Hayvanlarda Eşcinsellik & Biseksüellik

Eşcinsel eşleştirme, hayvanlar aleminde sadece normal değildir, daha da yaygındır. Çalışmalar, yaklaşık 1.500 hayvan türünün böceklerden balıklara, kuşlara ve memelilere kadar aynı cinsiyetten eşleştirmeyi kullandıkları bilinmektedir.

Zürafalar

Zürafalar arasında, karşı cinsten faaliyetten daha fazla cinsiyet var. Aslında, çalışmalar eşcinsel yönelimin zürafalarda gözlenen tüm cinsel aktivitenin yüzde 90’ından fazlasını oluşturduğunu söylüyor. Ve sadece işe doğrudan gelmezler. Erkek zürafalar nasıl flört edileceğini, ilk önce birbirleriyle boğuşmalarını, yani boyunlarını nazikçe diğer vücut boyunca sürtünmelerini bilir. Bu ön sevişme bir saate kadar sürebilir.

 

 

Şişe Burunlu Yunuslar

Hem dişi hem de erkek şişe burunlu yunuslar, bir yunusun diğerini burnu ile uyardığı oral etki de dahil olmak üzere eşcinsel davranış sergiler. Şişe burunlu dünyada eşcinsel aktivite, heteroseksüel oyun ile aynı frekansta gerçekleşir. Erkek şişe burunlu yunuslar genellikle biseksüeldir, ancak yalnızca eşcinsel olma dönemlerinden geçer.

 

 

Aslanlar

Eşcinsellik, aslanlar arasında da yaygındır. İki ila dört erkek genellikle, dişi aslanları mahkemeye çıkarmak için birlikte çalıştıkları koalisyon olarak bilinen şeyi oluşturur. Diğer koalisyonları savuşturmak için birbirlerine bağlılar. Sadakati sağlamak için, erkek aslanlar birbirleriyle seks yaparak bağlarını güçlendirir. Birçok araştırmacı bu davranışı eşcinsel eşleşmeden ziyade klasik “bromance” olarak adlandırıyor.

 

 

Bizonlar

Erkek bisonlar arasındaki eşcinsel aktivite, heteroseksüel çiftleşmeden daha yaygındır. Çünkü dişi bizonlar yılda sadece bir kez boğalarla eşleşir. Çiftleşme mevsiminde, dürtü elde eden erkekler, günde birkaç kez aynı cinsiyette etkinliklere katılırlar. Ve böylece, bizon genç erkeklerde bağlanma oranının yüzde 50’den fazlası aynı cinsiyet arasında gerçekleşiyor.

 

 

Makaklar

Hem dişi hem de erkek makaklar aynı cinsiyette faaliyet gösterir. Ancak erkekler genellikle sadece bir gece için bunu yaparken dişiler birbirleriyle yoğun bağlar kurar ve genellikle tek eşlidir. Bazı makak popülasyonlarında, dişiler arasında eşcinsel davranış sadece yaygın değil, aynı zamanda normdur. Çiftleşme olmadığında, bu dişiler uyumak ve ilişki kurmak için birbirlerine yakın durur ve birbirlerini dış düşmanlardan korurlar.

 

 

Albatroslar

Hawaii’de yuva yapan Layson albatros, çok sayıda eşcinsel ortaklığıyla tanınır. Oahu adasındaki eşleştirmelerin yaklaşık yüzde 30’u iki dişiden oluşuyor. Tek eşlidirler ve genellikle ömür boyu birlikte kalırlar, iki ebeveynin birlikte bir civcivin birlikte başarıyla desteklenmesi gerekir. Yavrular genellikle zaten başka bir iş ilişkisi içinde olan erkekler tarafından babalanır.

 

 

Bonobolar

Bonobolar, bize göre en yakın yaşayan insan olarak kabul edilir ve cinsel zevk aradıkları bilinmektedir. Aynı cinsiyette olmak üzere sıkça çiftleşiyorlar. Bunu zevk için yapıyorlar ama aynı zamanda birbirleriyle bağlantı kurmak, sosyal merdiveni tırmanmak ve gerginliği azaltmak. Eşcinsel faaliyetlerin yaklaşık üçte ikisi kadınlar arasında gerçekleşir, ancak erkekler de birbirleriyle çimler arasında yuvarlanırlar.

Kuğular

Birçok kuş gibi, kuğular da tek eşlidir ve yıllarca tek bir ortağa bağlı kalmaktadır. Birçoğu aynı cinsiyetten bir eş seçiyor. Aslında, kuğu çiftlerinin yaklaşık yüzde 20’si eşcinseldir  ve genellikle aileleri birlikte başlatırlar. Bazen, bir erkek çiftin içindeki bir kuğu dişi ile çiftleşir ve bir .. yumurtası bıraktığında onu götürür. Diğer durumlarda, terk edilmiş yumurtaları benimserler.

Deniz Aygırları

Erkek walruse’ları sadece 4 yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar. O zamana kadar neredeyse tamamen eşcinseller. Olgunluğa ulaştıktan sonra çoğu erkek biseksüeldir ve üreme mevsiminde dişilerle eşleşir, yılın geri kalanında diğer erkeklerle seks yaparken. Yine de sadece eşcinsel seks değil, erkekler de birbirlerine sarılırlar ve suda birbirlerine yakın uyurlar.

Koyunlar

Araştırmalar, koyun sürülerindeki erkeklerin yüzde 8’inin, verimli dişiler civarındayken bile diğer erkekleri tercih ettiğini göstermektedir. Ancak, bu sadece evcil koyunlar arasında ortaya çıkar. Araştırmalar bu eşcinsel koyunların heteroseksüel meslektaşlarından farklı bir beyin yapısına sahip olduklarını ve daha az cinsiyet hormonu saldıklarını bulmuşlar.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu