Yargıtay, velayeti Mustafa Ceceli’ye verdi

Beykoz 1. Aile Mahkemesi, Sinem Gedik’ten velayetin alınarak Mustafa Ceceli’ye verilmesine karar verdi.

Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre, ünlü şarkıcı Mustafa Ceceli’den anlaşmalı olarak boşanan Sinem Gedik, boşanma sonrası velayeti kendisinde olan oğluyla birlikte yaşamaya başladı. Boşanma sonrası gündeme bomba gibi bir iddia düştü.

Ceceli’nin boşandığı eşi Sinem Gedik ile türkücü İntizar’ın “lezbiyen” ilişki içinde olduklarına dair kamera görüntüleri kamuoyuna servis edildi. Bu aşamadan sonra Mustafa Ceceli, Beykoz Aile Mahkemesi’ne başvurarak oğlunun velayetinin kendisine verilmesini ve aylık 15 bin lira ödediği nafakanın kaldırılmasını talep etti.

Ceceli, velayetin kendisine verilmesini talep ettiği dilekçede, boşandığı eşi Sinem Gedik’in lezbiyen ilişkisiyle “haysiyetsiz” bir yaşam sürdüğünü, çocuğunun bulunduğu evde ve yattığı odada ilişki yaşandığını iddia etti.

Dava sürecinde, Sinem Gedik’in avukatı Eda Salman, davaya esas olan görüntülerin “yasak delil” olduğunu, müvekkilinin rızası olmadan çekildiğini, çocuğun olduğu bir ortamda ilişki yaşanmadığını belirtti.

Avukat Salman; lezbiyen ilişkiyle çocuğun hayatını ve psikolojisini etkileyecek hiçbir durumun yaşanmadığını, haysiyetsiz bir yaşam sürmenin velayetin değiştirilmesi sebebi olabilmesi için, ortak çocuğun psikolojisini etkileyecek şekilde süreklilik arz eden, ortak çocuk tarafından algılanan bir yaşam tarzına dönüşmüş olması gerektiğini de dava dilekçesine ekledi.

Beykoz Aile Mahkemesi, dosyayı Bilirkişi’ye gönderdi. Bilirkişi raporlarında çocuğun velayetinin anneden alınarak babaya verilmesi gerektiği görüşleri yer aldı. İstanbul Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen raporda; çocuğun yaş dönemi özellikleri dikkate alındığında annesinin yaşadığı ilişkiden olumsuz anlamda bir geri bildirim alınmadığı, çocuğun söz konusu ilişkiye tanık olmadığı ve çocuğun hem annesi hem de babası tarafından sevildiği bilgisi yer aldı.

Çocuğun psikolojisi konusunda uzman üç kişilik bilirkişi heyeti tarafından ayrı ayrı düzenlenen raporlarda ise şu ifadeler yer aldı: “Cinsel rol belirleme döneminin en önemli yaş aralığında gerek mahremiyet gerekse ikili ilişkileri itibariyle 7 yaş olması nedeniyle erkek figürüne ihtiyacı olduğu, çocuğun babası ile iyi bir iletişiminin olduğu, annesi ile babasından daha zayıf bir iletişiminin olduğu, annenin çocuğun davranışlarını daha zor yönetebildiğinin gözlemlendiği, davalı annenin içinde bulunduğu ruh halinde duygusal olarak yıpranmış olduğu, enerjisini ayakta kalmak ve velayet davasında savaşmaya harcadığı ve çocuğun baba ile olan olumlu bağlanması değerlendirilerek velayetin babaya verilmesinin çocuğun fiziki, sosyal duygusal ve kişilik gelişimi için olumlu olacaktır”

Mahkemeye gönderilen raporlar sonrası Beykoz 1. Aile Mahkemesi, Sinem Gedik’ten velayetin alınarak Mustafa Ceceli’ye verilmesine karar verdi. Çocuğa verilen 15 bin liralık nafakanın da kaldırılmasına hükmedildi.

Olay hakkında gizlilik ve kapalılık kararı alınmıştı. Mahkeme’nin verdiği karar, Sinem Gedik tarafından temyiz edildi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kararı onadı. Bu kararın ardından Mustafa Ceceli oğlunun velayetini almış oldu.

Lezbiyen ilişki yaşayanın velayet hakkını kaybedeceği konusunda verilen bu emsal karar sonrası Ceceli oğluyla birlikte yaşayabilecek. Sinem Gedik, mahkemenin belirleyeceği gün ve saatlerde oğlunu görebilecek.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu