Eşcinsel Tv ve LGBTİ Fm’in Kurucusu ile Söyleşi

Türkiye LGBTİ Birliğine üye Eşcinsel Tv ve LGBTİ Fm’in kurucusu ve yöneticisi Ahmet Katip ile kısa bir söyleşi yaptık.

Ahmet Katip kimdir?

Ahmet Katip İstanbul Bahçelievler doğumlu 20 yaşında üniversite ogrencisi, LGBTİ haklarını daha rahat temsil hakkını elde edebileceğini düşünerek Ankara’nın köklü üniversitelerinden birini tercih ederek Ankara’ya yerleşmiş, Bilgisayar Mühendisliği okuyan bir eşcinsel birey.

LGBTİ Fm ve LGBTİ TV’yi kurma amacın nedir?

LGBTİ görünürlüğüne katkı sağlamak amacıyla LGBTİ Fm ve Eşcinsel Tv’yi kurma ihtiyacı duydum.

LGBTİ Fm ve LGBTİ Tv ile kaç kişi ilgileniyor?

LGBTİ FM’de beş köşe yazarı, dört radyo yayıncısı ve bir yönetici, Eşcinsel TV ile de şimdilik üç kişi ilgileniyor

Homofobik bir saldıraya maruz kaldığın oldu mu?

Fiziksel bir homofobik saldırıya maruz kalmadım ama uzun saçlı olduğum için sözlü olarak çeşitli homofobik söylemlere maruz kaldım. İnsanlarımız kendilerini mükemmel görüp çevrelerindeki insanları eleştirmeye bayılıyorlar. (erkek adam saç mı uzatır ılık mısın vb.)

Türkiye’de LGBTİ hakları hakkında ne düşünüyorsun?

Türkiye’de LGBTİ bireylerin hakları maalesef ki verilmiyor.Siyasi partilerin çoğu LGBTİ bireyleri tanımıyor. Bazılarıda oy toplamak için tanıyormuş gibi yapıyor. Homofobinin en yaygın olduğu doğu bölgesini temsil eden siyasi parti seçim vakti eşcinsel dostu oluveriyor.

Türkiye’de LGBTİ hareketinde verilen mücadelede nasıl daha başarılı sonuçlar elde edilebilir?

Son zamanlarda Türkiye’de ki LGBTİ savunucuları , aktivistler ve bazı dernekler maalesef ki LGBTİ hareketini yanlış temsil etmekde daha çok homofobi yaratmakdadır. Bir bebeği misal alalım bebek yürümeyi öğrenmeden koşamaz değil mi? Bizim durumumuzda aynı bu şekilde önce temel haklarımızı elde etmemiz gerekir sonra eşcisel evlilik vb haklarımız zaten kendiliğinden gelecektir. Demek istediğim şu ki daha yavaş daha planlı çalışarak adımlar atarsak başarılı sonuçlara ulaşmak çok da zor olmayacaktır.

Türkiye’de homofobinin olduğunu düşünüyor musun?

Türkiye’de homofobi heryerde Üniversitede,Otobüsde,Evde,İşyerinde her an sözlü veya fiziksel saldırıya maruz kalabiliyoruz. İnsanların eşcinselliğin bir tercih değil doğuştan geldiğini artık kabul etmesi lazım. Nasıl bir heteroseksüel birey bu seçimi kendisi yapmıyorsa bizlerde bu seçimi kendimiz yapmıyoruz. Bu bir varoluş meselesi.

Sevgilin var mı?

Evet çok sevdiğim her an yanında olmak istediğim,ömrümün son anına kadar beraber yaşamak istediğim yakışıklı bir sevgilim var.Mavi gözlerine baktığımda inanın huzur buluyorum.

Eşcinsel evlilik hakkında ne düşünüyorsun?

Eşcinsel evliliğin yasal hale gelmesi eşcinsel bireylerin yaşamlarını düzene sokacaktır.Aile kavramının vermiş olduğu ağırlık daha düzenli bir yaşamı beraberinde getirecektir.Bu yüzden eşcinsel evliliği destekliyorum.

Evlenmeyi düşünüyor musun?

Eşcinsel evliliğin yasalaşması ile birlikte ilk evlenen çiftlerden biri olacağız.

Eşcinsel çiftlere evlat edinme hakkı verilse, evlat edinmeyi düşünür müsün?

Bu tek başıma alabileceğim bir karar değil sevgilimle uzun uzun oturup konuşmamız lazım.Bana kalsa direk kabul ederim.Ama sevgilim ister mi bilemiyorum.

Teşekkür ederiz.

Ben Teşekkür ederim.

Eşcinsel Tv: http://escinsel.tv

LGBTİ Fm: http://lgbtifm.com

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu