Östrojen Hormonu Tedavisi Hakkında Bilgi

Merhaba, ben UCSF Transseksüel Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi’nde Klinik Hizmetler Müdürü Dr. Maddie Deutsch. Sizden kadına geçişinizle ilgili bazı riskler, beklentiler, uzun vadeli düşünceler ve ilaçlar hakkında konuşmak istiyorum.

Birçok insan hormonal değişikliklerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için isteklidir. Ancak, yaptığınız değişikliklerin kapsamının ve oranının birçok faktöre bağlı olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Bu faktörler genetiğinizi, hormon almaya başladığınız yaşı ve genel sağlık durumunuzu içerir.

Hormon tedavisinin etkilerini ikinci bir ergenlik olarak düşünün ve ergenliğin normalde tüm etkilerin görülmesi yıllar alır. Daha yüksek dozlarda hormon almak mutlaka daha hızlı değişiklikler yapmaz, ancak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Ve herkes farklı olduğu için, ilaçlarınız veya dozajlarınız arkadaşlarınızınkilerden veya kitaplarda veya çevrimiçi olarak okuduklarınızdan çok farklı olabilir.

Hormon terapiniz ilerledikçe değişikliklerin gerçekleşmesini bekleyebileceğiniz dört alan vardır.

Fiziksel değişiklikler

İlki fizikseldir.

Muhtemelen farkedeceğiniz ilk değişiklikler, cildinizin biraz daha kuru ve daha ince olacağıdır. Gözenekleriniz küçülecek ve daha az yağ üretimi olacaktır. Çürük ve kesilmelere daha yatkın hale gelebilir ve ilk birkaç hafta içinde ter ve idrarınızın kokusunun değişeceğini fark edersiniz. Aynı zamanda daha az terlemeniz de olasıdır.

Bir şeylere dokunduğunuzda, “farklı hissedebilirler” ve acıyı ve sıcaklığı farklı algılayabilirsiniz.

Muhtemelen birkaç hafta içinde meme uçlarınızın altında küçük “tomurcuklar” geliştirmeye başlayacaksınız. Bunlar, özellikle dokunuş için biraz ağrılı olabilir ve sağ ve sol taraf düzensiz olabilir. Bu normal meme gelişimi sürecidir ve yaşadığınız her acı birkaç ay boyunca önemli ölçüde azalır.

Meme gelişiminin kişiden kişiye değiştiğini not etmek önemlidir. Herkes aynı oranda gelişmez… Diğer tüm kadınlar gibi, transeksüel kadınların göğüsleri de büyüklük ve şekil bakımından değişkenlik gösterir ve bazen birbirleriyle eşit olmazlar.

Vücudunuz kilonuzu yeniden dağıtmaya başlayacaktır. Kalça ve uyluk bölgelerinde yağ toplanmaya başlayacak ve kollarınız ve bacaklarınızdaki kaslar daha az tanımlanacak ve cildinizin hemen altındaki yağ biraz daha kalın hale geldiğinden daha yumuşak bir görünüme sahip olacaktır. Hormonlar, “bağırsak” olarak da bilinen, karnınızdaki yağ üzerinde önemli bir etkiye sahip olmayacaktır. Kas kütlenizin ve gücünüzün önemli ölçüde azalmasını da bekleyebilirsiniz. Kas tonusunu korumak ve genel sağlığınız için egzersiz yapmanızı öneririm. Genel olarak, diyetinize, yaşam tarzınıza, genetik ve kas kütlenize bağlı olarak hormon tedavisine başladığınızda kilo alabilirsiniz veya kaybedebilirsiniz.

Cildin altındaki yağ arttıkça ve kayarken, gözleriniz ve yüzünüz daha kadın görünmeye başlayacaktır. Bu değişikliklerin tamamen gelişmesi iki veya daha fazla yıl alabileceğinden, herhangi bir sert yüz feminizasyon prosedürünü düşünmeden önce en az bu kadar beklemelisiniz. Değişmeyecek olan şey kalçalarınız, kollarınız, elleriniz, bacaklarınız ve ayaklarınız dahil kemik yapınızdır.

Saç hakkında konuşalım. Göğüs, sırt ve kollar dahil vücudunuzdaki kıllar kalınlıkta düşecek ve daha yavaş büyüyecektir. Ancak hep birlikte ortadan kalkmayabilir. Bunun için elektroliz veya lazer tedavisini düşünebilirsiniz. Tüm kadınların vücut kılı olduğunu ve bunun normal olduğunu unutmayın. Yüz kıllarınız biraz incelebilir ve daha yavaş büyüyebilir ancak elektroliz veya lazer tedavisi olmadan nadiren tamamen kaybolur. Eğer herhangi bir kafa derisi saçsızlığınız varsa, hormon tedavisi yavaşlatmalı ya da durdurmalı, ancak ne kadar büyüyeceği belli değil.

Bazı insanlar ayakkabı büyüklüğünde veya yüksekliğinde küçük değişiklikler fark edebilir. Bu, kemik değişimlerinden değil, ayaklarınızdaki bağ ve kaslardaki değişimlerden kaynaklanmaktadır.

Duygusal durum değişimleri

Hormon tedavisinin ikinci etkisi duygusal durumunuzdur

Genel duygusal durumunuz değişebilir veya değişmeyebilir, bu kişiden kişiye değişir. Ergenlik duyguların bir roller coaster ve geçiş sırasında deneyimleyecek ikinci ergenlik bir istisna değildir. Daha geniş bir yelpazedeki duygulara veya duygulara erişebildiğinizi veya farklı ilgi alanlarına, zevklere veya eğlencelere sahip olduğunuzu veya diğer insanlarla ilişkilerde farklı davrandığınızı fark edebilirsiniz. Psikoterapi herkes için olmasa da, çoğu insan bu yeni düşünceleri ve hisleri keşfetmenize ve yeni bedeninizi ve benliğinizi tanımanıza yardımcı olurken destekleyici psikoterapi kursundan faydalanır.

Cinsel değişiklikler

Hormon tedavisinin üçüncü etkisi doğada cinseldir.

Hormon tedavisine başladıktan kısa bir süre sonra, sahip olduğunuz ereksiyon sayısında bir düşüş olduğunu göreceksiniz; ve bir tane varken, nüfuz etme yeteneğini kaybedebilirsin, çünkü bu kadar sert veya uzun sürmeyecek. Ancak yine de erotik hisleriniz olacak ve orgazm olacaksınız.

Farklı seks davranışlarından ve vücudunun farklı yerlerinden erotik zevk aldığını öğrenebilirsin. Orgazmınız bir “tüm vücut” deneyiminden daha fazla ve daha uzun sürecek, ancak daha az yoğunluğa sahip olacak. Az miktarda saydam veya beyaz sıvının boşalması veya belki de sıvının olmaması ile karşılaşabilirsiniz. Yeni cinselliğinizi mastürbasyon yoluyla ve dildo, vibratörler gibi seks oyuncakları ile keşfetmekten ve denemekten korkmayın. Varsa cinsel partnerinizi dahil edin.

Testisleriniz orijinal boyutlarının yarısından daha azına daralacak olsa da, çoğu uzman gelecekteki genital cerrahi için mevcut olan skrotal cilt miktarının etkilenmeyeceği konusunda hemfikir.

Üreme sistemi değişiklikleri

Hormon tedavisinin dördüncü etkisi üreme sistemi üzerindedir.

Hormon tedavisine başladıktan birkaç ay sonra kalıcı ve geri dönüşümsüz steril olacağınızı varsaymalısınız. Bazı insanlar hormon terapisinde sperm sayımını koruyabilir veya hormon terapisini durdurduktan sonra sperm sayımlarını geri alabilir, ancak bunun sizin için uygun olmayacağını varsaymalısınız.

Bir çocuğu kendi sperminizden ebeveynlik etmek isteyebileceğiniz bir ihtimal varsa, sperminizi sperm bankasında korumak konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Bu işlem genellikle 2-4 hafta sürer ve yaklaşık 2000 – 3000 ABD Doları tutarındadır.

Hormon tedavisinin etkisinin birçoğu, geri almayı bırakırsanız geri dönüşümlüdür. Onların geri alınma derecesi ne kadar zaman harcadığınıza bağlıdır. Meme büyümesi ve muhtemelen kısırlık geri dönüşümlü değildir. Testislerin çıkarılması veya genital yeniden atama ameliyatı olan bir orşiektominiz varsa, daha düşük dozda hormon alabileceksiniz, ancak kemiklerin zayıflamasını önlemek için en az 50 yaşına kadar hormonlar üzerinde kalmalısınız. osteoporoz olarak.

Tedaviler

Şimdi tedaviler hakkında konuşalım. Trans kadınlar için çapraz cinsiyet hormonu tedavisi üç farklı türde ilacı içerebilir: Östrojen, testosteron blokerleri ve progesteronlar.

Estrojen

Östrojen çoğu kadın özelliklerinden sorumlu olan hormondur. Geçişin fiziksel değişikliklerine ve duygusal değişikliklerin çoğuna neden olur. Östrojen bir hap olarak, enjeksiyonla veya krem, jel, sprey veya bir yama gibi birkaç cilt preparatı ile verilebilir.

Haplar uygun, ucuz ve etkilidir ancak sigara içiyorsanız veya 35 yaşından büyükseniz daha az güvenlidir. Yamalar çok etkili ve güvenli olabilir, ancak her zaman giyilmeleri gerekir. Ayrıca cildinizi tahriş edebilirler. .

Çoğu trans kadın enjeksiyon yoluyla östrojen ile ilgilenmektedir. Östrojen enjeksiyonları, çok yüksek ve değişken dalgalı östrojen seviyelerine neden olabilir; bu durum, ruh hali dalgalanmaları, kilo alımı, sıcak basmaları, kaygı veya migrenlere neden olabilir. Ek olarak, bu yüksek seviyelerin uzun vadedeki etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Enjeksiyonlar kullanılırsa, düşük bir dozda olmalı ve rahatsız edici yan etkilerin olabileceği ve enjeksiyonların başka biçimlere kapatılmasının ruh hali dalgalanmalarına veya sıcak basmalara neden olabileceği anlayışıyla yapılmalıdır.

Birçoğunun duymuş olabileceğinin aksine, geçişinizin azami etkisini az miktarda östrojenle başarabilirsiniz. Yüksek dozlarda almak mutlaka değişiklik yapılmasını sağlamaz, ancak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Genital cerrahi veya orşiektomi yapıldıktan sonra – testislerin çıkarılması – östrojen dozunuz düşecektir. Testisleriniz olmadan, dişil özelliklerinizi ve genel sağlığınızı korumak için daha az östrojen gerekir

Östrojen sırasında sağlığınızı izlemek için doktorunuz düzenli aralıklarla karaciğer fonksiyonlarınızı ve kolesterolü kontrol edecek ve sizi diyabet için tarar.

Testosteron blokerleri

Testosteron blokerlerine geçelim.

Testosteronu bloke edebilen ve iki kategoriye ayrılan birkaç ilaç vardır: Vücudunuzdaki testosteronun etkisini engelleyenler ve bunun üretimini önleyenler. Testosteron blokerlerinin çoğu çok güvenlidir ancak yan etkileri olabilir.

En sık kullanılan spironolakton blokeri, özellikle ilk kez kullanmaya başladığınızda aşırı idrara çıkmanıza ve baş dönmesi veya baş dönmesi hissetmenize neden olabilir. Bu ilaçla bol miktarda sıvı içmek önemlidir. Spironolakton böbrek sorunu olan insanlar için tehlikeli olabileceğinden ve bazı tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girdiğinden, doktorunuzla tam tıbbi geçmişinizi ve aldığınız tüm ilaçların adlarını paylaşmanız çok önemlidir. Spironolaktonun nadir görülen ancak potansiyel olarak tehlikeli bir yan etkisi, kalbin durmasına neden olabilecek potasyum üretimindeki büyük bir artıştır, bu nedenle bu ilaçta potasyum seviyelerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.

Finasterid ve dutasterid, cilt, saç ve prostat üzerinde etkili olan testosteronun spesifik bir formu olan dihidrotestosteron üretimini önleyen ilaçlardır. Bu ilaçlar, spironolaktondan daha zayıf testosteron blokerleridir, ancak az yan etkisi vardır ve spironolaktonu tolere edemeyenler için yararlıdır. Spironolakton ile aynı anda bu ilaçlardan birini almanın herhangi bir yararı olup olmadığı açık değildir.

Progesteron

Son olarak, Progesteron hakkında konuşalım.

Progesteron hem trans kadınlar hem de sağlayıcılar arasında sürekli bir tartışma kaynağıdır. Geliştirilmiş ruh hali ve libido, arttırılmış enerji ve daha iyi meme gelişimi ve vücut yağının yeniden dağıtılması gibi pek çok faydaya sahip olduğuna inanılmasına rağmen, bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır. Bununla birlikte, bazı trans kadınlar progesterondan bu faydaların bir kısmını veya tamamını yaşadıklarını söylüyorlar. Progesteron hap olarak alınabilir veya krem ​​halinde uygulanabilir.

Riskler

Peki riskler neler? Kan pıhtıları, felç ve kanser gibi şeylerin riski azdır, ancak yükselebilir. Transeksüel kadınlarda kanser riskleri hakkında çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Prostat kanseri riskinizin düşeceğine inanıyoruz, ancak emin olamadığımızdan, yaşınıza göre standart test yönergelerine uymalısınız. Meme kanseri riskiniz biraz artabilir, ancak yine de transeksüel olmayan bir kadına göre daha az risk altında olacaksınız. En az 2-3 yıl hormon kullanıyorsanız, doktorunuzla görüştükten sonra yaşınıza ve risk faktörlerine bağlı olarak meme kanseri taramasına başlamanızı öneririz. Trans kadınlara östrojen kullanımı hakkında çok fazla araştırma olmadığından, bilhassa yıllardır östrojen kullananlar için bilmeyeceğimiz başka riskler olabilir.

Sonuç olarak, lütfen sabırlı olun ve deneyimlemek üzere olduğunuz ergenlikle ilgili tüm değişikliklerin gelişmesinin yıllar alabileceğini unutmayın.

Okuduğunuz ve sağlığınıza özen gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Kaynak: https://transcare.ucsf.edu/article/information-estrogen-hormone-therapy

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba.
  39 yaşındayım.
  Transeksüelliğe henüz geçmeye karar vermiş biri olmamakla beraber aynı zamanda gizli tnasvestist bir biseksüelim erkeğim.

  Araştırdığım konu şu ki; hormon kullanımıyla yağ dağılımı değişimi, kıl azalması gibi sonuçlar için hormon tedavisi denemek istiyorum fakat makalenizdeki “Hormon tedavisinin etkisinin birçoğu, geri almayı bırakırsanız geri dönüşümlüdür. Onların geri alınma derecesi ne kadar zaman harcadığınıza bağlıdır. Meme büyümesi ve muhtemelen kısırlık geri dönüşümlü değildir.” kısmı açıkçası anlayamamadım. Geri dönüşümlü olan “birçoğu” nelerdir aydınlatır mısınız lütfen? Örneğin bazen, kalça büyümesi gibi mi?

  Ayrıca testis küçülmesi gibi sonuçlardan bahsetmişsiniz. Oysa ki yabancı ameliyatsız transesüellerde neredeyse kadınlardan farksız yağ dağılımı ve cilt görünürken penis ve testis boyutları gayet yerinde görünüyor, bu nasıl oluyor?

  Uzattığım için kusura bakmayın ama niyetim gerçekten aydınlanmak ve konuya biraz da sorularımla katkı sağlamaya çalışmak.

  Teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

  1. Kendimden örnek veriyim ilaç kullanmayı bıraktıktan sonra kalça göğüs ve basende geriye dönüş olmadı.
   Gelmeyen mni tekrar geri gelmeye başladı ve pns boyu tekrar eski boyutuna geldi. KRUGER STRICT CRITERIA seviyesi kısırlığın bir tık üstünde yer aldı
   Bu durumlar büyük ihitimalle kişiden kişiye değişen bir durum ve en düşük dozda kullanmanında etkisi olabilir. Yani siz orta ya da yüksek dozda kullanırsanız daha geniş anlamda geri dönüşümü imkansız hae gelebilir.

   1. Merhaba ne kadar kullandınız? Ben kullanip bırakmak istiyorum ama bazıları diyorki bıraktıktan sonra kemik erimesi olabilrsin ve aşırı kıllanma ayrıca kel kalabilirsin diyorlar sende bir sorun oldumu?

  2. Kendimden örnek veriyim hormon ilaçları kullanırken uzun bir süreçten sonra göğüsler gelişti bir çok biyolojik kızdan daha büyük hale geldi. Ekonomik nedenler vs. ilaçları almayı bırakmak zorunda kaldım. Göğüsler biraz küçülsede geçtiğim biyolojik kadınlarla aynı seviyede diyebilirim. Yani hormon kullanmayı bıraksanızda göğüsler eski haline (erkek tipi göğüse) gelmiyor.
   Peniste ise tam ters etki yarattı ilacı kullanmadan önce 12 cm civarıydı kullanmaya başladıktan sonra evet sperm üretimi durdu ama boyutu küçülmesini beklerken 17 cm çıktı neden böyle bir şey oldu bilemiyorum. İlacı bıraktıktan sonrada 14 cm geriledi ve sperm üretimi tekrar başladı. Belirli bir süre sonra dahada küçülerek eski haline dönebilir.
   Birde ilaç kullanırken ilacı kullandığımı bilmeyen kişiler bile daha güzelleştiğimi söyledi. Yüz şekliniz değişmeye başlıyor.
   Bu durumlar kişiden kişiye değişiyor bende gerçekleşen bir şey sizde tam tersi bir hal alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu