Transgender Nedir?

Trans bireylik birçok kişi tarafından yalnızca kadından erkeğe, erkekten kadına geçiş yapan/yapacak kişi olarak sanılmakta. Transgender bir çatı terimdir. Altında Binary ve Non Binary olmak üzere iki alt kol bulunmaktadır. Bunu eklediğim şemadan inceleyebilirsiniz. 

Binary yani ikili cinsiyet , ftm/mtf geçiş süreci olan, geçiş yapan kişilerdir. Nonbinary ise ikili olmayan cinsiyet yani kendini her hangi bir cinsiyete ait hissetmeyen, tek bir cinsiyete ait hissetmeyen kişidir. Non Binary şemsiyesinde ise alt terim olarak genderfluid, genderqueer, bigender, agender vb tanımlamalar bulunmakta. Akışkan cinsiyetli, ikili cinsiyetli kişiler bunların içinde en çok görülenlerdendir. Kişi kendini her iki cinsiyete de ait hissedebilir, disfori yaşamayabilir, geçiş yapmak istemez. Bu durum kişiye göre de değişim göstermektedir tabi ki. Hormon almadan kısmi ameliyatlar olanlar var yurtdışında daha çok ülkemizde az da olsa rastlanmakta. Bir kişi kendini kadın ya da erkek olarak tanımlamak istemeyebilir. Bu bir kendini bulma sürecinde olacağı gibi ömür boyu süren bir istek, bir kimlik ifade biçimi olabilir. İki cinsiyete de tam olarak ait hissetmemek, arada kalmaktan çok toplumsal cinsiyet kurallarını da kabul etmemektir bir yerde. Her iki cinsiyete de ait hisseden (bigender) kişiler bulunmakta. Bu ikisi eşit derecede de olabilir tersi de. Bu kişi, hem feminen hem de eril özelliklere sahip yüksek derecede bir kadın veya erkektir. Ayrıca androjenlik tanımı cinsel kimlik ile ilgili değil görüntü, davranış biçimi ile ilgilidir. Hem maskülen hem de feminen özellikleri yani görünümü ve davranışı bir arada bulundurmak Androjenliktir. Bu kişinin iki cinsiyete de ait olduğu anlamına gelmez.

The Genderbread Person
The Genderbread Person

Cinsiyet kimliği konusuna gelince anlaşılmaması gereken şeylerden biri cinsel yönelimle kesinlikle ilgisi olmadığıdır. Kimliğimiz bizim yönelimimizi etkileyen bir durum değildir. Örneğin bir trans erkeğe erkek denilebilmesi için illa ki feminen bir kadından hoşlanması, Türk toplumunda ki erkeklik denilen maço sert tavırlara sahip olup buna göre giyim ve görünüşü olması gerekmemektedir. Bu zaten biyolojik heteroseksüel erkekler için de geçerlidir. Erkek küpe takmaz, erkek saç uzatmaz, boyamaz, erkek makyaj yapmaz, şöyle giyinmez vs bunların hepsi toplumsal cinsiyetçi saçmalıklardır. Aynıları kadınlar için geçerlidir. Bir kadın saçlarını kesip, makyaj yapmadığında erkek gibi kişi olarak yaftalanmakta. Hissettiğimiz kimliğimiz ile tarzımızın, görünüşümüzün hiçbir alakası yoktur.

Karmaşa olmaması için yazıyı daha fazla uzatmayacağım. Sonuç olarak kimliğimiz, yönelimimiz bizi biz yapan şeylerdir. Bunlar için hiçbir kurala hiçbir etikete ihtiyacımız yoktur. Kısıtlanmadan, tüm kalıplara karşı özgür bir yaşam geçirmek bizim için en güzel yol olacaktır. Kendiniz oldun. Sevgiyle kalın…

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

Sirius

Elçin Ateme

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu