Stonewall Ayaklanmasından Bugüne Onur Yürüyüşü

1969 yılı Haziran sonunda, ABD’de bazı LGBTİ‘ler kendilerine uygulanan ayrımcılığa ve şiddete baş kaldırarak Stonewall adı verilen gay barda protestoya başladılar. Polisin baskıyla olayı kontrol altına almaya çalışması sonucu barın dışında da büyük bir kalabalık toplandı ve uzun süren çatışmalar yaşandı. Bu olay eşcinsellerin cinsel azınlıklara uygulanan baskı ve şiddete karşı toplu halde seslerini çıkardıkları ilk olaydı ve sonrasında gittikçe güçlenecek olan LGBTİ hareketlerinin de ilk kıvılcımı olarak kabul edildi.

Stonewall ayaklanmasının ilk yıldönümünde New York’ta ilk Onur Yürüyüşü düzenlendi. Oldukça kalabalık, coşkulu ve Stonewall Ayaklanması’nda omuz omuza yapılan direnişin verdiği dayanışmayla bu yürüyüş gerçekleştirildi.

İlk yürüyüşten sonra, dünyanın çeşitli ülkelerinde Onur Haftası kutlanmaya başlandı ve LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılık, zorbalık, şiddet, dışlama ve istismar çeşitli etkinliklerle protesto edildi. Onur Haftası’nın Pazar gününe denk gelen son gününde yapılan yürüyüş ülkemizde de 2003 yılından beri gittikçe artan katılımcı sayısıyla gerçekleştirilmektedir.

Onur yürüyüşü bu yıl 28 Haziran saat 17:00’de Taksim Meydanı’nda başlayacak. LGBTİ‘ler haklarını savunmak için hazır olduklarını bu yıl da gösterecekler.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu