III. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası

Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası, bu yıl 19-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği‘nin her yıl Şubat ayının son haftası gerçekleştirdiği ve bir nefret cinayeti sonucu yaşamını yitiren gazeteci Baki Koşar‘ın anısına ithaf ettiği hafta, yine bir dizi etkinlikle nefret suçlarını farklı yönlerden gündeme taşıyor.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası, tema olarak Özgürlük Korkusu ve İktidar‘ı ele alıyor. Bu yıl da, her yıl olduğu gibi artık gelenekselleşen Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödülleri, 26 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek ödül töreni ile medya ve hukuk alanında sahiplerini bulacak. Yine her yıl gerçekleştirilen Nefret Suçları ile Mücadele Yürüyüşü ise 26 Şubat Cumartesi Günü saat 12.00′da başlayacak. Hafta içerisinde çeşitli paneller, forumlar, atölye çalışmaları, film gösterimleri ve sanat aktiviteleri yer alacak. Bu etkinliklerden bazılarını sizin için derledik…

“Saç Boyama: 45 Dakika”

19 Şubat Cumartesi akşamı, “Saç Boyama: 45 Dakika” adlı filmin özel  gösteriminin ardından Siyah Pembe Üçgen Derneği’nde yapılacak kokteyl ile Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası başlamış olacak.

“Ayrımcılık ve Nefret Suçları Karşıtı Sivil Ağlar”

20 Şubat Pazar Günü yapılacak olan panelde ayrımcılık ve nefret suçlarına karşı sivil ağ deneyimleri tartışmaya açılacak. Yasa tasarısı çalışmaları, haritalama çalışmaları ve sivil birlikteliklerin ele alınacağı panelde, bu alanlarda Türkiye’de çalışma yürüten örgütlerin deneyimleri, yaşanılan sorunlar ve kaydedilen ilerlemeler de irdelenecek.

“70-80-90, Masum, Küstah, Fettan”

Hafta kapsamında sanatsal aktiviteler de yer alıyor. Filmmor‘un Baki Koşar Nefret Suçları Haftası için yaptığı özel seçki ve Zeynep Uygan’ın Resim Atölyesi öne çıkan etkinliklerden… Namus nedir?Klitoris Nedir? ve 70-80-90, Masum, Küstah, Fettan adlı kısa filmlerden oluşan Filmmor seçkisi 21 Şubat Pazartesi günü Siyah Pembe Üçgen’de izleyicileri ile buluşacak. Ressam Zeynep Uygan’ın nefret, şiddet, korku ve özgürlük temalarıyla gerçekleştireceği psikoterapik resim atölyesi ise 22 Şubat Salı günü gerçekleşecek.

“Kimyam Tenime Uymuyor”

23 Şubat Çarşamba Günü ise Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi de hazırladıkları ‘Kimyam Tenime Uymuyor’ adlı okuma atölyesi ile yaşanılan hikayeler üzerinden giderek trans erkek politikası, trans erkek görünürlüğü ve transfobi gibi konularda deneyimlerini paylaşacaklar.

Nefret Suçları Savcısı Allison Jernow Türkiye’de...

Haftanın önemli etkinliklerinden biri olan Hukuki ve Politik Açıdan Nefret Suçları paneli ise 23 Şubat Çarşamba günü, saat 17:30′da Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşecek. Daha önce ABD’de nefret suçları savcısı olarak çalışmış ve şu an çalışmalarına Uluslararası Hukukçular Komisyonu’nda(ICJ) devam eden Allison Jernow‘un da katılacağı panelde nefret suçları kavramsal ve politik açıdan tartışılacak. Aynı oturumda avukat Elif Ceylan Özsoy ise 2010 yılına ait LGBT Bireylere Yönelik Nefret Suçları Raporu’nu sunacak.

“Post Yapısalcı Bir Anarşizm Okuması Olarak Queer”

Son dönemde LGBT politikasının gündeminde olan “Queer” kavramı da 24 Şubat Perşembe günü, Ege Üniversitesi‘nde gerçekleşecek olan forumla ele alınacak. Hareket-Teori-Kimlik üçgeninden “Queer” kavramı tartışmaya açılacak.

“Trans Bireylere Yönelik Sistematik Şiddet ve Trans Aktivizmi”

Trans bireylere yönelik sistematik şiddetin izlerini 80 döneminden bu yana yaşanmış gerçek olayların aktarımı yoluyla ele alınacak olan 24 Şubat Perşembe günü Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bu panelde trans aktivizminin önemi ve trans örgütlenme deneyimleri gibi konulara da değinilecek.

“Eleştirel Pedagoji ve Kimlikler”

Baki Koşar Nefret Suçları Haftası’nın eğitim alanı ile ilgili etkinlikleri ise 25 Şubat Cuma İzmir Ekonomi Üniversitesi‘nde gerçekleşecek olan Eleştirel Pedagoji ve Kimlikler paneli; yine aynı gün yapılacak LGBT Öğrenci Toplulukları Deneyim Paylaşımı sohbeti ve 27 Şubat Pazar günü gerçekleşecek olan Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrencilerin İzmir Buluşması şeklinde sıralanıyor.

“Özgürlük Korkusu ve İktidar”

Bu senenin teması olarak belirlenen “Özgürlük Korkusu ve İktidar” ise 26 Şubat Cumartesi Günü Saat 14:00′da Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşecek olan panelde tartışılacak. Panel kapsamında sosyal bilimlerin nefret suçlarına bakışı, mağdur siyaseti, özgürlük paradigması gibi başlıklar irdelenecek.

“Nefret Suçlarına Seyirci Kalma!”

Medyada nefret söylemi ve ayrımcılığın konuşulacağı 26 Şubat Cumartesi tarihindeki bu panelde hak haberciliği, medya endüstrisi, sosyal medya ve medya izleme süreçleri gibi alanlardan medya eleştirisi yapılacak.

“Performans Sahnesi Olarak Beden”

Beden, toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlikler gibi konuların yer alacağı “Performans Sahnesi Olarak Beden” adlı forum, haftanın son etkinliği olarak yerini alıyor. Forum, 27 Şubat Pazar günü saat 14:00′da Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşecek.

HAFTANIN TAM PROGRAMI

19 Şubat Cumartesi
19:00 Film Gösterimi: “Saç Boyama: 45 Dakika”
Yer: Siyah Pembe Üçgen
20:00 Açılış Kokteyli
Yer: Siyah Pembe Üçgen

20 Şubat Pazar
14:00 Panel: Ayrımcılık ve Nefret Suçları Karşıtı Sivil Ağlar
Yer: Karakedi Kültür Merkezi
Konuşmacılar: Kerem Çiftçioğlu, Mehmet Nur Terzi, Zeynep Atamer

21 Şubat Pazartesi
16:00 Kısa Film Gösterimleri: Filmmor Özel Seçkisi
Yer: Siyah Pembe Üçgen
Filmler: “Klitoris Nedir?”, “Namus Nedir?”, “70-80-90, Masum, Küstah, Fettan”

22 Şubat Salı
16:00 Resim Atölyesi
Yer: Amargi İzmir
Kolaylaştırıcı: Zeynep Uygan
Atölyeye katılım için ön kayıt gerekmektedir. Kayıt için: [email protected] ya da

23 Şubat Çarşamba
14:00 Okuma Atölyesi: “Kimyam Tenime Uymuyor”
Yer: Siyah Pembe Üçgen
Kolaylaştırıcılar: Berat, Berk İnan
Atölyeye katılım için ön kayıt gerekmektedir. Kayıt için: [email protected] ya da
17:30 Panel: “Hukuki ve Politik Açıdan Nefret Suçları”
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
Konuşmacılar: Allison Jernow, Devrim Sezer, Elif Ceylan Özsoy

24 Şubat Perşembe
13:00 Forum: “Post-Yapısalcı Bir Anarşizm Okuması Olarak Queer”
Yer: Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Derslik 10
Kolaylaştırıcılar: Damla Akdeniz, Gülkan
17:00 Panel: “Trans Aktivizmi ve Sistematik Şiddet”
Yer: Alman Kültür Merkezi
Konuşmacılar: Belgin Çelik, Deniz San, Şevval Kılıç

25 Şubat Cuma
13:00 Panel: “Eleştirel Pedagoji ve Kimlikler”
Yer: İzmir Ekonomi Üniversitesi A1 No’lu Derslik
Konuşmacılar: Adnan Gümüş, Dilek Çetinkaya, Zafer Kiraz
17:00 Sohbet: “LGBT Ögrenci Toplulukları Deneyim Paylaşımı”
Yer: Amargi İzmir

26 Şubat Cumartesi
12:00 Nefret Suçları ile Mücadele Yürüyüşü
Buluşma Yeri: Alsancak Sevinç Pastanesi Önü
14:00 Panel: “Özgürlük Korkusu ve İktidar”
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
Konuşmacılar: Dilek Hattatoğlu, Melek Göregenli, Nilgün Toker
17:00 Panel: “Nefret Suçlarına Seyirci Kalma!”
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
Konuşmacılar: Burak Doğu, Gülseren Adaklı, Nuran Agan, Sevda Alankuş
19:30 “Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Ödül Töreni
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi

27 Şubat Pazar
11:00 Buluşma: Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler
Yer: Siyah Pembe Üçgen
14:00 Forum: “Performans Sahnesi Olarak Beden”
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
Konuşmacılar: Begüm Başdaş, Hatice Telci, İlay Eltetik

III. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası için ayrıntılı bilgileri, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin websitesi olan www.siyahpembe.org adresi üzerinden takip edebilir veya [email protected] adresine e-posta göndererek ya da direkt olarak medya-iletişim sorumlularına ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası
Medya-İletişim Sorumluları
Erdem Gür:
Berkant Çağlar:

02.2011

durde.org

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu