İstanbul’da homofobi ve transfobiye karşı düzenlenen 13. LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısı Londra’da protesto edildi.
LGBTİ örgütlerinin düzenlediği eyleme Peter Tatchell Vakfı, Day-Mer ve Yeşiller Partisi Lideri Natalie Bennett’de destek verdi.
Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde yapılan eylemde AKP Hükümetinin kendinden olmayan herkese saldırdığına dikkat çekildi.

‘Türkiye’de Devlet Şiddetine Karşı İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşüyle Dayanışıyoruz!’ başlığıyla eylemde organizatörler İstanbul valisinin keyfi olarak son anda yürüyüşü durdurmaya çalıştığını belirtti.

Eylemle ilgili açıklamada, yürüyüşün yapılacağı valiliğe aylar öncesinden bildirildiği ve Onur haftası komitesine öncesinden her hangi bir uyarının yapılmadığı belirtildi. Açıklama şöyle devam etti: ‘‘Yasağa dair önceden hiç bir bilgilendirme yapmadan, binlerce kişi Taksim alanına toplandıktan sonra keyfi ve mevzuata Aykırı bir şekilde son dakikada yasaklandığı anons edildi. Ramazan ayı bahane edilerek, polis binlerce kişiye, saldırdı.’’

Eyleme destek veren kurumlar:

Peter Tatchell Vakfı
Peter Tatchell Foundation

Londra Türk, Kürt, Kıbrıslı LGBTI Topluluğu
Turkish Kurdish Cypriot LGBTI Community in London

Nar UK (Kıbrıslı, Türk, Kürt Toplumu LGBTQ Ağı)
Nar UK (Cypriot, Turkish, Kurdish Community LGBTQ Network)

DAY-MER Türk ve Kürt Topluluk Merkezi
DAY-MER Turkish and Kurdish Community Centre

İslamofobi’ye karşı LGBTQIA
LGBTQIA Against Islamophobia

LGSM, Lezbiyen ve Gey Madenci Dayanışması
LGSM, Lesbians and Gay Men Support the Miners