Gökkuşağı serip iftar yapmak.. Neden olmasın?

Son günlerde bir takım LGBTİ’nin ‘yürüyüş ramazana denk geliyor, ramazandan sonra yapalım’ dediğini görüyorum. Ben açıkçası sizlere hiç mi hiç katılmıyorum. Bizler ne sapık, ne ahlaksız, ne de topyekün dinsiziz. Evet ben müslüman değilim ama eşcinsellerin büyük çoğunluğu müslüman bu ülkede. Durum böyleyken açıkça şunu sormak gerekir; neyden korkuyoruz? Toplumsal baskıdan mı? Kendimizden mi? Çoğu kişinin argümanı ‘dini hassasiyet’ oluyor. Ben de diyorum ki bizler daha önce sokaklarda hardcore seks mi yaptık? Herkes soyunup mu yürüdü? Daha da önemlisi pire için yorgan mı yakacağız?

Şunu farkına varmak gerekiyor; bu ülkede kitlesel bir eşcinsel imajı var, asıl gayemiz bunu yıkmak ve eşitliği sağlamak. Bizler o yürüyüşlerde sadece kendi haklarımız için değil, eşit olmayan herkes için yürüyoruz. Böyle bir durumda soyunanları bahane ederek ‘ertelensin’ deniyor. O ‘ertelensin’in içinde ‘ya aslında bizler biraz ahlaksısız, günahkarız’ var. Kimse bunu inkar etmeye kalkmasın, birbirimizi gayet iyi tanıyoruz. Ben buna karşı çıkıyorum; bizler o gün oraya elimizden alınan hakları almaya gidiyoruz, farkındalık yaratmaya gidiyoruz, ahlaksız, günahkar, korkak olmadığımız için gidiyoruz. ‘Ertelensin’ diyenlere bunları hatırlatmak istedim. Aslında bu kampanya aklıma bir şey getirdi, çok da hoşuma gitti. Madem ‘hassasiyet’ deniyor, o zaman bu yıl ki yürüyüşte kocaman bir iftar sofrası yapılsın, sofra dediysem yere bir gökkuşağı bayrağı serip üzerinde iftar açılabilir. Bu eşcinseller üzerindeki algıyı büyük oranda kırabilir, empati sağlayabilir. Ben ateistim fakat böyle bir organizasyon bu ülkede kabul göreceğinden adım gibi eminim. Yine eminim ki birçok LGBTİ bunu destekleyecektir çünkü fazlasıyla dindar LGBTİ var, bu fikir onlara cazip gelecektir. Hatta ve hatta orada bulunan birçok heteroseksüel gökkuşağı sofrasına çömelip orucunu açacaktır.

Şunu söyleyebilirim ki bizler birbirimizi desteklemezsek kimse bizleri desteklemez, ülkenin bencil ahlak normlarında boğulur gideriz. Bu yürüyüşün ertelenmesi demek boyun eğmektir, devletin olmayan ahlak yapısına biat etmektir. Bunu hiçbir zaman yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız. Bu ülkede eşcinseller diğer islam ülkelerine nazaran daha rahatsa o bu ülkenin eşcinsellerinin denizde kaya gibi olduklarındandır, bizden önceki nesillerin çabaları sayesindedir. Bunca emeğe karşın ‘hassasiyet’ diyip kendine ve tüm LGBTİ‘lere hakaret etmek çok büyük bir saygısızlık, kabul etmiyoruz. Ben olayı kendi lehimize çevirmemiz gerektiğini düşünerek o bir öneri de bulunuyorum, madem öyle gelin bu yürüyüşte bayraklarınızla birlikte iftarınızı açın, bu LGBTİ’leri birkaç adım ileri götürecektir ülke nezdinde.

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Provakatörlük yapmayın müslüman olanların dinin sorgulamıyorum ama islama tezat olan bir durumu islamla bağdaştırmayı bu toplum hoş karşılamaz.

 2. olan biteni ve bu kitlesel itirazın gerekçelerini “bu kadar anlamayan” bir kişi daha duymadım/görmedim/okumadım…

  ayrıca inançsız biri olarak bir dinsel ritüel tasarlamanıza zerrece lüzum yok…bu tür ikiyüzlü bir cürret bırakın sempati toplamayı, tepkinin dozunu katlayacaktır…

  maksat basına yansıyan karelerde yüksek dozda tepki/şiddet vb. görmek ise bence de buyrun deneyin…
  fakat durumu doğru okuyabilen biri bu öneriye gülüp geçmeyi bile çok bulacaktır…

  bırakın islam topluluklarını, birçok diğer coğrafyalarda dahi bu tür paradelerin formatını topluluğun ekserisini teşkil eden çoğunluğun görüşleri alınmaksızın belirleyemezsiniz…yok biz belirleriz ve kimseyi de önemsemiyoruz dediğinizde olayın boyutu değişecek ve hoşgörü vb. rafa kaldırılacak, beklenen sempati sadece üyeler arasında cereyan edecek ve -var ise- bir mesaj kimseye ulaşmayacaktır…
  kabul edilsin yahut edilmesin, sistem hetereoseksüel olarak kurulmuş durumdadır…ve sizler hata halindesiniz ve değerleriniz yanlış dediğinizde varlık şansı bulunamaz…
  mevzuyu cinsiyet değil cinsellik üzerinden izah etmeye çalışmak ise beyhude bir çabadır…

 3. Escinseller ne cektiyse dinlerden cekmistir.
  Bugun escinsellerin bunca sıkınti yasamasinin altinda yatan en buyuk dusman dinlerdir.
  Birakin gokkusagimiz temiz kalsin.
  Din yillarca escinselleri ayaklarinin altina aldi.
  Bunu biliyorken boyle bir davranis escinsellere yapilmis hakarettir.

 4. Sanki dini doğru düzgün yaşayan ya da bilen bir toplummuşuz gibi davranmaktan vazgeçmemiz gerekir. İslam dini insanlara birey olarak bakar. Her kişiliği ayrı değerlendirir. İslam inancının esası budur. Bizimde bu doğrultuda hareket etmemiz gerekir. İnsanlar özgürdür ve ne yapacaklarına kendileri karar verirler. Toplum baskısı ve birey baskısı altında özgürlükten bahsedilemez. O siz o insana ne yapacağını söylemiş ve dini dayatmış olursunuz. Bunun adı din değil zorlama ve baskı olur.

 5. Siz öyle yaratılmış olabilirsiniz.
  (kadın görünümlü erkek ya da erkek görünümlü kadın)
  Ama bu durumun islami hükmü vardır ve hangi taraf ağır basarsa tıbbi ve ruhi belirleyiciniz budur. Keyfi değişim ayrı.

  Ama bu noktada asıl sorun İslamda zina meselesi
  Bu kadın kadına. Erkek erkeğe. Yada her iki cins olsa da nikahsız ilişki haramdırr.
  Amaaaa onur yürüyüşü adı altında çırılçıplak eylemler vs. korkunç.

  Ben de başörtülü bir müslümnım. Ayrımcılık kötü maalesef.

 6. Ramazanda LGBT sofrasına kimse oturmaz.
  Oturanın da dindar ve bizi hoşgören vardır şeklinde yorumlanması yanlıştır.
  Oturacaklar zaten sorun yaratmıyor size. Ama her zaman o oturmayanlar size sorun yaratacaklar ve
  asla eşcinselliği kabul etmeyeceklerdir. Çift cinsiyetli olup birini tercih etmeyi bir dindar olarak normal karşılıyorum.
  Ama eşcinselliği dindarlar olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Zinhar.
  Hel eşcinselliğin moderlik, özgürlük, demokratik hak olarak sunulmasının hiçbir anlamı yoktur bizim için.
  Empati yapmamızı beklemeyin.
  Böyle birşeyin kabulü, Kur’anı inkar etmemiz demektir.
  İnsanların dışlanmasına, baskı altına alınmasına, bu inkar edenler olsa da, karşı çıkabilir, yaşama hakkını,
  tercih hakkını savunabiliriz. Ama eşcinselliği normal, demokratik bir hak olarak kabul etmemiz mümkün değildir.
  Dolayısı ile eşcinsel kültürü yaygınlaştırma veya normalleştirmeye yönelik her faaliyet tepki alacaktır.

 7. Bence katılıyorum, buradaki verilmek istenen ana mesaj birinin LGBTİ olmasının insan olduğu varlığını değişmeyeceği gerçeğidir.

  Ne kadar Ramazan orucunun gökkuşağı bayrağı altında açılması, veya yürüyüşün Ramazan sırasında yapılması, din ile tezat görünse bile, hata aslında yargılayan toplumda. Din, şahsın kendisi ile Allah(Tanrı, yaratıcı varlık, evren, ne olursa olsun) arasındadır. Tamamıyla kişiseldir. Yargılamak, İslam’ın prensiplerine göre yanlıştır. Ne olursa olsun, insanlar oldukları gibi kabul edilmelidir, ve farklılıklarından dolayı engel yaşamak zorunda değildirler.
  Aynı anda dine inanan (Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Buddhist, yine fark etmez) ve LGBTİ olan biri olmak mümkündür.

  Bütün herşey bu örneğe benzer:
  -Ben glutensiz ekmek yerim, ama etrafımdaki herkes normal ekmek yer. Fakat azınlıkta olduğum için, nazik bir şekilde glutensiz ekmeğin satışının çoğalttırılmasını istiyorum, çünkü Celiac hastalığım var, bununla doğmuşum.
  Bayram geliyor ve ekmek çok tüketiliyor, ve bende ekmek bitmiş. Marketten ancak sipariş ederek alabildiğim glutensiz ekmeği sipariş etmekten vazgeçiyorum. Çünkü sipariş ettiğim taktirde bir koli olarak geliyor, ve 10’000 kişide bir glutensiz ekmek tüketicek şekilde bakılırsa, marketin normal ekmek sipariş kapasitesini düşürürüm diye ekmek sipariş etmekten vazgeçiyorum. Bayramdan sonra sipariş ederim diyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu