Amerika’da eşcinsel gece kulübüne silahlı saldırı!

ABD’nin Florida eyaletinin Orlando kentinde Pulse Club adlı eşcinsel gece kulübüne düzenlenen saldırıda 50 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

Olay üzerine Orlando’da olağanüstü hal ilan edildi. Güvenlik güçleri, 3 saat sonra gece klübüne girerek saldırganı öldürdü.

Saldırganın kimliği Afgan asıllı Amerikan vatandaşı Omar Mateen olarak açıklandı. 29 yaşındaki saldırganın ABD’de silah eğitimi aldığı belirtiliyor.

IŞİD ÜSTLENDİ

ABD’nin terör listesinde ismi bulunmadığı kaydedilen Mateen’in saldırı sırasında acil servisi arayarak IŞİD’e bağlılık yemini ettiği ortaya çıktı. Çok geçmeden saldırının arkasındaki örgüt de belli oldu. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

YARALILARDAN BAZILARININ DURUMU AĞIR

Saldırıda yaralanarak hastaneye kaldırılan 53 yaralıdan bazılarının durumunun ağır olduğu bildirildi.

Saldırı sırasında gece kulübünde 300’den fazla kişinin bulunduğu bildiriliyor.

OBAMA’DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Barack Obama da saldırıya ilişkin açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

FBI, saldırıyı bir terör saldırısı olarak soruşturmaktadır” diyen Obama, şunları kaydetti:

“Her türlü çabanın gösterilmesi için terör bağlantısı varsa ortaya çıkarılması emrini verdim. Bu Amerika’nın herhangi bir yerinde gerçekleşebilirdi. Orlando’nun yanında olacağız. Güvenlik güçlerimiz her gün hayatlarını tehlikeye atarak bu fedekarlıkları yapıyor. Bu tüm Amerika ve eşcinsel toplum için üzücü bir gün. Burada saldırgan insanların dostlarıyla bir araya gelmeyi seçtiği bir gece kulübüne saldırdı. Burası sadce bir gece kulübü değil bir dayanışma merkeziydi. Bu saldırı kim olursa olsun, etnik kimliği, cinsel tercihi, dini ne olursa olsun terörün tüm halkı hedef aldığını bize göstermiştir.”

“HİÇBİR ŞEY YAPMAMAKLA AYNI”

Bireysel silah satışına yönelik kontrollerin artırılması gerektiğini işaret eden Obama, “Bu olay bir saldırganın, okulda olsun ya da bir tapınak olsun ya da gece kulübünde olsun buradaki insanları katledebilmek için silah almasının ne kadar kolay olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu konuda engelleyici bir karar almamak hiçbir şey yapmamakla eş değerdir” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler  ABD’nin Orlando kentinde Pulse Club adlı eşcinsel gece kulübüne yönelik düzenlenen terör saldırısını kınadı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün ABD’nin Orlando şehrinde meydana gelen ve çok sayıda can kaybına sebep olduğu bildirilen terör saldırısını kınıyor, Amerikan halkına başsağlığı diliyoruz.” ifadesine yer verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Orlando’da düzenlenen saldırıyı kınadığını belirtti. BM Genel Sekreteri, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ve ABD halkıyla birlikte durduğunu kaydetti.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi de saldırıyı kınadı

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), 50 kişinin öldüğü ve 53 kişinin de yaralandığı Pulse Club adlı gece kulübünde meydana gelen saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bu korkunç saldırıyı kınıyoruz. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz ve yaralananlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadesine yer verildi.

Bu tür saldırıların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “Amerikalı Müslüman topluluğu, diğer Amerikan vatandaşları gibi bu tür saldırıları meşru gören kişi veya grubların karşısındadır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurultay.net haber sitesinde Orlando katliamında Trump şüphesine dikkat çekildi!

Kurultay.net’te yer alan haberde ABD’nin seçim dönemine girdiği bir zamanda böyle bir olayın gerçekleşmesi akıllarda soru işaretleri oluşturdu. İlk tepkiyi Muhamed Ali’nin ölümünden sonra popülerliği azalan İslam karşıtı söylemleriyle bilinen ABD Başkan adayı Donald Trump’dan geldi. Trump açıklamasında, “islamla ilgili ben size gerekenleri söylemiştim ve gereken önlemler alınmalı” şeklinde oldu.

Muhammed Ali’den Donald Trump açıklaması

Donald Trump’ın İslam’ı propaganda malzemesi olarak kullandığına işaret eden ve kısa süre önce 73 yaşın hayata veda efsane boksör Muhammed Ali, “Müslümanlar, İslam’ı çıkarları için kullanmaya çalışanlara karşı koymalı. Onun gibiler, insanları İslam dinini öğrenmekten soğutuyor” ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali’nin ölümü rüzgarı Hillary Clinton’a çevirmişti

Efsane boksörün vefatıyla ABD başkanlık yarışında işler Trump aleyhine dönmeye başlamıştı. Müslümanların mesajları ön plana çıkarken, Trump’ın nefret söylemlerine de tepkiler artmaya başlamıştı. İşte tam da böyle bir ortamda Trump’ın ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando şehrinde gerçekleşen saldırı başkan adayının söylemlerinde koz olarak kullanacağı söyleniyor.

Başkanlık seçimlerine az bir zamanın kalması ve ardından böyle bir saldırının gerçekleşmesi Trump’ın “İslamafobik” politikasına hizmet ediyor ifadeleri kullanıldı.

 

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Vay be ohal ilan edilmiş, Türkiyede ölenler eşcinsel olduğu için kimse ***ine takmazdı bırak ohali..

  2. Orlando kentinde, escinsellerin gittigi gece kulubune duzenlenen ve 50 kisinin olumune neden olan silahl?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu