Warren Kupası

Bu lüks gümüş kupa, Roma akşam yemeği partilerinde kullanıldı. Kupa üzerinde iki çift erkek sevgili yer alıyor. Bir taraf iki gencin seviştiğini gösterirken, diğer taraf yaşlı, sakallı sevgilisinin kucağına indirgeyen genç bir adam gösteriyor. Bir köle çocuk bir kapı arkasından röntgenci olarak bakmaktadır. Lüks kumaşlar ve müzik aletleri, bu sahnelerin, Romalıların takdir ettiği ve büyük ölçüde benimsemiş olduğu Yunan kültüründen ağır bir şekilde etkilenen bir dünyada yer aldığını gösteriyor.

Bunun gibi görüntüler Roma dünyasında sıradışı değildi. Bu kupadaki kişilerin bazıları bugünün standartlarına göre reşit değil, ancak Romalılar yaşlı ve genç erkekler arasındaki ilişkileri tolere ettiler. Aramızdaki ilişkiler, kölelerden imparatorlara, en meşhuru Roma İmparatoru Hadrian ve Yunan sevgilisi Antinous, Yunan ve Roma kültürünün bir parçasıydı. Bugün bu tür antik imgeler bize toplumların cinselliği görme şeklinin asla sabit olmadığını hatırlatıyor.

Warren Cup, British Museum tarafından 1999’da 1,8 milyon euro karşılığında satın alındı, o tarihe kadar müze tarafından en pahalı olan satın almaydı.

Homoerotik kabartma bezemeli gümüş bir kupa olan bu nesne, adını ilk modern zamanlardaki ilk sahibi olan modern sanatsever ve koleksiyoner Edward Perry Warren’den aldı.

Warren, 1911’de Roma’da 2.000 euro’ya bir tüccardan bu kupayı satın aldı. Kendisine Kudüs’te satın alındığı ​​ve kentin yakınında Battir’de (eski Bethther) bulunmuş olduğu söylendi.

Genellikle Julio-Claudian hanedanının (MS 1. yüzyıl) tarihine tarihlenir.

Orijinal Warren Cup’ın bilinen altı kopyası var. Nisan 2014’te, Güney Afrika, Cape Town’da anonim bir özel koleksiyoncunun sahip olduğu bir kopya çalındı.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu