HDP Kartal Atalar Bürosu’nda LGBTİ Film Gösterimi

HDP Kartal Atalar Seçim Bürosu’nda 19 Mayıs’ta LİSTAG derneği (LGBTİ Aileleri) katılımı ile “BENİM ÇOCUĞUM” filmi gösterimi gerçekleştirildi. LİSTAG derneğinden Canberk Yukarı ve Feride Ünal’ın katılımı ile gerçekleştirilen söyleşide LGBTİ bireylerinin toplumda karşılaştıkları sorunlar ve gereken anayasal düzenlemeler ile bu sorunların nasıl çözülebileceği tartışıldı.Yüksek katılımla gerçekleşen etkinliğe özellikle mahalledeki aileler yoğun ilgi gösterdi.İstihdam konusunda büyük sıkıntı yaşayan LGBTİ bireylerinin toplumda “ötekileştirerek” dışlanmasına dikkat çeken LİSTAG üyesi Canberk Yukarı “-Dışlanma önce ailede başlıyor.Ailesi tarafından dışlanan bireylerin kalması için açılan sığınma evlerinin açık kalmasına yönelik mücadelemiz devam ediyor.” dedi.HDP Mahalle Gençlik komisyonu söyleşi sonrasında;

“- Kadın çalışmaları ve dayanışmasını yürüten bürolarımızı açtık,biz gençler olarak kendi özerk çalışmalarımızı ve etkinliklerimizi yürütüyoruz,şimdi sıra LGBTİ bürolarımızı açmaya geldi.” şeklinde açıklama yaptı.

RENKLERİNİ AL DA GEL!

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ seçim bildirgesini açıklarken LGBTİ Hakları hakkında;

“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve baskıyı ortadan kaldıracak olan Biz’leriz. LGBTİ’lerin eşit, onurlu, insanca yaşam sürdürebilmelerini sağlayacağız. LGBTİ’lerin tanınma sorununu ortadan kaldıracak, eşit yurttaşlığı anayasal güvence altına alacak adımları atacağız. Eğitim, sağlık, istihdam, barınma gibi alanlar başta olmak üzere tüm yasal mevzuatı LGBTİ’lerin eşit yurttaşlar olduğu kabulü ve ayrımcılığa karşı korunması ilkesiyle kapsamlı biçimde düzenleyerek sosyal eşitsizlikleri giderecek, bu yönlü sosyal politikaları hayata geçireceğiz.

Biz’ler “renklerini al da gel” diyoruz. LGBTİ’lerin kendilerine dair söz ve karar sahibi oldukları, örgütlü ve bireysel olarak idari ve siyasi karar mekanizmalarında doğrudan temsil edilebildikleri yerel ve merkezi yönetim yapılanmaları oluşturacağız. BİZ’LER homofobik anlayışın değişmesi için mücadele edeceğiz. Ayrımcı zihniyetten arınmış kampüsler kuracağız. Cinsiyetçi bakışa son vermek için toplumsal eğitim süreci başlatacağız. Her türlü ayrımcılık ve şiddete karşı ulaşılabilir, sonuç alıcı mekanizmalar oluşturacağız.” dedi.

Rojhelat Karabulut

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu