Trabzon Mor Balık LGBT Oluşumu Kurucusu İstifa Etti!

Trabzon Mor Balık LGBT oluşumu kurucusu ve aktivistlerinden Meriç Balon Facebook hesabından Trabzon Mor Balık LGBT oluşumundan istifa ettiğini sevenleriyle paylaştı.

İşte Meriç Balon’un Facebook hesabında takipçileriyle paylaştığı Mor Balık LGBT oluşumundan ayrılma gerekçesi..

Lgbt hareketinin saygı değer örgüt ve derneklerinin çalışan emekçi aktivistlerine ve Lgbt camiasına mektubumdur.Cümlelerime öncelikle içerisinde doğduğumuz ve yaşam mücadelesi verdiğimiz ülkemizde,umarım bir gün daha barış dolu daha özgürlükçü bir hayatın olduğu günleri birlikte soluyacağımız,sevgi dolu bir toplumda görüşmek umuduyla dileklerimi sunuyorum.

Meriç Balon;20 yaşında,2 yıldır Mersin Üniversitesi öğrencisi, gey, özgürlükçü ve homofobi karşıtı mücadeleci bireysel aktivist.

16 Mayıs 2015 Cumartesi

Trabzon Lgbt hareketi ilk olarak 2010 yılında KTÜ’de ki Homofobi karşıtı öğrencilerin Kaos GL ile bir etkinlik düzenlemeleriyle başladı.Ardından bir gey öğrenci (F.V) üniversite içerisinde Lgbt konulu etkinlikler düzenleme girişimlerinde bulundu. 1 Mayıs 2013 ”Aşk Örgütlenmektir” pankartıyla yürüyüşe katıldı. Asıl büyük adımı ise ben(Meriç Balon) dernekle yaptığım görüşmeler sonucu Kaos GL dergisinin Trabzon RA Kitap evine 3 Ocak 2013 tarihinde gelmesiyle başlangıç tarihi olarak kabul ediyorum. Bu hadise sırasında F.V ile henüz tanışmıyordum. Bir kaç ay sonra nisan ayı gibi tanıştık ve Trabzon’da bir lgbt hareketi başlatmamız gerektiği düşüncemi söylemem üzerine onunda desteğiyle önce bir blog sayfası açtım ve ismini de Listag aile örgütlenmesi adına ”trabzonbenimcocugum.blogspot.com” isminde blog kurdum. Yazılar yazdım, haberler paylaştım, duyurular yaptım. Bu bile ses getirdi.Trabzon’da da bir hareketlenme olduğu görülmeye başlandı.(Bu gelişmeler esnasında ben Trabzon’da üniversiteye hazırlanıyordum.O nedenle Lgbt hareketi için katkılar sunuyordum.) Blog üzerinden ve daha sonra başka arkadaşlarla tanışıp bir araya gelme vesileleriyle asıl büyük olay için adım atıyorduk. 17 Ocak 2014 günü Masal kafede bir araya gelerek Trabzon şehrinde de artık bir Lgbt oluşumu kurma ihtiyacını gerçekleştirmemiz gerektiğini dile getirdim ve tüm arkadaşlarımızın onayıyla bir örgütlenme aşamasına girmiş olduk. Ancak bir isim bulmamız gerekiyordu. Yine benim de isteğim doğrultusunda tüm arkadaşlardan fikir sunmalarını rica ettim. Ancak bizzat kendi tarafımdan sunulan ve Trabzon’u simgeleyecek olan ismi oy birliğiyle kabul ettik ve 2 Şubat 2014 tarihinde yeniden bir araya geldiğimiz kafede ”Trabzon Mor Balık LGBT” ismini koyduk. Hız kesmeden bir ilk yaptık,meydana çıktık; 10 soruluk ”Lgbt nedir,çocuğunuz Lgbt olduğunu açıklarsa tepkiniz ne olur?” gibi sorulardan oluşan 50’ye yakın vatandaşla anket düzenledik. Blog sayfamızın ismini de bu vesileyle ”trabzonmorbaliklgbt.blogspot.com” olarak değiştirdik. Kısacası biz de Türkiye ve Dünya’da ki Lgbt hareketine paralel olarak varlığımız ve ismimizle katılmış olduk. Trabzon’da yaşamaya devam ettiğim için Mor Balık’ın hemen hemen tüm yetkileri ve sorumlulukları benim üzerimdeydi. Layıkıyla ve üstün bir başarıyla bu hareketi Trabzon’da ilerlettiğimi düşünüyorum. Elbette F.V ve A.T gibi arkadaşlarımızın da Trabzon’da fiilen bulundukları her an Mor Balık için ellerinden gelen mücadeleyi gösterdiler.B ugün ki Mor Balık’ın başarısı hepimizindir.

2014 yazında kazandığım Mersin Üniversitesi benim Mor Balık’la olan etkileşimimi fiiilen yarıda bıraktı. Ancak daha öncede dediğim gibi kurucusu olduğum için ilk etapta tüm yetki ve sorumluluk bendeydi.S osyal medya hesaplarının şifreleri bendeydi. Bu yüzden Mor Balık’tan fiilen koptum ama sosyal medyadan kopmadım. Elimden geldiğince oluşumumuzu devam ettirmek için tüm uygulamalardan haberler ve yazılar paylaştım. İnstagram hesabı dahi oluşturdum,sırf adımız daha çok kişilere ulaşabilsin diye.

Ancak günümüzde Mor Balık maalesef dışardan yalnız kalmış görüntüsü verse de üç arkadaş birbirinden bağımsız bir şekilde Mor Balık adına bulundukları camiada aktivizm yaptılar ben de dahil. Bağımsız diyorum çünkü hiç birimiz bir diğerine Mor Balık oluşumumuzla bağlantılı olarak yaptığı etkinliği bir diğer arkadaşımızı arayarak haber vermedi. Savruk hareket ettik. Bu ne harekete bir şey katar ne de mücadeleyi ilerletir. Maalesef olumsuz sonuçlar ve ilişkiler doğurur. Bugün F.V. ile telefonda yaptığımız konuşma sonrası şunu anladım ki,ben Mor Balık’a emek vermiş bir kurucu aktivist olarak her şeyden uzaklaştırılmış ve yalnızlığa ittirilmişimdir. Ankara’da gerçekleştirilen yerel buluşmalarına hiç bir zaman davet edilmedim. Hiç bir etkinliğe çağrılmadım. Ama ne zaman ki haberler yayınlandı o zaman yerellerde Mor Balık adına etkinliklere giden arkadaşlarımı gördüm. Yorumlarını gördüm.İşte şikayetim ve üzüntüm bundandır. Bağımsız hareket ettiğimizi gösteren en büyük örneklerden bir tanesidir bu durum.

Son olarak yaşanan tüm bu gelişmelerden ötürü yine Mor Balık için emek vermiş,mücadele etmiş,en ufak katkısı olmuş,adını dahi zikretmiş olan her bir arkadaşım,dostum ve lgbt üyesi her birey için teşekkürlerimi borç biliyorum,Teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum. Bugün aldığım bir kararla sosyal medya şifrelerini Ati Tuğra’ya veriyorum. Böylelikle kurulduğumuz ilk günden beri hayal ettiğim mücadeleyi,Mor Balık’ı ölene kadar yaşatacağım sözünü ne yazık ki burada aynen yutuyorum. Mor Balık ismini de cismini de mücadelesini de F.V ve A.T arkadaşlarına devrediyorum. Mücadelemi bireysel aktivist olarak hiç bir dernek ve oluşum üzerinden değil bizzat tek başıma mücadele etme kararı alıyorum. Bu vesile ve kararla hiç yorulmadan zevkle mücadele verdiğim ve kurucularından olduğum Mor Balık Lgbt oluşumundan istifa ediyorum!Saygılarımla

Meriç Balon”

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu