Kuzey İrlanda’da eşcinsel evlilik yasallaştı

Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’da, eşcinsel evlilik ve kürtaj hakkı yasallaştı.

Britanyalı vekiller, temmuz ayında kürtajın suç kapsamından çıkarılmasını, evlilik eşitliğini ve eşcinseller için ‘medeni birliktelik’ yasasını onaylamıştı. Kuzey İrlanda hükümetine 21 Ekim’e kadar reform yapması ve Birleşik Krallık’taki diğer hükümetlerin yasalarına uyum sağlaması için süre tanınmıştı.

Westminsterlı vekillerin getirdiği değişikleri engelleme başvurusunun 21 Ekim Pazartesi gece yarısı 00:00’dan sonra süre aşımına uğramasıyla, Kuzey İrlanda’da eşcinsel evlilik ve kürtaj yasallaşmış oldu.

Pazartesi gece yarısından birkaç saat önce Uluslararası Af Ögütü Kuzey İrlanda Proje Yöneticisi Grainne Teggart, “Bu gece yarısı bir tarih yazılmış olacak” açıklamasını yaptı.

“Bugün çok üzücü bir gün”

Öte yandan Kuzey İrlanda’daki Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideri Arlene Foster, kürtajın ve eşcinsel evliliğin yasallaşmasının ardından gazetecilere “Bugün çok üzücü bir gün” diyerek yasal değişikliğe tepkisini gösterdi.

Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere, İskoçya ve Galler’de eşcinsel evlilik ve kürtaj yasal bir hak olarak tanınıyor.

Birleşik Krallık parlamento üyesi Julian Smith, Kuzey İrlanda’da kürtaj hizmetlerine erişim için yasaların 31 Mart 2020’ye kadar uygulanmaya hazır olacağını duyurdu.

Eşcinsel evliliğin yasal çerçevesi ise 13 Ocak 2020’den önce belirlenmiş olacak.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu