Anime Önerileri

Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans & İnterseks Animeler

Anime’ye olan ilgiyi neyin beslediğini inkar etmek mümkün değil. Yayın platformları diğer pek çok şovu erişilebilir hale getirmeden çok önce batı ülkelerine tanıtılan animenin çoğunu oluşturan Kamehameha atakları, Shinobi “Ninja” Savaşları ve korsanların büyük maceralarından güç alıyor. Bu, yeterince temsil edilmeyenlerin hikayelerini anlatan diğer başlıklar için boşluklar olduğu anlamına gelmez. Eşcinsel karakterlerin hikayeleri tür için yeni değil.

Yine de türdeki pek çok başlık, LGBTİ topluluğundaki insanların yaşadığı günlük mücadelelere odaklanmıyor. Bununla birlikte, cinsiyet kimliği, Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İnterseks ilişkileri veya cinsel yönelime arka plan veya ana konu noktası olarak daha saygılı bir şekilde odaklanan bazı animeler var.

İşte o animelerin bazıları…

 

Yuri On Ice

Yuri on Ice, son yılların en popüler anime’lerinden biridir. Hikaye, kendini sporu bırakmanın eşiğinde bulan Yuri adında bir artistik patenciyi anlatıyor. Bununla birlikte, utanç verici bir olaylar dizisi, Yuri’nin buz pateni kahramanı Victor’un koçu olmak için Japonya’ya uçmasına neden olur.

İkisi sonunda çok yakınlaşır ve romantik bir ilişki kurar. Gösteri bunu gerekenden daha fazla belirsizlikle yapsa da, LGBT + anime hayranları için hala izlenmesi gerekiyor.

Sukisho!

Hikaye, okul binasının dördüncü katından düşen Sora Hashiba olarak bilinen bir lise öğrencisinin, Hashiba’nın hayatında daha önce görmediği garip bir çocukla önceki anılarının hiçbiri olmadan bir yurtta uyanmasını anlatıyor.

Gösteri, Hashiba’nın sonbahardan önceki anılarını geri kazanmaya çalıştığını izliyor. Uyandığı çocuk, Hasiba’nın en eski arkadaşlarından biri olan Sunao Fujimori’dir ve garip bir şekilde, her iki oğlanın da Yuru ve Ran olarak bilinen alternatif kişilikleri vardır. Bu kişilikler romantik ve tutkulu bir bağ oluşturur.

Gravitation

Gravitation, Eiri Yuki olarak bilinen romantik bir romancıya romantik bir şekilde bağlanan bir rock grubunda şarkıcı Shuichi Shinzo’yu takip ediyor.

Gravitation, canlandırıcı, eğlenceli ve çılgın bir anime olsa da, bunu çok daha düşünceli bir anime yapan ciddi homofobi ve şiddet alt tonları da var.

Dakaichi

Acımasız oyunculuk dünyasında yer alan deneyimli oyuncu Takato Saijo, “Dünyanın En Seksi Adamı” unvanını Junta Azumaya adlı yeni ve gelecek vadeden genç bir oyuncuya kaptırır. Dizi, kendilerini bir skandalın ortasında bulan iki karakteri takip ediyor.

Bu, listedeki en ciddi anime olmaktan uzak olsa da, bir Pazar öğleden sonrasını kesinlikle aydınlatacak eğlenceli ve gönülsüz bir anime.

No. 6

Distopik bir roman serisine dayanan No. 6, sınıf ayrımlarının inanılmaz derecede sert ve şiddetli hale geldiği bir dünyada geçiyor. Hikaye, ayrıcalıklı sınıftaki Shion adında bir çocuğu izler ve Nezumi adında başka bir çocuğun bir gece evine girdiğini keşfeder.

İkili, bu distopik toplumu çevreleyen sorunları keşfetmeye başladıkça, yakınlaşırlar ve sonunda romantik bir bağ oluştururlar. Distopik genç yetişkin kurgunun hayranları kesinlikle bu anime’nin tadını çıkaracak!

Citrus

Aynı adlı popüler mangadan uyarlanan Citrus, annesi yeniden evlendikten sonra Yuzu Aihara adında genç bir kadını takip ediyor ve kız okuluna transfer oluyor. Yuzu bu okuldan nefret ediyor ve Öğrenci Konseyi Başkanı Mei (üvey kız kardeşi) tarafından sürekli azarlanıyor.

İki kız sonunda yakınlaşır ve daha romantik bir ilişki kurmaya ve kendi cinselliklerini keşfetmeye başlar. Bir dereceye kadar sorunlu olsa da, izlemek isteyen LGBTİ+ anime hayranları izleyebilir.

Antique Bakery

Antika Fırın, bir fırın işleten dört adam hakkında bir komedi. Pâtissier olan Yusuke Ono açıkça eşcinsel. Bir garson olan Chikage Kobayakawa, Ono’ya aşıktır. Keisuke Tachibana, Antik Fırın’ın sahibi ve Ono’nun çekici bulduğu ancak karşılığında Ono’dan hoşlanmayan tek kişidir.

Aoi Hana

Aoi Hana, lise öğrencileri Manjoume Fumi ve Okudaira Akira’ya odaklanıyor. Fumi başarısız bir lezbiyen ilişkiden diğerine gider, ancak Akira hayatında sürekli bir istikrar kaynağı olmaya devam eder.

Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion, gelecekteki Tokyo’yu kurtarmak için Evangelions adlı biyo-makinelere pilotluk yapmak ve Melekler adlı canavar varlıklarla savaşmak için karanlık bir organizasyon olan NERV ile çalışması gereken bir grup genci takip ediyor. Dizi, meleklerle savaşırken, ciddi şekilde berbat bir baba-oğul ilişkisiyle başa çıkarken, birbiri ardına varoluşsal krizler yaşarken ve Kaworu Nagisa ile cinselliğini keşfederken Shinji’yi konu alıyor. Kaworu sadece iki bölümde görünse de, Shinji ile olan ilişkisi hayranlar üzerinde büyük bir etki yarattı.

Revolutionary Girl Utena

Devrimci Kız Utena, prens olmaya karar veren genç bir kız olan Utena Tenjou’yu takip ediyor. Ohtori Akademisi’nde Anthy Himemiya ile tanışır ve onu Anthy’nin kötü ilişki içinde olduğu başka bir öğrenciden korumak için savaşır.

Salior Moon

Çocukken Sailor Moon’un sansürlü İngilizce dublajlı versiyonunu izlediyseniz, Sailor Uranus (Haruka Tenou) ve Sailor Neptune (Michiru Kaioh) arasındaki lezbiyen ilişkiyi kaçırmış olabilirsiniz. Kesinlikle kuzen değildiler.

Hourou Musuko

Hourou Musuko, “kız olmak isteyen bir çocuk” olarak tanımlanan Shuichi Nitori adlı bir öğrenciyi ve “erkek olmak isteyen bir kız” olarak tanımlanan Yoshino Takatsuki’yi tasvir eder. Dizi, ergenlik çağının başında cinsiyet kimlikleriyle uzlaşan her iki karakteri de konu alıyor.

Sasameki Koto

Sasameki Koto, en iyi arkadaşı Ushio Kazama’ya aşık olan lise öğrencisi Sumika Murasame’ye odaklanıyor. Ushio kızları da sevse de, uzun boylu ve atletik Sumika aşkını itiraf etmekten korkuyor, çünkü Ushio sadece “sevimli” ve “küçük” olarak gördüğü kızları seviyor.

Anime, Japon toplumundaki lezbiyenlerin mücadelelerini keşfetmenin yanı sıra karşılıksız aşkın duygusal acısını da araştırıyor.

Ouran High School Host Club

Ouran High School Host Club, burslu prestijli okula giden bir lise birinci sınıf öğrencisi olan Haruhi Fujioka’ya odaklanıyor. Haruhi, yakışıklı erkeklerin okulun kızlarına romantik ev sahipliği yaptığı Ouran Host Club’ı keşveder. Ev sahibi kulübün çocukları ilk başta onun erkek olduğunu düşünüyor ama kimliğinde kadın yazıyor. Haruhi tarafsız giysilerle en mutlu olanıdır, ev sahibi kulübe katılır ve kızları eğlendirir. Dizide, Ranka olarak adlandırılmayı tercih eden biseksüel bir drag queen olan Haruhi’nin babası da dahil olmak üzere LGBTİ+ olan birkaç başka karakter var.

Şimdilik bu kadar…

Tavsiye edebileceğiniz, eklenmesini istediğiniz animeleri yorum olarak yazabilisiniz…

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Güzel anime her biri, ben de sizler için manga önereyim.

  1. Love Me For Who I Am
  2. Boys Run the Riot
  3. I Want to Be a Wall
  4. A White Rose in Bloom
  5. I Think Our Son is Gay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu