Şimdi hormon tedavisinin bazı pratiklerini tartışalım.

Tedavi önerileri

Testosteron çeşitli şekillerde gelir. Transseksüel erkeklerin çoğu başlamak için enjekte edilebilir bir form kullanıyor. Bazıları daha düşük bir dozda başlamayı ve yavaş yavaş arttırmayı, bazıları ise standart bir dozda başlamayı seçti. Her iki yaklaşımın da artıları ve eksileri var; Sizin için en iyi seçeneği doktorunuzla konuşmalısınız. Testosteron seviyeleri, enjeksiyonlar haftalık olarak verildiğinde, zamanla en eşit olma eğilimindedir.

Enjeksiyonlara ek olarak, yamalar, jeller ve kremler dahil olmak üzere transdermal testosteron formları da vardır. Bazı erkeklerde bu formlar değişikliklerin daha yavaş ilerlemesine neden olur. .

Almakta olduğunuz testosteronun türünden bağımsız olarak, daha fazla testosteron almanın değişikliklerinizi daha hızlı ilerletmeyeceğini, ancak ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabileceğini bilmek önemlidir. Testosteron fazlalığı östrojene dönüştürülebilir ve bu da uterus dengesizliği veya kanser riskinizi artırabilir. Ayrıca endişeli veya tedirgin hissetmenize neden olabilir ve kolesterol veya kan sayınızın çok yükselmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, lütfen sabırlı olun ve deneyimlemek üzere olduğunuz ergenlikle ilgili tüm değişikliklerin gelişmesinin yıllar alabileceğini unutmayın.

Okuduğunuz ve sağlığınıza özen gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Kaynak: https://transcare.ucsf.edu/article/information-testosterone-hormone-therapy

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu