Tatlı Şeyler

Türkiye’nin İlk Eşcinsel Temalı Komedi Filmi: “Tatlı Şeyler” 23 Haziran’da gösterime giriyor.

NEŞELİ OL Kİ GENÇ KALASIN!

Cinsel kimlik üzerinden hak arayışı ile, CERN’de yeni bir evren yaratıldı iddialarının aynı anda olabildiği gezegene dünya diyoruz. Ve kadim bilgiler bize söylüyor ki; dünya, dünya olalı böyle saçmalığı bir arada görmedi.

Ötekileştirme denen hadise, ilk başta “birey olun, sürüden biri olmayın” sloganıyla karşımıza çıkınca, “yaşasın” dedik… ”işte insan, gerçek anlamda evrilmeye başladı.” Kitap okuyorduk, mesleklerimiz vardı, entellektüeldik hiç yoktan ama hadi itiraf edelim, hiçbirimiz- ama hiçbirimiz bu sonsuz kopmayı tahayyül bile edememişti.

Bireysel kelimesinin İngilizce anlamı olan Individual, Latince kökeni olan “Indivude”den gelmekte ve “bölünemeyen – parçalanamayan” anlamına gelmekdir. Bu herkesi yok sayan, bu “birey olmak” ayağına herkesi birbirinden fersah fersah uzaklaştıran sistem “Indivude”yi parça pinçik etti; sen kim oluyorsun, ben kim- “biz” zaten kalmadı.

Tam da bu aşamada “gay” kelimesinin yine İngilizce’deki anlamına odaklanmakta fayda var. Adamlar sözlüklerine yazmışlar.

Hani bilmeyen için bir kez daha altını çizerek söylemek gerekli; Gay, ‘Kaygısız‘ veya ‘parlak ve gösterişli‘ anlamına gelmektedir. Ha… Gay kelimesinin diğer anlamı olan homoseksüel ise, sadece homoseksüel olanın kendisini en fazla partnerini bağlar. Bu konu hakkında yargılamada bulunmak da kimsenin haddine değildir.

SÖZ KONUSU OLAN İNSAN HAKLARI

Kadın hakları, erkek hakları, öğrenci hakları, işçi hakları, emekli hakları, eşcinsel hakları gibi tamlamalar bize gösteriyor ki totalde “insan hakları” kimsenin umurunda değil ki, bu haklar da tıpkı biz insanlar gibi ayrıştırıldı. İnsan hakları denen şey yok yani özde.

Bu kadar ayrıştırılınca, kimsenin kimseye saygısı da kalmadı; anlamaya çalışacak takati de.

Bu günlerde sitemizde tanıtımı yer alan bir film var; TATLI ŞEYLER. Sözüm ona efemine 2 modacı arkadaşın bir bebekle birlikte çıktıkları yolda aile olmayı tattıkları, sevimli olunmasına incelikle özen gösterildiği fragmanından belli olan bir film.

Sayfamızdaki tartışmalara bakıyoruz da… Hani sanki… Biz de… Tıpkı eleştirdiğimiz kötü yürekli insanlar gibi…

Tatlı Şeyler Fragmanı

TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN CİNSİYETİ OLAMAZ.

Kocaman bir tahammülsüzlük bulutu üstümüzde bu kez de bahanesi bu TATLI ŞEYLER filmi.

Filmin eşcinsellerle dalga geçtiği düşünülmesi tek kelime ile büyük bir “hata”dır. Bu filmin yapımına soyunan kişiler de tanıdığımız, bildiğimiz, saygın “sanat adamları”. Bu sanat, bu mizah adamları, ustalarından ve yaşadıkları toplumdan aldıkları terbiye gereği, cinsel bir kimlikle dalga geçip bunu paraya ya da şöhrete çevirecek kadar küçük hesapların içinde olmayacak kişiler.

Bunu basit bir googlelamayla görebiliyoruz.

Hemen bir yazı; üstelik filmi izlemeden, sadece aslında derdini gayet de iyi anlattığını düşündüğümüz fragmanından yola çıkarak… Cinsel kimliğimizden dolayı bize tahammülsüzlük gösterenlere, acıyarak

– daha çok kırılarak – bakarken; bir filme, hakkında bilgi sahibi olmadan saldırmak ( ki keza bilgi sahibi olarak saldırmak da aynı büyük ayıp ) da aynı acınası temayı içeriyor ne yazık ki..!

Ve ne yazık ki; kırılmaktan çekinirken kırmanın bize bıraktığı hiç geçmeyecek olan o yarayla.

CİNSEL KİMLİĞİN BİR “HAK”KI OLAMAZ.

Eşcinsel olmak nasıl, Kadın ya da Erkek olmak kadar doğal geliyorsa bir eşcinsele ve eşcinselliğin ne olduğunu anlayabilen kişilere; aynı şekilde bu 3 “cins”in totalde aynı başlığın altında toplandığını idrak etmek birinci görevimiz öncelikle. Nedir bu üst başlık: İNSAN HAKLARI

Özgürlüğün, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bitmesi gerekir. Buna da saygı denir en güzel tabiriyle. “Ben eşcinselim” diyenin hakkı, “ben erkeğim” ya da “ben kadınım” diyenle aynıdır. Aynı olmak zorundadır. Sırf cinsel eğilimin ya da yaradılışın ya da her nasıl adlandırılırsa adlandırılsın “cins”in seni farklı kılmamalı aynı havayı teneffüs ettiğin toplumda.

Sana, cinsel kimliğin yüzünden yaşam hakkı tanımayanlarla aynı şeyi yapmaktı, bu TATLI ŞEYLER’e durup

dururken, sadece “gay”sin diye saldırmak.

“GAY”SEN “GAY”LİĞİNİ BİL

Yani Kaygısız ol bi parça.

Bolca da Parlak ve Gösterişli.

Bilip bilmeden, sadece kahramanları feminen diye…

Senin kafandaki “gay” kimliğiyle örtüşmedi diye…

Sen sırf filmi beğenmedin diye…

Gayfendiliği elden bırakmamak lazım.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu