Eşcinsel Olarak Açılmak

Neden eşcinsel olarak açılmalıyım?

Açığa çıkmak, kendi cinsel yöneliminizi ve/veya cinsiyet kimliğinizi keşfetme ve bu kimliği başkalarıyla paylaşma sürecidir. Herkesin açılma hikayesi benzersizdir ve bunun nedeni, sürecin çevre, koşullar, yetiştirilme, zamanlama ve akla gelebilecek diğer tüm faktörlerden etkilenmesidir. Çoğu LGBTİ birey için ortaya çıkmak, güçlendirici ve birleştirici bir yaşam deneyimi olabilir. Önemli bir “açılma anı” olabilir. (örneğin kilit bir kişiye söylediğinizde)

Ve herkesin heteroseksüel olduğunu varsayan bir toplumda yaşadığımız için, LGBTİ bireyler kendilerini yaşamları boyunca defalarca ‘ortaya çıkmak’ zorunda bulurlar.

Açılmanız gereken en önemli kişi kendinizsiniz. İnsanlar çeşitli nedenlerle açılmaya karar verirler. Bunlar şunları içerebilir, ancak hiçbir şekilde bunlarla sınırlı değildir: dürüstlük ihtiyacı; arkadaşlarınıza; ailenize veya partnerinize daha yakın olma arzusu; içselleştirilmiş homofobinizle baş etme girişimi; gizli bir yaşam veya yanlış cinsiyetlendirilmiş yaşamla ilgili depresyon; anksiyete veya akıl hastalığının üstesinden gelme arzusu; herkesin heteroseksüel olduğunu varsayan insanları eğitmek; LGBTİ bireyler için görünürlüğü artırmak. Görünürlük, klişeleri yıkmada, nefreti ve korkuyu engellemede, LGBTİ medeni haklarını ilerletmede kilit bir faktör olduğu için, bir LGBTİ bireyin yapabileceği en önemli politik eylemlerden biri olarak uzun süredir görülüyor.

Ancak açılmak önemli riskler getirebilir. LGBTİ kimliğiniz konusunda dürüst olmak yanlış anlamalara neden olabilir; ayrımcılık, şiddet, red, ev kaybı, istihdam veya finansal destek. Açılacak kişiye zararı en aza indiren bir yaklaşımı kesin olarak savunuyorum. LGBTİ olarak açılmanın net bir doğru ya da yanlış yolu yoktur.

Bu çok aşamalı süreçte göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta var.

Desteğiniz var mı? Açıkçası, henüz kimseye LGBTİ olarak açılmadıysanız, hiç kimse yöneliminizi/kimliğinizi bilmeyebilir. Ancak çoğu zaman arkadaşların bir fikri olabilir ve sizin onlara söylemenizi beklerler! Bu nedenle, LGBTİ destek hattı, terapist veya danışman, LGBTİ’lere pozitif görünen bir arkadaş veya çevrimiçi arkadaşlar gibi birine başvurmak yararlıdır.

Söyleyeceğiniz şeyi hazırlamak isteyebilirsiniz. Kendinizi her türden duyarsız ve cahil soruyu ve hatta henüz yanıtlarını bilmediğiniz düşünceli veya basit soruları sorarken bulabilirsiniz. Ve tüm cevaplara sahip olmanız gerekmiyor, ancak süreçte size ekstra güven verecek herhangi bir şey varsa, bilgi almanıza yardımcı olur.

Arkadaşlarınızın ve ailenizin haberi kabul etmesi genellikle zaman alır. Sizi şaşırtabilir ve harika olabilirler! Ancak sıklıkla yanlış şeyler söyleyebilirler, homofobik, bifobik ve transfobik olabilirler.

Hemen destekleyici olmalarını beklememek en iyisi olabilir; En iyisini umut etmek ve en kötüsüne hazırlanmak daha pratik olabilir. Muhtemelen birçok olumlu kırılma, empati ve doğru sözcüklerle devam eden bir konuşma olacak.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu