Eşcinsel & Biseksüel Erkeklere Yönelik Cinsel Saldırılar

Eşcinsel ve biseksüel erkekler çok çeşitli cinsel saldırılara uğrayabilirler. Taciz edilen kişinin kendi isteği dışında onu sekse zorlamak, belden aşağı laf atarak, bir barda veya sokakta tacizci tarafından uygunsuz bir biçimde ellenmek ve dokunulmak cinsel saldırı demektir. Zorla yaşanan cinsellik tacavüzdür. Kişi önce seks yapmaya evet diyebilir ama sonra cayıp HAYIR derse veya alkol ya da uyuşturu verilerek tacize uğrarsa, seni döverim öldürürüm diye tehdit edilerek sekse zorlanırsa, yani cinsel ilişki bir tarafın isteği dışında gerçekleşirse bu TECAVÜZ anlamına gelir.

Kişiye bedensel şiddet uygulandıysa seks, zorla yaşandıysa bu cinsel SALDIRI demektir ve de kanunen bir suç unsurudur. Genelde bu tür suçlar beraberinde başka suç unsurlarını da getirir. Hırsızlık, kap kaççılık, ilişki içinde korkutma ve şantaj gibi. Böyle durumlarda K.O damlası verilip bayıltılan kişi tamamen korunmasız kalır. Bayıltıcı damlayı vermek bile tecavüz sayılır ve cezalandırılır.

Kendini nasıl koruyabilirsin?

• Cinsellikte bile kendi sınırlarını kesin bir biçimde ifade et ki, istemediğin biçimde kimse sana dokunamasın, elleyemesin, asılamasın. Bedenin ve cinselliğin sana aittir. Evet evettir hayır hayırdır.
• Kendi hislerine, duygularına güven, içindeki alarm sinyallerini dinle. Sana sulanan kişi seni huzursuz ediyorsa hemen dur sinyalini ver. Tanışma ve flört döneminde acelecilik ve psikolojik baskının yeri yoktur.
• Flörtüne veya seks partnerine neden hoşlanıp hoşlanmadığını söyle. Senin koyduğun sınırları anlayışla karşılaması gerekir. Yoksa bırak gitsin, yeni bir şans mutlaka bulunur.
• Alkol ve uyuşturucu algılama duygusunu ve reaksiyonu azaltır, engeller. Serhoş kişi daha kolay kurban olur.
• Barlarda ve sokak aralarında hemen ilişkiye girmek isteyenlerden uzak dur. Bazi kişiler cinsel yaklaşmayı, flörtü kurbanlarını şaşırtmak amacıyla ve sonra da onları soymak için uygularlar.
• Öz güvenli gözükmek çok kere tacize uğramaktan ve saldırılardan korur sizi. Öz güvenli görünmeyi öğrenebilirsiniz.

Tacize uğrayınca ne yapmalı?

• Saldırıya uğradıysan hemen 155 numaradan polisi ara, yoldan geçenlerden veya en yakın bardakilerden yardım iste.
• Bedensel ve cinsel tacize uğradıysan hemen bir doktora veya yardım alacağın bir yere git ve taciz olayını anlat.
• Arkadaşlarından sana yardım etmelerini iste. Hemen bir aile ferdini veya yakın,güvenebilir bir arkadaşını ara, geç te olsa.
• Doktor muayenesinden önce sakın yıkanma ve duş alma ki deliller kaybolmasın.
• Bedeninde tacizden yaralar varsa bunların fotoğraflarını çektir.
• Eğer tecavüz senin kendi evinde olduysa polise bunu mutlaka bildir.
• Tacizcinin bulunması ve cezalandırılması için adli kovuşturma açılır bunun içinde bu kişiyi polise ihbar etmek gerekir. Bu sana bağlı bir durumdur.

Utanma ve özgüvensizlik

Zorla cinsel tacize uğrayan kişilerin arzuları, haysiyetleri ve bedensel dokunulmazlıkları tacizciler tarafından hiçe sayılmaktadır. Tecavüze uğrayanlar utanç ve kuşkular içinde kendilerini suçlarlar, acaba ben mi hata yaptım, tacizciyi benim davranışım mı tahrik etti gibi. Eşcinsellerin ve biseksüellerin biyografilerin de bu olaylar coming out sayılıyor ve bir erkek bu durumu kendi kendine halleder görüşü son derece yaygın. Utanmak ve kendinden şüphe etmek bu insanları inzivaya çekilmeye ve kendi isteklerinden vaz geçmeye zorluyor ama taciz olaylarını kendi başına çözmeye çalışmak doğru değildir.

Şahit ve yardımcılar için gerekli tavsiyeler

• Taciz olayına şahit olursan hemen polisi ara. Uzaktan taciz kurbanına seslen, polise haber verdiğini söyle.
• Olay yerindeki başka şahitleri de hemen yardım amacıyla organize et.
• Eğer tecavüzcüyü iyi görebilmişsen onun görünümünü ve ne tür özelliği olduğunu belleğine yerleştir.
• Hemen kısa notlar al ki ilerde olayların detaylarını da hatırlayabilesin.

Bazan bu tür tacizleri izlemek kişileri psikolojikman çok etkiler, ayrıca tacize uğramış kişilerin çevresindeki insanlar kendilerinden yardım isteyen, olayları kendilerine güvenerek anlatan bu insanların sorunları altında ezilir ve bu durumu kaldıramazlar. Bu yüzden özellikle taciz olaylarının şahitlerine, tecavüze uğramış kişinin arkadaşlarına, onlara yardım etmiş insanlara ve de partnerlerine danışma hizmeti veriyoruz.

 

Alıntı: maneo.de

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu