Sümerlerde Eşcinsellik

Dünyaca ünlü Sümerolog, bilim insanı ve tarihçi Muazzez İlmiye Çığ, Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni adlı kitabında Lut kavminden bahsederken Kur’an’da “Araf Süresi 80-81. ayetlerde daha önce hiçbir yerde eşcinsellik yapılmadığı bildiriliyor. Halbuki onlardan çok önce Sümer mabetlerinde eşcinsellik doğal. Orada kadınlar erkek, erkeler kadın kıyafetlerinde dolaşıyorlar. Bunu da bir Tanrı görevi olarak yapıyorlar.” diyor.

İşte Muazzez İlmiye Çığ’ın Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni adlı kitabındaki ilgili bölüm…

Eşcinselleri Yola Getirmek İçin

Sayfa: 85

Tekvin Bab 1 8’c göre İbrahim’e Rab, halkı eşcinsellik eden Sodom ve Gomorra şehirlerini yok edeceğini söylüyor. İbrahim de aralarında iyi insanların da olduğunu, neden hepsini öldürmeye kalktığını soruyor. Tanrı da ona 50 iyi kişi bulursa yapmayacağını söylüyor. Tanrı ile İbrahim pazarlığa başlıyorlar. Nihayet “10 iyi kişi bulursan yapmam” diyor Tanrı. Bu arada üç melek Lut’a (Sodom, Gomorra’ya) geliyorlar, bunlar erkek güzeli melekleri. Erkekler bunları duyunca hemen görmeye koşuyorlar ve Lut’tan onları istiyorlar. Lut çok korkuyor. Onların yerine hiç erkek görmemiş kızlarını vermek istiyorsa da laf anlatamıyor. Onun üzerine melekler “evindekileri ve aileni al, hemen bu gece şehirden çık, fakat çıkarken kimse arkasına bakmasın” diyorlar. Kaçarken Lut ‘un karısı unutarak arkasına bakıyor ve bir tuz direği oluveriyor. (2*)

Onlar ayrılır ayrılmaz Sodom, Gomorra üzerine ateş ve kükürt yağıyor ve böylece bu şehirler yerle bir oluyor,

(2*) Lut Gölü civarı tuzlu toprak. Havaların etkisi ile oralarda tuz sütunları oluşmuş. Bu yüzden onlardan birini Lut’un karısı yapmışlar.

Sayfa: 86

Aynı konu Kur’an’da  bir sıra izlemeden 6 sure içinde 46 ayette anlatılmış. Yalnız Sodom, Gomorra şehirlerinden söz edilmiyor. Konuyu şöyle toparlayabiliriz: Eşcinsellik yapan bir halkı doğru yola getirmek için Allah Lutu peygamber olarak gönderiyor. Lut, bunları yola getiremiyor, onlar İbrahim’e oğul müjdesi getiren erkek güzeli melekleri istiyorlar. Lut onların yerine kızlarını sunmak istiyor, onu da kabul etmiyorlar. Lut onlara Allah’ın gücünü anlatmaya çalışıyorsa da “göstersin gücünü bakalım” diyorlar. Melekler, Lut’a karısının dışında, ailesini alıp şehirden çıkmasını, arkalarına bakmamalarını söylüyor. Onlar şehirden çıkar çıkmaz Allah sert taş
ve yağmur yağdırarak ülkelerini altüst ediyor İlginç olanı Lut’a karısı Tevrat’a göre arkasına baktığı için tuz direği oluyor. Tanrı, Kur’an’da bir ayette arkalarına bakmamalarını yazarken, diğerinde Lut’a karısını beraberinde almamasını söylüyor. Bu, Tevrat’taki hikâyenin Kurana yarım yamalak alındığını gösteriyor

Araf Süresi 80-81. ayetlerde daha önce hiçbir yerde eşcinsellik yapılmadığı bildiriliyor. Halbuki onlardan çok önce Sümer mabetlerinde eşcinsellik doğal. Orada kadınlar erkek, erkekler kadın kıyafetinde dolaşıyorlar. Bunu da bir Tanrı görevi olarak yapıyorlar.

[spacer style=”2″]

Sümerler

Sümerler, MÖ 4000 – MÖ 2000 yılları arasında Irak’ın güneyinde yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölgedeki uygarlıktır. Dünya’nın bilinen en eski uygarlığı kabul edilir. Mezopotamya’da ortaya çıkan sayısız medeniyetin temelini Sümerler atmıştır.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu