Onur Yürüyüşü Yasaklandı!

Odatv’nin haberine göre İstanbul Valiliği “güvenlik” gerekçesiyle Onur yürüyüşünü yasakladığını açıkladı

İstanbul Valiliği, LGBTİ’nin “onur yürüyüşü”nü yasakladığını açıkladı. 26 Haziran’daki yürüyüşü düzenlenecek olan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu yaptığı açıklamayla Valiliğe tepki gösterek, “Valilik, tehditlere yönelik önlem almak yerine insan hak ve özgürlüklerini harcamayı tercih etmiştir.” dedi.

Valilik açıklamasında, “Vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir.” dedi.

İstanbul Valiliği’nin açıklaması şöyle:

“Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada, LGBT üyeleri tarafından 19-26 Haziran 2016 tarihlerinde Taksim’de düzenleyecekleri bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Valiliğimizce, başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir. Bu tür etkinliklerin nerelerde yapılabileceği de, yasa gereği önceden ilan edilmiştir. Değerli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemelerini, Güvenlik Güçlerinin bu yönde yapacağı uyarılara riayet ederek yardımcı olmalarını rica eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

LGBTİ’DEN AÇIKLAMA

26 Haziran Pazar günü İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşü düzenleyen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu, açıklama yaparak İstanbul Valiliği’nin kanunu ve hukuku çiğnediği belirtildi. Konuyla ilgili yasal süreç başlatılacağını açıklayan komisyon, “Valilik, tehditlere yönelik önlem almak yerine insan hak ve özgürlüklerini harcamayı tercih etmiştir.” ifadelerini kullandı.

İşte o açıklama:

“Yıl boyunca yaşadığımız hak ihlallerine ses çıkarmak, eşitlik, özgürlük, yasal statü talebimizi dile getirmek ve varoluşumuzdan utanç değil “ONUR” duyuyoruz demek için 2003 yılından beri her Haziran ayının son Pazar günü İstiklal Caddesi’nde LGBTİ+ Onur Yürüyüşünü düzenlemekteyiz. Sene de bir gün de olsa şehirlerin merkezinde görünür olmak bizler için büyük önem taşımaktadır.

İstanbul Valiliği bugün yaptığı basın açıklamasıyla 26 Haziran 2016 tarihinde planlanan yürüyüşü yasakladığını duyurmuştur. Aynı kurum, geçtiğimiz sene 100 bin kişinin katılması beklenen Onur Yürüyüşü’nü de ‘Ramazan ayı dolayısıyla bazı grupların hassasiyetleri’ gerekçesiyle engellemeye çalışmış, onlarca kişinin yaralanmasına yol açmıştı. Kaydedilen şiddet görüntüleri bütün dünyada yankı bulmuştu.

İstanbul Valiliği, basın açıklamasında yürüyüşe yönelik tehditleri gerekçe göstermiştir. Bir kere de buradan hatırlatıyoruz: Devletin asli görevi hak kullanımını engellemek değil, hakkın kullanılmasına engel olan durumları ortadan kaldırmaktır. Başka bir deyişle, Valilik, tehditlere yönelik önlem almak yerine insan hak ve özgürlüklerini harcamayı tercih etmiştir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, en temel insan haklarından biri olan ifade özgürlüğünün bir parçasıdır ve gerek anayasal gerek uluslararası sözleşmelerce koruma altına alınmıştır. Anayasa’da da geçtiği gibi ‘Herkesin önceden izin almaksızın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı vardır.’ Aynı şekilde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerinin Düzenlenmesine İlişkin kanunda da bu hakkın hangi usullerle kullanılacağı izaha muhtaç olmayacak derecede izah edilmiştir. Tekrar etmek gerekirse valiliğin bu kararı hukuka ve kanuna aykırıdır.

Konuyla ilgili hukuki süreci Onur Haftası Komitesi olarak takip edeceğimizi ve yargı mercilerine başvuracağımızı kamuoyu önünde bir kez daha saygıyla duyuruyoruz.”

Haber Kaynağı: http://odatv.com/lgbti-yuruyusu-yasaklandi-1706161200.html

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Biz kimsenin cinsel sapkınlılarının veya tercihlerinin dostuda değiliz düşmanıda değiliz biz sadece bu tercihlerin toplumumuza yayılmaya çalışılmasına karşıyız sokağa fırlayıp bu tür sapkın hareketlere yandaş aramaya bu tür sapkınlıklara yeni yeni guruplar oluşturmak için çalışılmasına karşıyız adamakılı azdılar insanların kutsalı Ramazan ayını özellikle seçerek toplumda kargaşa çıkarmaya çalışanlara kendilerini kullandırtıyorlar hem hiç bir inanca saygı göstermiyor birde toplumdan saygı bekliyorlar

  1. Eşcinseller sapkın hareketlere yandaş aramıyorlar. Canım sıkıldı eşcinsel olayım diyen hiçkimse yoktur sen istesende eşcinsel olamazsın. Bu bir yönelimdir. Sen ve senin gibiler anlamak istemese de gerçek hiçbir zaman değişmeyecektir. Dilerim sizin soyunuzdanda lgbtli bireyler çıkar.

 2. Biz müslümanlar sizin yaptığınız davranışın iğrenç,sağlıksız,pislik olduğu için ve Kuran da Allah men ettiği için karşıyız.
  Kuran-ı Kerim
  “Sizden önce âlemlerden hiç birinin yapmadığı fuhuşu mu yapıyor sunuz?
  Çünkü siz kadınları bırakıp da şehvetle erkeklere gidiyorsunuz. Belki de siz haddi aşan bir kavimsiniz.
  Daha önceleri çirkin işler yapmış olan kavmi harıl harıl koşup geldiler. Lut onlara: “Ey kavmim! İşte size kızlarım, onlar sizin için daha temizdirler. Gelin Allah’tan korkun, beni misafirlerime rezil rüsvay etmeyin. İçinizde hiç aklı başında bir adam yok mu?” dedi.
  Onlar: “Sen de bilirsin ki, bizim senin kızlarınla bir ilgimiz yoktur. Sen bizim ne istediğimizi gayet iyi biliyorsun.” dediler.

 3. Bir ülkede bu tarz şeylerin yasklanması ne yazık yani insanların tercihlerinden dolayı yargılanması ve dışlanması ki özellikle bunu devlet yapıyorsa o devlet içerisinde isyan kaçınılmaz şeylerden bir şeydir . Bir kez daha sesleniyorum insanları SEÇİMLERİNDEN dolayı kimsenin onları dışlamasına, hor görmesine, aşşağılamasına hiçbir şekilde hakkı YOKTUR.

 4. Normalde bu denki yobaz yorumlara cevap vermem ama yeter artık ota boka “Lut kavmi şöyle lanetlenmiş” diyorsunuz.kardeşim herkes sizin inandığınız şeye inanmak zorunda değil ki dinde Lut kavminin helak olma sebebi insanların eşlerini bırakıp eşcinsel olmadıkları halde erkeklere tecavüz etmeleri,birlikte olmaları,dünyaya indirilen meleklere dahi tecavüz etmeye çalışmalarıdır ama bu kadar detay arasından din adamları sadece kendi istedikleri bölümü almışlardır.Senin tanrın benim inandığım tanrı olamaz,tanrı bu kadar nefret dolu değildir.Kendinden yarattığı,toplumda sırf farklı olduğu için bir insanı lanetlemez hele ki bu duyguyu ona kendi vermişse.Eğer bir olayın herhangi bir kişiye zararım varsa bu şey gunahtir.Eşcinsellerin kime ne zararı var?Bu gidişle sizin gibi yobazlar yüzünden bu ülke helak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu