Trans ya da Transeksüel olarak açılmak

Varsaydıklarından farklı bir cinsiyete sahip olduğumu başkalarına nasıl söylerim? Kendimi ne ölçüde açığa vuracağıma nasıl karar veririm? Açılmamda bana ne yardımcı olur?

Kimisi geleceğini bir kadın olarak sürdüreceğini arkadaşlarıyla emeklilikten sonra paylaşır. Bir başkası ise henüz kreşteyken bir erkek olduğunun bilincindedir ve bunu ifade etmiştir. Bir insanın cinsiyetinin dış görünüşünden belli olduğunun ve yaşam boyu aynı kaldığının kabul gördüğü bir dünyada transeksüel bireyler “açılmak” zorundadır. Ve genellikle büyük bir açılmadan sonra -aile ve arkadaşlara yönelik, okulda ya da iş ortamında- bir çok küçük kendini açıklama anı gelir.

Transeksüel olduğumdan emin olmak mı zorundayım?

Kendi cinsel kimliklerine dair bir özel kesinlik trans bireylerden sıkça beklenir. Oysa siz emin olmak ya da kendinizi net bir şekilde konumlandırmak zorunda değilsinizdir. Sizin de tereddüt etmeye, iyice düşünmeye ya da iç güdünüzü dinlemeye, daha sonra tekrar “eski” rolünüze dönmeye veya bambaşka bir role karar vermeye hakkınız vardır.

Açılıp açılmayacağıma ve nerede açılacağıma nasıl karar veririm?

Açılıp açılmayacağınıza, ne zaman ve kime açılacağınıza kendi yaşam kaliteniz ve güvenliğiniz için iyi olan neyse ona göre karar vermelisiniz. İnsanların bir çoğu açıldıktan sonra ayrımcılığa uğramaktan ve önemli destekçilerini ya da korunaklı alanlarını kaybetmekten korkar. Bu haklı endişe, gündelik yaşamlarında halihazırda ırkçılıkla, yoksullukla ya da soyutlama ile baş etmek zorunda olan insanlara daha da ağır gelebilir. Bu durumda kendi cinsel kimliğini yalnızca belirli alanlarda özgürce yaşamak da düşünülebilir.

Diğer yandan bir çok trans birey artık rol yapmak zorunda olmamanın özgürleştirici bir duygu olduğundan bahseder. Açılma, kişinin başkalarıyla ve kendisiyle olan ilişkisini derinleştirmesi ve yeni arkadaşlar bulması anlamına da gelebilir. Buna ek olarak, çoğu zaman açılma konuşmaları korkulduğundan çok daha olumlu geçer.

Açılmada bana ne yardımcı olur?

Bir çok insana şunların yardımı olur:

Otobiyografilerden, röportajlardan ya da benzeri deneyim aktarımlarından diğer insanların kendi açılmalarını nasıl kurguladığına ve deneyimlediğine kulak vermek.

Forumlarda, öz yardım gruplarında veya dayanışma mercilerinde başkalarıyla paylaşımda bulunmak.

Cinsel öz belirlenim hakkı konusunda kendiniz bilinçlendirmek.

Açılma esnasında daha az açıklamaya gerek kalması için, el ilanları veya filmlerle başkalarını rast geldikçe konuya hazırlamak.

Kendilerine ihtiyaç duydukları kadar zaman tanımak.

Olumsuz tepkilerle nasıl baş edebilirim?

Diğer insanlar reddiyeci veya şüpheci bir şekilde transeksüel olarak açılmanıza tepki gösterirse bu elbette acı verici ve adaletsiz bir şeydir -bu durumda bu tür savunma tepkilerinin nedenlerinin sizden değil, aksine karşınızdakinden kaynaklandığını hatırlamak çok daha önemlidir. Zamanınızı size güç veren insanlarla ve uğraşlarla geçirmeyi deneyin.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu