Yeni Zelanda Parlamentosu’nun yüzde 11’i LGBTİ+

Yeni Zelanda Parlamentosu'nun yarısı kadınlardan, yüzde 11’i LGBTİ+ milletvekillerinden oluşuyor

BBC News’un haberine göre, Yeni Zelanda’da 17 Ekim’de kadınların liderliğindeki iki büyük partinin yarıştığı ve Başbakan Jacinda Ardern’in zaferiyle sonuçlanan genel seçimlerden sonra dünyanın en kapsayıcı parlamentolarından biri oluştu.

Yeni parlamentonun yaklaşık yarısı kadınlardan oluşuyor. Parlamentoda LGBTI+’ların oranı yüzde 11.

Yaklaşık 4,9 milyon nüfuslu ülkede Ardern’in 20 üyeli bakanlar kurulunun sekiz üyesi kadın.

Başbakan Yardımcısı Grant Robertson, Yeni Zelanda’da bu görevi üstlenen ilk açık eşcinsel siyasetçi oldu.

Yeni Zelanda Parlamentosu seçimlerden önce dünyanın en çeşitlilik içeren meclislerinden biriydi. Parlamentoda kadınların oranı yüzde 38’di. Şimdi bu oran yüzde 48’e çıktı.

LGBTI+’ların oranı yüzde 7’den yüzde 11’e yükseldi.

Dünya genelinde 194 açık eşcinsel milletvekili var

ABD’deki Princeton Üniversitesi’nden Andrew Reynolds’un derlediği verilere göre dünya genelindeki binlerce milletvekilinden sadece 194’ü açık eşcinsel. 42 ülkenin parlamentosunda açık eşcinsel milletvekili var.

Bu verilere göre LGBTI+ milletvekillerinin sayısı açısından Yeni Zelanda birinci sırada. Daha önce ilk sırada yüzde 8’le Birleşik Krallık bulunuyordu.

Yeni Zelanda’da 2018’de yapılan İstatistik Kurumu tarafından 12 bin haneyle bir araştırma yetişkin halkın yüzde 3,5’u kendisini gey, lezbiyen, biseksüel ya da başka bir kimlikle tanımlıyor.

Ancak araştırmacılar, gerçek oranının yüz yüze yapılan görüşmelerde elde edilen bu orandan daha yüksek olabileceğine dikkat çekiyor.

Yeni Zelanda, dünya genelinde parlamentoda kadınların temsili açısından ilk sırada yer almıyor. Ruanda’da meclisin alt kanadındaki milletvekillerinin yüzde 61’i kadın. 1994’teki soykırımda çok sayıda erkek hayatını kaybetmişti.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu