LGBTİ göçmenler isyan ediyor

Gey, lezbiyen, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) kaçak göçmenler, gözaltına alındıklarında cinsel tacize uğradıklarından şikayet ediyor.

Gözaltındaki LGBTİ’lerin karşılaştığı seksüel tacizler giderek de artış gösteriyor.

Yakalanan göçmenlerin arasında özellikle kendi ülkelerindeki ayrımcılıktan kaçan LGBTİ mülteciler, 80’in üzerinde ülkenin kabul ettiği anlaşmalar hiçe sayılarak gözaltı odalarına kilitleniyorlar. Göz altı süresince seksüel tacizlerin yanı sıra, sağlık taleplerinin yerine getirilmemesi, uzun dönemli alıkoymalar gibi pek çok hak ihlalleri de söz konusu olabiliyor.

Bu konudaki şikayetlerin ve tacizlerin artması çeşitli sivil kuruluşları harekete geçiriyor. Özellikle LGBTİ insan hakları örgütleri bu duruma isyan ederek kamooyunun dikkatini bu konuya çekmeye çalışıyor.

Sınırı yasa dışı olarak geçip göz altına alınan LGBTİ göçmenlerin göz altı süresince seksüel tacize uğrama olasılığının diğer heteroseksüel göçmenlere kıyasla 15 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Freedom of Information Act (FOIA)’nın açıklamalarına göre gözaltındaki LGBTİ’lerin karşılaştığı seksüel tacizler giderek artış gösteriyor.

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı bir rapora göre de LGBTİ göçmenlere yönelik işkence, aşağılayıcı muamele, cezalar, uluslararası anlaşmaların sıkça ihlal ediliyor.

Amerika’da mevcut yasaya göre gerekli yasal döküman olmadan ABD’ye girenler zorunlu olarak bir gözaltı merkezine konuluyor. Ortalama gözaltında tutulma süresi ise 30 gün iken mültecilerde bu süre 102 güne kadar çıkabiliyor.

*Amerika’da yayın yapan Türk Gazetesi Posta 212 gazetesinden alıntı yapılmıştır

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu