Turnusol Adam

Gecenin bir yarısı genç bir kızın bir grup adam tarafından taciz edilmesine şahit olan Ogün’ün bu tacize nasıl müdahale ettiğini ev arkadaşıyla paylaşmasını konu alan Turnusol Adam “Litmus Man” adlı kısa filmin yazarı ve yönetmeni ile konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1992 Kayseri doğumluyum ama yıllardır Mersin’de yaşıyorum. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi olmakla birlikte müzik ve sinemayla da yakından ilgileniyorum. “Karaya Oturan Deniz” kısa filminin konusunu yazıp, filmin yönetmen yardımcılığını yaptım . “Turnusol Adam” ise hem yazıp hem yönettiğim ilk kısa filmimdir.

Yazıp yönettiğiniz “Litmus Man” Turnusol Adam adlı kısa filmde geçen konu gerçekten yaşanmış mı yoksa hayal ürünü mü?

Bence simdiye kadar gerçekleşmiş olma ihtimali çok yüksek olan, hayal ürünüm.

Film’de anlatmak istediğiniz, dikkat çekmeye çalıştığınız konu nedir?

Dünyanın ve ne yazık ki ülkemizin genelinde; cesaret, sahiplenme, kahramanlık, güçlü kişilikli olmak gibi bazı karakter özellikleri, erkeklerin genel kişilik özellikleri olarak sunuluyor. Bence bu tip niteliklere sahip olmanın önceden belirlenmiş cinsiyet rolleriyle zerre alakası yok. Bu nitelikler sadece yürekli insanlarin sahip olabildikleri nitelikler. Bunu anlatmak istedim.

Filminizde gerçek bir trans bireyi oynatmayı düşündünüz mü?

Gerçek bir transı filmimde oynatmak istedim ne yazık ki tanıdığım trans bireylerin hiçbiri oyunculuğuna güvenmedi

Filminizin adı neden Turnusol Adam?

Toplumda bir çok şey tek renk olarak lanse ediliyor. Tek tip. Fakat turnusol kağıdı farklı. Duruma göre mavi de oluyor kırmızı da. Yani illa mavi veya illa kırmızı olacak diye bir şey yok. Seçimi yapmak sana kalıyor. Tıpkı hayatımızdaki seçimlerde olması gerektiği gibi..

Neden filminizde argo kullandınız ?

İnsanlar arkadaşlarıyla muhabbet ederken daha doğal bir dil kullanırlar. Daha samimi ve doğal olacağını düşündüm.

Teşekkür Ederiz.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu