İnterseks Nedir?

Tüm insanlar dünyaya kız ya da erkek olarak gelmezler. İnterseks bireyler hakkında ise çok az şey bilinir ve bazı yarım yamalak bilgiler dolaşımdadır. Üstelik bu tür bilgiler hiç de az değildir.

İnterseksüel bireylerin yalnızca eril ya da dişil olarak sınıflandırılamayacak bedensel cinsiyet özellikleri vardır. Bunlar, doğuştan gelen bedensel cinsiyet özelliklerinin çeşitleri olarak tanımlanmaktadır ve örneğin cinsel organları, hormon üretimini ya da kromozom dizilimini, vücut hatlarını, kıl dağılımını veya kas oranını kapsar.

İnterseks doğumda ya da doğum sonrasında görünür hale gelebilir.

İnterseks bireylerin sayısı nedir?

İnterseks bireylerin toplam nüfusa oranı hakkında resmi bir istatistik bulunmamaktadır. Bilimsel tahminler yüzde 0,02 ile yüzde 1,7 arasında değişmektedir, kaç interseks çeşidinin göz önünde bulundurulduğuna bağlı olarak. Bu, yaklaşık her doğan 60. çocuğun interseks olma ihtimalinin olduğu anlamına gelir.

Her halükarda göründüğünden daha fazla interseks birey vardır. Çünkü bir çok insan kendini ayrımcılıktan korumak için interseks olduğunu açık etmemektedir. Hatta çoğu zaman bireylerin kendileri dahi interseks olduklarını bilmemektedir.

İnterseks üçüncü bir cinsiyet midir?

Hayır. Interseks bireyler diğer insanlar gibi çok farklı bedensel cinsiyet özelliklerine sahiptir. Cinsiyet kimlikleri de kişiden kişiye değişmektedir: Kendilerini dişil, eril, ikili olmayan cinsiyette ve/veya interseksüel olarak tanımlayabilirler.

İnterseksüel olmak bir hastalık mıdır?

Hayır.Yine de interseksin ender türleri belirli sağlık riskleri ile bağlantılı olabilir. Bunun haricinde interseks bireyler diğer insanlar kadar hasta ya da sağlıklıdırlar.

Fakat interseksin farklı türlerine yönelik tıbbi teşhisler mevcuttur. Bunlar „Disorders of Sex Development” (DSD; yani, cinsiyet gelişimi bozuklukları) başlığı altında biraraya toplanır. Bir çok interseks birey kendi cinselliklerinin “sendrom” ya da “bozukluk” olarak tanımlanmasını reddetmektedir. Zira bu tanımlar yüzünden onların bedenleri arızalıymış ve tedavi edilmeliymiş gibi bir izlenim oluşmaktadır.

İnterseks bireylere yönelik tıbbi tedavi neden tartışmalıdır?

İnterseks örgütleri interseks bireylerin cinsel açıdan “net” hale getirilebilmesi için eskiden olduğu gibi günümüzde de hala ve sıkça bu bireylerin henüz bebeklik ya da çocukluk yaşlarında ameliyat edilmesinden ya da ilaç tedavisi görmesinden yakınmaktadırlar.Bu tür müdahaleler çoğu kez sağlık açısından bir zorunluluk olmaksızın ve önceden bilgilendirilerek alınan bir rıza bulunmaksızın gerçekleştirilmektedir. Geri döndürülemez olan bu müdahaleler ömür boyu süren ek tedavileri gerektirir ve interseks bireylerin yaşam kalitesini kayda değer derecede sınırlar. Uluslararası insan hakları kuruluşları bunu bedensel dokunulmazlık ve cinsel özbelirlenim haklarının ihlali olarak nitelendirmektedir.

İngilizce karşılığı: Intersex, Intersexual, Intersexuality

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu