Afrika Güzellik Yarışmasında İlk Trans Yarışmacı

Trans model Veso Golden,  31 Ağustos 2019’da Afrika’da düzenlenen güzellik yarışmasına katılıp ilk 10’a kalarak tarih yazdı. 

Planet Transgender’in 76crimes.com’dan aktardığı habere göre, 31 Ağustos 2019’da Gana’da düzenlenen “Miss Continental Europe” finalinde birbirinden güzel, yetenekli ve cesur on aday katıldı. Yarışma Jsite Model Agency Ghana’nın ev sahipliğinde düzenlendi. 

Diğer yarışmacılara göre kendini cesur olarak tanımlayan Veso’ya göre bunun en önemli nedeni, 2018 ‘de İtalya’da düzenlenen Miss Europe Continental finalinde ırk çeşitliliğinin olmaması.  Veso yarışmaya katılan bütün adayların beyaz Barbie bebekler gibi olduğunu söyledi. Ayrıca finallerden önce Veso Golden için oy kullanmak isteyen birisinin oyu kullanabilmesi için belli bir ücret ödemesi gerekmekteydi. Uzun lafın kısası, Veso’nun bir dizi engelin üstesinden gelmek zorunda kaldığı, ancak hiçbirinin nefretten daha aşağılayıcı olmadığı…

Yarışmadan sonra Veso’nun  yaptığı açıklama, “Dün gece elimden gelenin en iyisini yaptım, herkes adımı haykırıyordu ve bu beni gerçekten çok gururlandırdı. Desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim. Tacı kazanmamış olabilirim ama dün gece tarih yazdım ve bununla gurur duyuyorum. Paramı alıp sonrada gerçekten benden nefret ettiklerini gösteren organizatörlerin ayrımcı muamelesine maruz kaldım. Bana bu yarışmaya katılma cesaretini verdiği için Tanrıya şükürler olsun. Sonsuza dek güzellik kraliçesiyim ” şeklinde oldu.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu