Trans Kadın Cinsiyet Geçiş Süreci

Trans Kadın Cinsiyet Geçiş Süreci Üzerine Tavsiyeler

Erkekten kadına geçiş yapmak ya da trans kadın olarak tanınmak bireysel ve eşsiz bir yolculuktur. Geçiş yapmanın “doğru” veya “yanlış” bir yolu yoktur. Bazı translar cinsiyet geçiş ameliyatı olmayı seçerken, diğerleri hormon replasman tedavisine bağlı kalmayı tercih ediyor. Geçiş, ne kadar karmaşık olursa olsun, uzun, riskli ve pahalı bir süreçtir, ancak buna değer! Dikkatli olun ve destekleyici arkadaşlarınız ve ailenizle çevrili olduğunuzdan emin olun.

Geçiş yapma kararınızı düşünün.

Doğduğunuzda size atanan cinsiyetle özdeşleşmeyen bir trans birey olduğunuzu kabul edin. Geçiş geri dönüşü olmayan, riskli, zaman alıcı ve maliyetli bir süreçtir. Bu süreçten geçmeye karar vermeden önce, kararınız hakkında dikkatlice düşünmek için zaman ayırın. Günlük tutmak. Güvendiğiniz bir arkadaşınızla veya bir destek grubunun üyeleriyle konuşun .

Bölgenizde trans destek grubu yoksa, bir çevrimiçi destek grubuna katılın.
Bunu bir süredir düşünüyorsan, olasılığa her açıdan bakmak için zaman ayır. Herhangi bir fiziksel geçişten önce sosyal değişim ile başlamaya çalışın.

Geçiş süreci hakkında olabildiğince çok okuyun ve öğrenin. Sürecin faydaları, riskleri ve maliyetleri hakkında bilgi edinin. Farklı prosedürleri araştırın, ayrımcılıkla yüzleşmeye hazırlanın ve tüm geçişin toplam maliyetini tahmin edin. Öğrenebileceğiniz birçok bilgi kaynağı vardır. İnterneti kullanın: “LGBTİ”, “erkekten kadına” ve “transseksüel” anahtar kelimelerini kullanın. Kütüphanede kitap ve süreli yayınları bulun, konuya göre kataloğu arayın. Destek grubunuzun üyelerinin başka önerileri olabilir. Bunları iyi bilgi kaynakları olarak düşünün.

Her geçiş benzersizdir ve kişiye özeldir. Örneğin, bazı insanlar epilasyon tedavisine ihtiyaç duyarken, diğerleri hormon replasman tedavisinden sonra meme implantlarının takılmasını seçebilir. Tüm tıbbi prosedürleri uygulamak istemeseniz bile, tüm süreç hakkında kendinizi eğitmeniz çok önemlidir. Bu bilgi, bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Ne zaman, nerede ve nasıl açılacağına karar vermek çok streslidir! Geçiş gibi, açılmak da her bireye özgüdür. Bunu yapma şeklin, istediğin gibi olmalı! Bire bir yapmaktan daha rahat hissediyorsanız, bunu herkese özel olarak duyurun. Aynı anda birkaç kişiye duyurmayı tercih ediyorsanız, ailenizi ve arkadaşlarınızı bir araya getirin. Bunu kesinlikle tanıdığınız herkese söylemek zorunda değilsiniz. Size en yakın olanlara karşı dürüst olun. Hikayenizi paylaşın. Destek isteyin. Onlara haberleri kabul etmeleri için gereken zamanı verin.

LGBTİ+ arkadaşlarla ağ kurmak yardımcı olabilir. Size hetero insanların yapamayacağı bakış açılarını ve tavsiyelerini verebilirler.

Geçiş yapmak son derece maliyetli olabilir. Sağlık sigortanıza tedavi, hormon replasman tedavisi, epilasyon, göğüs büyütme ve vajinoplasti masraflarını karşılayıp karşılamadığını sorun. Bu masrafları karşılayacak bir planınız yoksa panik yapmayın! Sürecin maliyetini karşılayabilmek için kenara biraz para koymaya başlayı.

Geçişin uzunluğu ve süresi mali durumunuza bağlı değişebilir.

Trans kadınlar için kadın sesinizi uygulayın. Hormon replasman tedavisine başlamadan önce egzersize başlayın. Hormon tedavisi sırasında kilo vermek çok zor olur! Sesinizi de uygulamaya başlayın.

Sertifikalı bir terapist arayın.

Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyonel Birliği standartlarına göre, hormon tedavisine başlamadan veya ameliyat olabilmeniz için önce bir cinsiyet terapisti görmelisiniz. LGBTi topluluğundaki arkadaşlarınızdan öğrenin. Transgender ve transseksüel insanlarla deneyimi olan bir terapist bulmak için İnternette arama yapın. Sizi rahat hissettirecek bir terapistle iletişim kurun.

Potansiyel terapistin müşterilerine veya hastalarına ücretlerini, uygulamalarını, eğitimlerini ve açıklıklarını sorun.
İlgilendiğiniz terapiste birçok soru sorun. Cinsiyet terapisine olan ilgisini ve kaç hastasının hormon tedavisi veya ameliyat için onaylandığını sorun.

Hormon tedavisinin sizde yapacağı değişiklikleri anladığınızı ve onu başlatmak için uygun olduğunuzu onaylayan bir belge imzalamanız gerekecektir. Bir endokrinologun böbreklerinizin ve karaciğerinizin gerekirse tedaviyi idare edebileceğini doğrulaması gerekecektir. Terapist sizin için ideal aday gibi görünmüyorsa, başka bir adaya geçmekten korkmayın!

Toplantılarınız boyunca, terapist kişisel durumunuzu değerlendirecek ve bir teşhis koyacaktır. Sürekli olarak cinsel organlarınızda tiksinme, biyolojik cinsiyetinizin belirtilerini gizleme arzusu veya biyolojik cinsiyetinizin cinsiyet kimliğinizle eşleşmediğine dair kesinlik gibi belirtilerle yaşadığınızı tespit ederse, kesinlikle cinsiyet kimliği bozukluğu teşhisi koyacaktır.

Bu belirtiler en az 6 ay mevcut olmalıdır.
Kendinize ve terapistinize karşı dürüst olun.
Cinsiyet kimliği bozukluğuna sahip olmak, hasta veya anormal olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece doğumda atandığınız cinsiyetten rahatsız olduğunuz anlamına gelir. Bu, istediğiniz ilacı, tedaviyi veya ameliyatı almanız için doktorların girmesi gereken bir tanıdır.
Cinsiyet kimliği bozukluğu, mutsuz olduğunuz anlamına gelmez. Depresif veya endişeli hissediyorsanız, terapistinize söyleyin. Duygudurum tedavisi de sizin için iyi olabilir.

Cinsiyet kimliği bozukluğu teşhisi konduktan sonra, terapistiniz size farklı tedavi seçenekleri sunacaktır. Tedavinin amacı, hissetme şeklinizi değiştirmek değil, bu duygularla yüzleşmenize ve sıkıntınızı gidermenize yardımcı olmaktır. Uzun süreli tedaviye ek olarak, terapistiniz bir pratisyen hekim veya endokrinolog tarafından yönetilecek olan hormon replasman tedavisine başlamayı önerebilir.

Henüz ergenlik çağında değilseniz, terapist ergenliği durduran ilaçlar yazabilir

Cinsiyet geçiş ameliyatı istiyorsanız, terapist rıza göstermeden önce sosyal geçişinizi tamamlamalısınız. Bu geçiş döneminde bir veya iki yıl cinsiyet kimliğinize göre yaşamak zorundasınız. Bu, hayatı bir kadın olarak deneyimlemenizi sağlayacaktır. Bir kadın gibi giyinmeniz, işe gitmeniz, aile toplantılarına katılmanız, egzersiz yapmanız ve alışveriş yapmanız gerekir. Tüm bu sosyal durumları deneyimledikten sonra, terapistiniz cinsiyet değiştirme ameliyatının sizin için doğru olup olmadığını belirleyecektir.

Sosyal geçiş sırasında hormon almaya devam edin.

Hormon Tedavisi

Hormon tedavisinin amacı, vücudunuzla daha rahat olmanızı sağlamaktır. Hormonlar, cinsiyet kimliğinizle daha tutarlı hale getirmek için vücudunuzu değiştirecek. Kadına dönüşen bir erkek olarak, endokrinolog veya doktor size östrojen tedavisi önerecektir. Hormon tedaviniz konusunda gayretli olmalısınız. Cinsiyet geçiş ameliyatı olsanız bile, bir kez başladıktan sonra tedavi asla durdurulmamalıdır. Hormon replasman tedavisi vücudu büyük ölçüde değiştirecek ve bazıları için cinsiyet kimliği bozuklukları için yeterli tedavi olabilir.  Ancak hormon replasman tedavisi ellerin boyutunu veya sesin yüksekliğini değiştirmeyecektir. Testisler küçülür, ancak kaybolmaz. Sonuç olarak, birçok kişi kendileri için uygun olan sonuçları elde etmek için ek tedavilere ihtiyaç duyacaktır.

Hormon replasman tedavisinin riskleri hakkında bilgi edinin. Kaslarınızın küçülmesini ve vücut yağınızın yeniden dağılmasını bekleyin. Tıbbi gözetim olmadan hormon almak karaciğerde hasara neden olabilir. Tıbbi tedaviyi kendi başınıza değiştirmek veya başlatmak için asla inisiyatif almayın.

Daima mümkün olan en az miktarda hormonu alın. Çok fazla hormon alırsanız, süreci yavaşlatabilir.
Doktorunuz veya endokrinologunuz hormon tedavinizi denetlemelidir. Düzenli tıbbi randevular planlayın.

Lazer epilasyon pahalıdır. Aynı zamanda çok zaman alan bir tedavidir. Tüy giderme tedavilerine mümkün olan en kısa sürede başlayın. Sakaldan tamamen kurtulmak 100-400 saat sürebilir. Kollarınızı, sırtınızı, göğsünüzü ve bacaklarınızı da epilasyon yapabilirsiniz. Cinsiyet geçiş ameliyatı yapmayı planlıyorsanız, skrotumunuzu depilasyon yaptırmanız gerekir

Ses değiştirme terapisine başlayın. Yeni sesiniz için mükemmel perdeyi, rezonansı ve eğimi bulmak için bir konuşma dili patoloğu ile çalışın. Konuşma dili patoloğu, ekleminizin ritmini ve sesinizin tonunu değiştirmenize yardımcı olacaktır.

Bir dil uzmanıyla görüşmeye gücünüz yetmiyorsa, size yardımcı olacak çok sayıda çevrimiçi kaynak var! Ayrıca, herhangi bir egzersiz setinde size yol gösterecek, satın alabileceğiniz birkaç disk ve video da vardır. Çevrimiçi olarak ücretsiz olarak kullanılabilen uygulamalar ve videolar bile var! Ses değiştirmek çok sabır ve pratik gerektirir. Sesinizin size iyi gelmesi 6 ay ile 1 yıl arasında sürebilir.

Tiroid kıkırdak küçültme ameliyatını düşünün.

Adem elmasının indirgenmesi basit ve ayakta tedavi müdahalesi ile gerçekleştirilir. “Kondrolaringoplasti” adı verilen bu ameliyat, kıkırdağı kaldırarak erkeksi görünümü azaltır

Göğüs implantasyonunu düşünün.

Hormon replasman tedavisi göğüslerinizi büyütür. Çoğu trans kadının A cup göğsü vardır daha büyük bir göğüs istiyorsanız, göğsünüzün görünümünü ve şeklini iyileştirecek göğüs implantasyonu düşünün.

Göğüs implantasyonunun, toksin sızıntısı gibi riskleri olan bir prosedür olduğunu unutmayın.

Yüz dişileştirme ameliyatını düşünün.

Bu ameliyat, erkeksi özelliklerinizi daha hassas kadınsı özelliklere dönüştürmeye yardımcı olacak çeşitli prosedürler içerir. Çenenize çok kare veya burnunuza çok geniş rötuş yapmayı seçebilirsiniz. Bunun yerine, saç çizgisini veya dudaklarınızın çevresini hareket ettirmeyi tercih edebilirsiniz. Erkeksi özelliklerinizi dişileştirmek, kadın gibi görünmenize yardımcı olacaktır. Plastik cerrah, arzu ettiğiniz kadınsı ve hassas görünüme ulaşmanıza yardımcı olacaktır .

Adem elmasının boyutunu küçültmek için birçok kişi bu ameliyattan yararlanır.

Vajinoplastiyi düşünün.

Bu cerrahi prosedür sırasında cerrahlar penis ve skrotal dokularınızı vajina, klitoris ve labiaya dönüştürür. Bu işlemden sonra cinsel organlarınız kadınsı bir görünüme kavuşacaktır. Hatta orgazm bile olabileceksiniz. Bu müdahale geri alınamaz

Adınızı seçin ve değiştirin.

Bir kadın olarak kişiliğinizi temsil eden bir isim seçin. Adınızı değiştirmek, zaman ve sabır gerektiren bir süreçtir. İlk olarak, mahkemeye isim değişikliği için başvurun. Çağrıldığınızda, gerekli tüm yasal belgeleri sunun. Belgeleriniz uygunsa, hakim adınızın resmi olarak değiştirilmesine karar vermelidir. Mahkemeye çıktıktan sonra mahkeme kararının orijinal kopyalarını edinin. Yasal ad değişikliği sürecinin geri kalanı için bu belgelere ihtiyacınız olacak .

İşvereninizin trans veya trans çalışanların haklarıyla ilgili politikalarını araştırın.

Geçişinizi tamamlamadan önce, amirinize ve İnsan Kaynakları ofisinden bir temsilcinize hayatınızda yaptığınız değişiklikleri bildirin. Sorunlarla karşılaşırsanız, yanıt vermenize yardımcı olması için bir ayrımcılık avukatına veya LGBTİ topluluğunun bir üyesine danışın.

Kendinizi ayrımcılıktan koruyun.

LGBTİ topluluğu için, özellikle de trans kadınlar için mevcut olan kaynaklar hakkında bilgi edinin. Yerel yardım merkezleri ve destek grupları hakkında bilgi edinin. Ayrımcılığa uğradığınızı düşünüyorsanız, sevdiklerinizden, ailenizden veya aktivistlerden yardım isteyin. Cesur olun ve etrafınızdakilerin ihtiyacınız olan desteği sağlamasına izin verin.

Tavsiye

  • Geçiş yapmaya karar vermek için asla çok geç değildir. Artık bir yetişkin olsanız bile, geçişi yapabilir ve harika görünebilirsiniz!

Uyarılar

  • Bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe hormon replasman tedavinizi asla durdurmayın. Tedaviye başlamak ve sonra durdurmak, endokrin sisteminizde ciddi hasara neden olabilir.
  • Kendi kendine ilaç tedavisine kesinlikle gitmeniz gerekiyorsa (bu tavsiye edilmez, ancak bazı trans bireyler için mali sorunlar nedeniyle tek seçenek budur), araştırmanızı yapın.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama olarak vajinoplasti maliyeti 18.000 dolardır ve lazer epilasyonun maliyeti saatte 22 ila 135 dolar arasında. Amerika Birleşik Devletleri’nde hormon replasman tedavisinin maliyeti ise aylık 5 ila 90 dolar arasındadır. Bu tedavi ömür boyu sürüyor.

Bilgi notu: yazı kişisel araştırma ve bilgiler doğrultusunda tavsiye amaçlı yazılmış, kişisel düşünceler içerir.

Sara – L.A. USA

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu