Son günlerde bir takım LGBTİ’nin ‘yürüyüş ramazana denk geliyor, ramazandan sonra yapalım’ dediğini görüyorum. Ben açıkçası sizlere hiç mi hiç katılmıyorum. Bizler ne sapık, ne ahlaksız, ne de topyekün dinsiziz. Evet ben müslüman değilim ama eşcinsellerin büyük çoğunluğu müslüman bu ülkede. Durum böyleyken açıkça şunu sormak gerekir; neyden korkuyoruz? Toplumsal baskıdan mı? Kendimizden mi? Çoğu kişinin argümanı ‘dini hassasiyet’ oluyor. Ben de diyorum ki bizler daha önce sokaklarda hardcore seks mi yaptık? Herkes soyunup mu yürüdü? Daha da önemlisi pire için yorgan mı yakacağız?

Şunu farkına varmak gerekiyor; bu ülkede kitlesel bir eşcinsel imajı var, asıl gayemiz bunu yıkmak ve eşitliği sağlamak. Bizler o yürüyüşlerde sadece kendi haklarımız için değil, eşit olmayan herkes için yürüyoruz. Böyle bir durumda soyunanları bahane ederek ‘ertelensin’ deniyor. O ‘ertelensin’in içinde ‘ya aslında bizler biraz ahlaksısız, günahkarız’ var. Kimse bunu inkar etmeye kalkmasın, birbirimizi gayet iyi tanıyoruz. Ben buna karşı çıkıyorum; bizler o gün oraya elimizden alınan hakları almaya gidiyoruz, farkındalık yaratmaya gidiyoruz, ahlaksız, günahkar, korkak olmadığımız için gidiyoruz. ‘Ertelensin’ diyenlere bunları hatırlatmak istedim. Aslında bu kampanya aklıma bir şey getirdi, çok da hoşuma gitti. Madem ‘hassasiyet’ deniyor, o zaman bu yıl ki yürüyüşte kocaman bir iftar sofrası yapılsın, sofra dediysem yere bir gökkuşağı bayrağı serip üzerinde iftar açılabilir. Bu eşcinseller üzerindeki algıyı büyük oranda kırabilir, empati sağlayabilir. Ben ateistim fakat böyle bir organizasyon bu ülkede kabul göreceğinden adım gibi eminim. Yine eminim ki birçok LGBTİ bunu destekleyecektir çünkü fazlasıyla dindar LGBTİ var, bu fikir onlara cazip gelecektir. Hatta ve hatta orada bulunan birçok heteroseksüel gökkuşağı sofrasına çömelip orucunu açacaktır.

Şunu söyleyebilirim ki bizler birbirimizi desteklemezsek kimse bizleri desteklemez, ülkenin bencil ahlak normlarında boğulur gideriz. Bu yürüyüşün ertelenmesi demek boyun eğmektir, devletin olmayan ahlak yapısına biat etmektir. Bunu hiçbir zaman yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız. Bu ülkede eşcinseller diğer islam ülkelerine nazaran daha rahatsa o bu ülkenin eşcinsellerinin denizde kaya gibi olduklarındandır, bizden önceki nesillerin çabaları sayesindedir. Bunca emeğe karşın ‘hassasiyet’ diyip kendine ve tüm LGBTİ‘lere hakaret etmek çok büyük bir saygısızlık, kabul etmiyoruz. Ben olayı kendi lehimize çevirmemiz gerektiğini düşünerek o bir öneri de bulunuyorum, madem öyle gelin bu yürüyüşte bayraklarınızla birlikte iftarınızı açın, bu LGBTİ’leri birkaç adım ileri götürecektir ülke nezdinde.