Oscar Ödüllü LGBTİ Filmi

89’uncu Oscar ödülleri,ABD’nin Los Angeles eyaletindeki Dolby Tiyatrosu’nda törenle sahiplerini buldu.

Chiron isimli Afro-Amerikan bir gencin cinselliği ve kimliğiyle ilişkisini hayatının üç farklı dönemine odaklanarak perdeye taşıyan Moonlight,en iyi film Oscar’ını aldı.
En iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Moonlight Mahershala Ali,bu dalda Oscar’ı kazanan ilk Müslüman oldu. Moonlight,en iyi uyarlama senaryo ödülünü de kazandı.

Dolby Tiyatrosu’nda,ünlü komedyen Jimmy Kimmel’in sunumuyla sunduğu gecede Kimmel,konuşmasının başında ABD Başkanı Donald Trump’a gönderme yaparak, ”Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz. Ülke artık bölünmüş durumda ve insanları bir araya getirmen gerek,dediler” dedi.

Moonlight Hakkında 

Moonlight,Barry Jenkins tarafından yönetilen ve senaryosu Jenkins tarafından Tarell Alvin McCrane’in In Moonlight Black Boys Look Blue kitabından uyarlanan 2016 Amerikan yapımı dram filmi.

Film dünya galasını 2016’da Telluride Film Festival’nde yaptı. Eleştirmenler tarafından oldukça yüksek bir başarı sağlayan film Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016’nın en iyi 10 filminden biri olarak seçildi. 74.Altın Küre Ödülleri’nde 6 adaylık elde eden film sadece Drama Dalında En İyi Film ödülünü kazandı. Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri’nde 4 adaylık elde etti.

Toplumda yer edinen LGBTİ bireyleri bu sefer kendini Oscar da gösterdi. Amerikan yapımlı film LGBTİ çerçevesinde ilk ödülünü aldı. Bireylerin toplumun her kademesinde olup boy göstermeleri ve daha çok anılmaları gerekmektedir. Bu sayede sesimizi daha rahat duyurabiliriz.

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 3 bölüm gibiydi film. İlk bölüm çocuk karakteri inanılmazdı. Sonrasında derin soru işaretleri, aceba mı sorularını sorduruyordu insana.Bölüm geçişleri hızla ve sert geçmesine rağmen etkileyici ve başarılı buldum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu