Renkli Rüyalar

10 yaşlarında Yağmur adında genç bir kızın biseksüel olduğunu fark etmesiyle başından geçen olayların anlatıldığı “Renkli Rüyalar” adlı hikayenin yazarı Ecenur ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tanımayanlar için öncelikle Ecenur kimdir?

Sadece hemşirelik okuyan bir lise öğrencisi. 98 doğumlu olmama rağmen bazı insanların göremediği zulmü fark ettim ve buna farkındalık getirmek istedim. Yapımda haksızlıklara karşı “Dur” diyen bir kişiliğim var. Olabildiğince insanlara yardım etmeye çalışırım buda beni mutlu eder. Kısaca kendi hakkının yanı sıra başkalarının haklarınıda savunmaya çalışan bir insan 🙂

Ne zamandan beri yazıyorsunuz?

Ben kendimi bildim bileli yazarım. Ama bu LGBTİ hakkında ele aldığım ilk çalışmadır. Uzun süre düşündüm acaba nasıl bir tepki alırım diye ve açıkcası korktum en başta.En sonunda yazmaya karar verdim. Ama yayınladığım ilk çalışma olmasına rağmen güzel tepkiler aldım.

LGBTİ birey misiniz?

Biseksüelim yani evet

Neden biseksüel bir kızın hikayesini yazıyorsunuz?

Ben biseksüel olduğumu fark ettiğimde önce bunun normal birşey olmadığını düşündüm çünkü etrafımda hiç böyle bir şey yoktu. Öğretmenime söyledim ve bunun geçiş süreci olduğunu söyledi ama bunun öyle bir süreç olmadığını fark ettim. Aileme en sonunda açıkladım ve çok kötü tepkiler aldım. Ve bu tepkilerin sırf bana karşı değil her böyle hisseden bireylere yapıldığını fark ettim. Bu yüzden böyle bir hikaye yazarak onları daha iyi anlamamızı istedim.

Ailenizden ne tür tepkiler aldınız?

Ailemden hiç hoş tepkiler almadım. Çok ağır bir dışlanma ile karşı karşıya kaldım. Sürekli “Elalem ne der” gibi yakınmalar evi sardı. En sonunda bunu kimseye duyurmama kararı aldılar. Durum halaa böyle ve maalesef ailem homofobik ve benim bu yanımı halada kabul etmiyorlar.

Okul arkadaşlarınız biseksüel olduğunuzu biliyor mu?

Okul arkadaşlarımdan bazıları biliyor kimisi beni böyle kabul etti kimisi ise benden uzaklaştı. Ama gözden kaçırdıkları bir şey var; ben buyum, bende insanım. Ve seçimim yüzünden beni dışlayacaklarsa zaten gerçek arkadaşım olamamış demeklerdir. Ben bana kalan arkadaşlarımla mutluyum ^^

“Renkli Rüyalar” adlı hikaye gerçek mi?

Hikayenin çoğunluğu gerçeklerden alıntıdır fakat tamamiyle gerçek değildir.

Bize kısaca hikayeyi anlatır mısınız?

Yağmur adında bir genç kızın 10 yaşlarında biseksüel olduğunu fark etmesiyle başlıyor. Yağmur 1,70 boylarında sarışın, ela gözlü, güzel ve alımlı bir kız. Yağmur 18’ine girdi ve bunun bir süreç olmadığının artık farkında. Bunu en yakın arkadaşına açıklıyor ama beklediği gibi bir tepki almıyor. En sonunda okulun sünepe kızı Selin ile takılmaya başlıyor. Selin ise lezbiyen olduğu için dışlanmış bir kız. Omuzlarındaki düz kestane saçlarıyla ve ela gözleriyle adeta Yağmur’u büyülüyor ve aşk başlıyor. Aşkla birlikte gelen sorunlarda cabası. Çünkü etrafları homofobik bireylerle kaynıyor. Bu zorlu yolda karşılaşılan güçlükleri ele aldığım kitap herkes için çünkü aşk herkes içindir.

Kitap olarak yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Kitap olarak yayınlamayı isterdim fakat hikayeyi çok uzun tutmak gibi bir niyetim yok. Kısa olarakta pek ilgi göreceğini sanmıyorum. Ama içimde hep bir ukte kalacak 🙂

Söyleşi için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

Hikayeyi okumak için…
http://www.wattpad.com/user/QueenLightTr

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu